שוב לדבר על הקשר בין כלכלה לפוליטיקה

יש קשר בין כלכלה לפוליטיקה, ברור לגמרי. אך הגידו לי, מהו הקשר המדויק. ניקח לדוגמה את הדו"ח של סטנדרד אנד פורס, שהוגש לאחרונה לממשלה. הוא נכתב באמצעו של המבצע בעזה. הם ראו את הבלגן שהולך כאן, לכן הורידו את תחזית הצמיחה ל-2023. תחזיתם נוקבת בצמיחה של 1.5%, לעומת ה-6.5% בשנה שעברה. ובכל זאת, הם לא הורידו את דירוג האשראי של ישראל. בדה מרקר אומרים שנתניהו לחש להם שהוא גונז את הרפורמה. ואם הוא גונז, אז מה? רק אתמול הסתיים מבצע בעזה. מבצע מוצלח עולה הרבה כסף.

אני מנסה לומר לכם, שכאשר מתרחשת תפנית, בלתי אפשרי לדעת לאן היא תוביל. באוצר ובבנק ישראל עדיין אופטימיים לכאורה. באוצר מדברים על צמיחה של 2.7%, ובבנק ישראל על צמיחה של 2.5%. אז סטנדרד אנד פורס לא קונים את הסחורה כ-אילו, ובכל זאת הם לא הורידו את דירוג האשראי של ישראל.

אני כותבת את הבעת הספקנות הזו, לאחר עשרות (ואולי מאות) תחזיות שערכתי בימי חיי. כל עוד שהשגרה נמשכת, הכל טוב, אך מה עושים בזמן תפנית? כן, ברור לנו שההיי-טק יצנח באופן כלשהו. מאידך, אנחנו חושבים שהייצוא אולי ירוויח קצת מפיחות השקל. ברור לנו שהבנייה תרד עם עליית הריבית, אך אין לנו מושג בכמה. אין לנו מושג גם מה יקרה עם שאר ההשקעות, חוץ מזה שהן לא תפרחנה.

כלומר, הקשר בין כלכלה לפוליטיקה הוא ברור מאד. ברור לגמרי שהכלכלה מושפעת מפוליטיקה. (ואגב, ברור גם שהפוליטיקה מושפעת מהכלכלה). אך אין לנו מושג בכמה. זה מוביל אותי לשאלה מה התחדש בכלכלה בכלל מימי אפלטון ואריסטו. נדמה לי שמעט ממש. כבר הם חיפשו את הצדק, את תפקיד המדינה בהשגת הצדק, את היעילות שבחלוקת העבודה והתמחות, את התועלת שבסחר הבינלאומי, את יכולת ההיפגעות שבעטיו.

אז, אולי, כמה מנגנונים השתכללו מאז. יש דיבור על שער חליפין, אם כי כבר שנים שלא עושים דבר לטובתו. מדברים על פריון, עד היום לא ממש יודעים מה זה. יש עכשיו היי-טק, אוספים עליו נתונים. אבל, בגדול, נשארנו באותו מקום. שאיפה לצדק, מאבק תמידי בין המדינה (או בין העניים במדינה) לבין אלה שאיכשהו הצליחו להשתלט על אמצעים. התלבטות תמידית בין משק סגור למשק פתוח.

אני מתה כשאני קוראת פרשנויות חדשות על קיינס. חרשתי את קיינס הרבה, והוא אומר פעם ככה ופעם ככה. זה לא מוריד מערכו, זה רק מפגין כיצד הוא מושפע מהמציאות. וכן, גם אני חושבת כל הזמן ככה וככה. משום כך, אני מתקשה בתחזיות. משום כך, ברור לי שיש קשר בין כלכלה לפוליטיקה. אני יודעת מה כיוונו. אך אל תשאלו אותי כמה.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s