תכנון כלכלי – כלכלה היא מקצוע מורכב

מה תהיה קריאתו של השמאל הכלכלי, שאל אותי ידיד צעיר שלי, ותשובתי הייתה: תכנון כלכלי, הרחיבו על סמך תכנון כלכלי מדוקדק. תכנון כלכלי? נראה לרגע מה לרגע מה תהיה נקודת המוצא שלנו. שיעור אבטלה של 12% במחצית השנייה של מארס 2021, זה הנתון שהכי קורא לטיפול. רוצים לרדת, רוצים לנווט לשיעור תעסוקה שפוי. מהו שיעור שפוי? מקובל לנקוב ב-4%. מדוע דווקא 4%? היו תקופות שבהן דיברו על 6%. אין תשובה, כך הוחלט, היינו שם לפני שהקורונה פרצה, 3.8% בלתי מועסקים ב-2019. איך חוזרים לשם? מרחק די רב משם ל-12% של עכשיו.

בתור התחלה, נראה מה ה-12% מכילים. הם מכילים 4.4% בלתי מועסקים – שיעור האבטלה הרגיל, פלוס אחוז מכוח העבודה של אלה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממארס 2020, פלוס אחוז הנעדרים זמנית מהעבודה בגלל סיבות הקשורות בנגיף הקורונה. הגדרה הגיונית, אך באותה מידה גם שרירותית של שיעור הבלתי מועסקים עכשיו, כי כלכלה כפי שציינו בכותרת היא מקצוע מורכב.

מפה נמשיך למקום שאליו יורדים, ואיך יורדים. הדרך כמובן תהיה צמיחה, הגדלת התוצר בשיעור המתאים לסגירת המשרות או להקפאתן עקב הקורונה. בכמה נגדיל? שיעור הגדלת התוצר הנדרש תלוי בהנחתנו על תוצר למועסק, וזו כמובן הנחה ולא מספר ידוע. היא מוכתבת על ידי ההרכב הענפי והמקצועי של החוזרים לעבודה, ועל ידי הטכנולוגיה שאותה יאמצו.

אז הגענו לעוד אי-וודאות, ונצטרך לבדוק קודם את כישורי הבלתי-מועסקים. מהי השכלתם, מהו תחום ניסיונם הקודם? נצטרך לראות גם איזה מקומות עבודה יחזרו לפעול, מה יהיה הביקוש למוצרים, מה יהיה הביקוש לעובדים בשירות התעסוקה ובמקומות אחרים. כאן יתעורר מחדש השיתוף פעולה האופייני לתחום: הידברות בין הממשלה למעסיקים על התחומים שאפשר ורצוי להחיות ראשונים. זה נע על טווח רחב ביותר, מהפועלים הכי פשוטים עד לרופאים ולחוקרים בתחום נרחב.

כל החייאה כזו כמובן כרוכה בהוצאה. ואז, אין ברירה אלא לבדוק את ההוצאה המצטברת, אם היא אפשרית. חלקה יבוא מהדפסת כסף, חלק נוסף יוכל לבוא מהטלת מס, בהשראת המהלך האמריקאי של העלאת מס החברות. כך, לאט-לאט, נתקדם חזרה למשק מתפקד, וברור שהמהלך הזה לא יחול ללא התנגשויות וללא מאבקים. זאת, משום שכלכלה היא תחום מורכב, שבו הדרישות להון והדרישות לעובדים מסוגים שונים לעתים קרובות מתנגשות.

על כן, נדרש תכנון כלכלי, נדרשת הידברות בין גופים שונים, נדרש תיאום עמדות. אם נניח נגלה חסר בעובדים בתחום מסוים, סביר להאמין שמשיכת עובדים חדשים תדרוש העלאת שכר. כאן נכנסת ההסתדרות, ומתחדש המשולש הישן של ממשלה-הסתדרות-מעסיקים. חלק מהקשר הזה כבר קם לתחייה בשנים האחרונות, וברור שהוא רק יתהדק עכשיו. זה המסר שהשמאל הכלכלי אמור לשדר בתקופה זו. חזרה לתכנון כלכלי, חזרה להידברות, תיאום מתמיד בין כל הגורמים, על מנת להתוות את המסלול מנקודת המוצא ועד חזרה לתעסוקה מלאה.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

2 מחשבות על “תכנון כלכלי – כלכלה היא מקצוע מורכב

 1. עמית

  4% אבטלה?
  רק אם משתמשים בשיטות מדידה מפוקפקות.
  היו כאן מאות אלפי א.נשים שעבדו במשרה חלקית ומצ'וקמקת.
  עבור שכר מגוכח, היה צריך לפטר את פרופ' יצחקי בכדי לשחק בנתונים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s