איך אני יודעת שהמחירים עומדים לעלות

פשוט מאד, על פי תוצאות מסעותיו של האיש שלי למינימרקט ולמרכול השכונתי. אם מוצר מסוים, של יומיום, חסר פתאום כבר מספר שבועות, אני מבינה שמתכננים עליו. מדוע הוא צריך להיות חסר לפני ההעלאה? שאלה טובה. זה סוג של קוד שכבר למדנו, הוא לא מכזיב.

אז, בשבועות האחרונים, למעשה, מלפני ראש השנה, אין חמאת תנובה. ממש אין, בשום מקום שאליו אנחנו מגיעים. נותרה לי עוד חצי חבילה, ואני מקווה שעד אז תנובה תתפוש את עצמה ותודיע על עליית המחיר. מחסור מתוחכם יותר, של לפעמים כן ולפעמים לא, מורגש ביוגורט תנובה הגדול שאנחנו קונים. גם כאן, כנראה מתוכנן משהו, אבל ניהול האספקה הוא מאתגר יותר מאשר בחמאה. ואז, הצרכנית הקטנה, שהיא אני, שואלת: מה ההיגיון בכל הסיפור. מה השיטה? אני מניחה שזו מתכונת חשיבה סינית, אך ממתיי אני חייבת להיות מעודכנת בסינית כדי להבין.

אלה כמובן לא המוצרים היחידים החסרים לאחרונה. גם סלט חצילים קלויים משום מה לא מופיע על המדפים, ועוד המון מוצרי מזון וחומרי ניקוי שנעלמו מהשטח. אוסם, על פי העיתונות, מתעללת במכולות ובמינימרקטים הקונים אצלה, שוב, בשיטה שווייצרית – לא ישראלית – של נסטלה, הבעלים, שהם אמורים להבין. טוב, אז הם מבינים, מה זה עוזר להם. אוסם התכוונה להעלות מחירים כבר בפברואר, ונסוגה מכוונתה עקב מחאה ציבורית.

אז מה, היא תשב בשקט עכשיו, כשכל מה שסביבה מתייקר? לא, היא מוצאת שיטה להוזיל את השיווק שלה. שיטה שתפגע בחנויות הקטנות, וכרגיל, תחזק את רמי לוי ואת שופרסל. אלה משיגים את הסחורה מאוסם במחירים זולים בהרבה מהקטנים, והם ערוכים כבר מספר שנים להפיץ אותה לחנויות הקטנות. והשאלה היא אם יש ממשלה בישראל. אלה בדיוק הפרטים שאליהם הממשלה חייבת לשים לב. אך ממשלת ישראל לא רואה ולא שומעת, כי היא בעד שוק חופשי. כ-אילו.

הבאתי כאן רק שתי נקודות מבט על איך שהשוק מתנהל, אבל הן מלמדות אותנו עולם ומלואו. אתם אומרים שאינכם רוצים דיקטטורה של ממשלה, אתם רוצים חופש של 'שוק חופשי'. ולא סתם שוק חופשי-ישראלי, אלא שוק חופשי של העולם הגדול. אז הבאתם חברה סינית ליצרנית המזון אולי הכי בסיסית והכי חשובה בישראל. היא לא יושבת לרכילויות עם הממשלה. היא מעבירה אליה מסרים בסינית  שאיש לא מבין. הבאתם לאוסם חברה שווייצרית ענקית, גם היא לא יושבת להסתחבק עם הממשלה. היא מעבירה אלינו מסרים בצרפתית מדוברת.

ואחרי כל אלה, שתיהן משתלטות על שוק המזון. מה אני אומרת? שתיהן, בעצם, היום הן הממשלה. ועכשיו, אמרו לי איך שיקול הדעת של תנובה ואוסם עדיף על שיקול הדעת של פקידים, שלמירב ידיעתי היו די נבונים ודי הגונים בהחלטותיהם.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר***

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s