טוי. שובה של כלכלת כוח

זה לא רק ברבי שמטיחה פם-פם-פה-הו בפניהם של הבנים המלאים בעצמם. זו גם אחותנו כלה שבורחת מקולולו וחופה עם איש "מצלצלים" וממון. טוי שובה את לב ההמונים משום שהוא שר את השינוי המרחף באוויר. את המאבק הנשי בתוקפנות מינית, בצמידות למאבק בכסף-זה-הכל.

טוי הוא אנטי-תיזה לאירוויזיון הישן – חג הברביות שבמקרה יודעות קצת לשיר. יקירות מממני החגיגה, נאמנות ערכי התאגידים. כסף גדול, קנה מידה גדול, השטחה גדולה. מוסיקה בתפקיד אבקת כביסה, בתפקיד קוקה-קולה.

נטע וטוי בתוך זה הם תקלה. הם התחנה שאחרי המחאה החברתית. תחנה מתקדמת יותר מתחנת ההתחלה: לא רק רגש, לא רק מה-לא, אלא הצהרת מנהיגות וכוח.

השיר טוי, באופן שלא קל להסביר, מתקשר לפוליטיקה של טראמפ, ולפעולה הצבאית המוצלחת של ישראל בסוריה. נתחיל דווקא ביחס ציבור המצביעים לישראל. נשאל אם נטע וטוי היו זוכים בתחרות אילו הפעולה הצבאית שלנו נכשלה. קשה לענות בכן-או-לא, אך ברור  שעדיף תמיד להיות בצד המנצח. ובמיוחד, אם צד זה משתייך לקואליציית המדינות ה"טובות" נגד אירן המאיימת על ערכיהן ועל קיומן.

ולפני שנמשיך, לאחר היום הנורא אתמול בגבול רצועת עזה, ולפני שארועי הזה ידועים, צריך להקדים ולומר: כוח וכוחנות אינם אותו דבר. שימוש בכוח הוא לפעמים בלתי נמנע ואפילו הכרחי. כוחנות לשמה היא מגונה. וטראמפ, בהתנהלותו, נע על הטווח שבין כוח לכוחנות הרסנית.

כשהוא משתמש בכוח באופן מושכל, הוא זוכה לאהדה מוצדקת. כך היה, לאחר מה שנראה כהישג במאבק הכוח בינו לבין שליט קוריאה הצפונית. העולם, לאחר זאת, מקבל יותר את איומיו כלפי אירן. ימים יגידו מי צדק בקריאת מפת הכוונות והתממשותן. אך מתחילה להישמע יותר ויותר ביקורת על תקינותו הפוליטית המופלאה של אובמה, והכאוס שהיא הותירה אחריה.

שינוי המצב-רוח בציבור נראה גם בתחום הכלכלי. "טראמפ פותח מלחמת סחר עולמית" אמרו הכותרות בעקבות הכרזותו על כמה מכסי מגן, בעיקר נגד סין. לא מלחמת סחר, התכתשות מקובלת בתחום, טענתי כאן במספר מאמרים. הסחר העולמי הוא תחום של יחסי כוח, כמו כל תחום יחסי החוץ הבין-לאומיים.

ביחסי כוח יש חשיבות לכבוד, יש חשיבות לתן-וקח מאוזן. דפוס זה של הדדיות שוכלל לדרגת אמנות דווקא לאחר אחת מהתפרצויות האלימות הנוראות בתולדות האנושות – מלחמת העולם השנייה. אז הוקמו ארגון הסחר העולמי, ומסגרות הסחר שנכללות בו. זאת,  מתוך הידיעה שסכסוכים הם השגרה ולא היוצא מהכלל בסחר הבין-לאומי. ומתוך ההבנה שסכסוכים לא פתורים הם גרעין נפץ.

טראמפ ב"פשטנותו" קולט את משמעות הכוח. הוא קולט שאבטלת פועלי הרכב בדטרויט מערערת את המבנה הפדרטיבי של ארה"ב, ואת השקט שבוסס בעמל רב לאחר מלחמת העולם השנייה. טראמפ קולט גם את ה"פייק" שבגלובליזציה ללא גבולות – לא כולם מרוויחים, יש מרוויחים ויש מפסידים.

ומעניין לראות עכשיו את חלחול המסר הטראמפי. גרמניה לא הגיבה עד כה, משום מעמדה הגלובלי הנוח. אך גרמניה העסקית, מקדימה את ממשלתה בהתפכחות. כתבה של רויטרס, בדהמארקר מהשבוע שעבר, מצטטת דברי תעשיינים גרמנים על האיום הסיני המופנה כלפיהם. פקידי ממשל גרמנים מתנסחים באלגנטיות, ואומרים כי יחסי ה-win-win בסחר בינם לבין סין אינם שיווי משקל בין שני זוכים, אלא כפל זכייה של סין.

טוי, אם כן, הוא סמן דרך תרבותי: דיבור גלוי על מרכיב הכוח החבוי בכל מערכת יחסים – יחסי גברים-נשים, כמו יחסי מעצמות. אין לבלבל בין ההכרה בקיומו של כוח לכוחנות. כוחנות היא הפיכת הכוח לדרך חיים. שימוש מושכל בכוח הוא הודאה עצובה בעובדת חיים. אי הבנה של כוח, והתעלמות מתפקידו ביחסי אנוש, באופן פרדוסלי רק מעודדות את הכוחנות.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה בסימניה,  רכישה ישירה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

 

4 מחשבות על “טוי. שובה של כלכלת כוח

  1. אחת הסיבות שאני הייתי בעד טראמפ כי אולי הגיע הזמן להפסיק להיות נחמדים ולדבר בשפת ה – PC שהיא גם בעצמה סוג של דיכוי; ובמילים אחרות חירות שלילית שהופכת להיות חיובית

  2. Sivan

    תודה על התמיכה. אני רואה פה ושם אנשים שמתחילים להתבטא ככה. אני באמת מקווה שלמספיק אנשים תהיה סבלנות למסר המורכב שאתה ואני מנסים לנסח פה.

  3. תמר-וואו יפה לך שאת מוצאת בטוי, טיי (באנגלית)TIE בין כל המרכיבים המסובכים האלה. ממש קשר לאחד הכל מתקשר להכלץ אני מקווה שהמסר של נטע בטוי ובטיי מסביב לא יתפוגג וישאר עימנו. ושהיא תהיה עם כוח ולא עם כוחנות להשאר כמות שהיא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s