לו הייתי בנקאית עכשיו

היה לי קל אילו הייתי בנקאית עכשיו. הייתם שואלים אותי: מה דעתך על האינפלציה. הייתי עונה ישר: איזו אינפלציה? זה לא אינפלציה מה שיש עכשיו. זה לא שהייתי בודקת את הנתונים. לא הייתי צריכה. הייתי יודעת שאינפלציה היא תהליך של עליית מחירים. מחירים עולים אומר ריבית עולה, גם הרבית המשולמת למפקידים, ריבית החובה כבר גבוהה ממילא. לא בא לי לשלם יותר למפקידים עכשיו.

לו הייתי יבואנית גדולה עכשיו. היה לי נוח אילו הייתי יבואנית גדולה עכשיו. הייתם שואלים אותי על מצב החיטה, הייתי עונה לכם שיש לנו חודשיים חיטה במלאי. אם כך, מה יש לדאוג, יש לנו חודשיים חיטה במלאי.

אבל אני לא בנקאית ולא יבואנית גדולה. אני מסתכלת על מדדי המחירים, ורואה 8% בארה"ב בימים אלה. 7.9% מפברואר הזה לפברואר שלפני שנה. זו האינפלציה הגבוהה ביותר מזה 40 שנה. היא מתבטאת בעיקר במחירי המזון, מחירי האנרגיה ושכר הדירה. על כן, בארה"ב צפויה העלאת ריבית במפגש הקרוב של  הבנק המרכזי. על כן, ג'נט ילן, שרת האוצר, כבר מדברת במפורש על אינפלציה. איך לא, אם המחירים מטפסים במהירות כבר מראשית 2021.

ובאירופה, אינפלציית גוש האירו הסתכמה בכ-6% בפברואר לעומת פברואר. 5.8% לייתר דיוק.  היא מטפסת כבר ממאי 2021, והקצב עולה מחודש לחודש. אם כך, יש אינפלציה, הבנק האירופי המרכזי מצמצם את הרחבת כמות הכסף. יש אינפלציה גם בישראל. בינתיים, היא עומדת על ה-3%. זאת, הודות לייסוף השקל. אך אין להתעלם מכל ההודעות על העלאות מחירים עכשיו. כלום לא יעזור, שום תרגיל שהאוצר יעשה.

כך גם עם ייצור החיטה. אין לנו כמעט ייצור חיטה בישראל. אנחנו לא אוכלים לא אורז ולא תירס. אנחנו מספקים בייצור עצמי רק 10% מצריכת החיטה. מחצית ממה שאנחנו אוכלים בא מרוסיה ומאוקראינה. אבל, עכשיו, אוקראינה אוסרת על ייצוא חיטה מתחומה. רוסיה עדיין לא, אבל נחשו מה יקרה בהמשך. מה שבטוח הוא שמחיר החיטה יעלה, מה גם שההובלה הימית התייקרה.

אז אני לא בנקאית ולא יבואנית. אני לא עושה כסף עכשיו. באין לי נחת, אני מקדישה את זמני להרהורים על המצב. אינפלציה ומלחמה רצינית זה קשור? איך? מה מוביל למה? אינפלציה ומגיפה מחוברות ביחד? אני יודעת היטב שאין מודל המכמת את הקשרים האלה. אני בכל זאת מרגישה שיש קשר.

בחיטוט בפייסבוק היום ראיתי את המודעה הבאה: נשף פורים סוריאליסטי במוזיאון ישראל. באותיות קטנות יותר: בנושא שילובים בלתי אפשריים. כן, אמנים כנראה מרגישים כמוני: זו תקופה סוריאליסטית. זו תקופה של קשרים בלתי אפשריים. איך היא נפלה עלינו? אני לא בנקאית ולא יבואנית, לכן מותר לי לומר שאין לי מושג.

2 מחשבות על “לו הייתי בנקאית עכשיו

 1. עדי

  ועוד תהיות:
  האם יש אינטרס לגרום למחיר הנפט והגז לעלות? אם כן, למי? האם דרבון מלחמה הוא אמצעי להשגת מטרה כזו?
  ( כמו שביכלר וניצן הציעו ב "רווחי מלחמה" וכו'… )

  אכן סוראליסטי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s