נמלים זעירות, נמלים ענקיות. 38 מעלות בצל

תהפוכות מזג האוויר ביטאו את עצמן יפה במטבח שלי. בימי ה-37 עד 38 מעלות הסתמן פתאום קו דק שחור על השיש, ישר לתוך ארון המזון. נזקקתי למשקפי קריאה על מנת לזהות את הנמלים השחורות הזעירות שהיו שם. בבוקר, כשפתחתי את הארון מתחת לכיור, זינקו ממנו כמה נמלי ענק שחורות. לא זוכרת שאי פעם ראיתי נמלים כאלה. ועכשיו, כשמזג האוויר הפך להיות ממוזג, הנמלים הזעירות לגמרי נעלמו. נותרו רק כמה נמלים גדולות, לא ענקיות, בצבע חום משעמם.

מה זה קשור לענייננו, הכלכלה, אתם בטח אומרים לעצמכם עכשיו. אני, משום מה, מרגישה את הקשר. תנאי סביבה חריגים גוררים אחריהם התפתחויות חריגות בטבע החי ובטבע הכלכלה. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסמו מספר ימים לאחר הופעת הנמלים, מצביעים על נפילת התוצר המקומי הגולמי, בניכוי עונתיות, בשיעור שנתי ריאלי של 7.1% ברבע הראשון של 2020 לעומת קודמו. נפילה זו היא הגבוהה ביותר בעשרים השנה האחרונות.

תנאי סביבה חריגים? קורונה, ממשלה מוזרה לאחר סבבי בחירות מוזרים. וברקע, התחלקות הכנסות ורכוש מוקצנת – מאון עליון עשיר בטירוף, המון עניים בתחתית, אנשים שבקושי גומרים את החודש. מה הם יעשו עכשיו עם תגובתה המתחכמת והלא-מלאה של הממשלה. בסוף מאי, כלומר אתמול, הסתיימו ההקלות לקבלת דמי אבטלה. הממשלה תגיב? כמה אנשים יישארו ללא פרנסה עכשיו?

ולפני הכל, השאלה הבסיסית שלא קיבלה תשובה מספקת בינתיים, לא רק אצלנו אלא בעולם כולו. איך מחלצים את המשקים מההאטה, האם בעזרת הרחבה מוניטרית, הדפסת כסף והזרמתו למשק – אמצעי מרכזי ברוב המדינות? ההתפתחות מאז משבר 2008 יכולה לעזור כאן. בכל העולם, הזרמת הכסף הלא ממוקדת עברה מהבנק המרכזי ישר לבלון הבורסה והנכסים, לא עודדה צמיחה יצרנית. וברקע, שאלת האינפלציה – מתיי היא תתפרץ – נפוחה מכסף, היא כל הזמן אורבת בפינתה.

התשובה, כך נראה, היא הוצאה תקציבית ממוקדת של הממשלה. למשל לבריאות, למשל, לתחבורה ציבורית. הכסף לא סתם יזרום למשק, הוא יהיה מכוון למשהו מועיל. הוצאה ממוקדת, הממומנת לא רק מהדפסה אלא גם ממס – מס רכוש, מס ירושה, מס הכנסה נוסף. האם מס ההכנסה המרבי באמת חייב להיעצר ב-50%. לפני עידן רייגן בארה"ב הוא עלה על 90%. מדוע אין בישראל מס רכוש הגיוני, מדוע לא מתפרסמים בה נתוני התפלגות הרכוש באופן סדיר?

ולפני כל זה, חייבים להבריא את הסביבה. סביבה הוגנת תומכת בהתפתחות כלכלית הוגנת. תנאי סביבה הוגנים, זה מה שנדרש עכשיו. הוגנות היא התרופה הכי טובה לקורונה ולכל מחלה.

מישהו בממשלה חושש להבריח אוליגרכים שמצאו מפלט פה? אל דאגה, הם הגיעו לכאן משום שבארצות מוצאם לא היה להם הכי נוח. גם העשירים המקומיים ברובם מכירים ביתרונות המולדת. הגיע הזמן, אם כן, לבדוק את מי צריך למסות. האם זה באמת מאון, קבוצה קטנה יותר או נרחבת יותר.

***ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר***

 

 

4 מחשבות על “נמלים זעירות, נמלים ענקיות. 38 מעלות בצל

 1. מנהל פרפרים

  יפה משל הנמלים. הוגנות והגיון (שניהם מהשורש הגן) – רחוקים אצלנו כמרחק מזרח ממערב בראש הפירמידה. כפי שנראה בעיני (ההדיוט בכלכלה), מצבי משבר חושפים במערומיה ומנפצים את ״הבועה הכלכלית״ שנבנתה לפניהם. כגודל הבועה כך גודל הנפץ.

  אהבתי

 2. salant4

  תודה על השאלות הטובות !!
  אני לא כלכלן , אבל אני מעריך שתהיה אינפלציה . אי אפשר להדפיס כסף ולכבוש את האינפלציה לאורך זמן .
  אני עדיין זוכר את האינפלציה של 1983-1984
  עמיקם סלנט
  מידען

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  salant4

  אני בוודאי זוכרת את האינפלציה של שנות השבעים-שמונים. זוכרת, לא לטובה. מקווה שלא תחזור, כי לא רואה לנגד עיניי ממשלה שתטפל בה כראוי. בכלל, נראה לי שההיערכות היום לא נותנת את התשובה. אבל תקופה מוזרה, חייבים להחזיק מעמד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s