תחזית כלכלית למדינה מוטרפת

יום ראשון בבוקר. מה אני יכולה לומר על הכלכלה. טוב לא יהיה, זה ברור. הנזק למדינת ישראל כבר נגרם. ברור לגמרי שהוא לא יתוקן ברגע, גם אם נתניהו יחליט לסגת עכשיו.

הסתכלו לרגע על הכלכלה העולמית. זה מעניין, משום שהיא כולה שרויה עכשיו בתיקון טעות. שיעור הריבית בכל מקום היה נמוך מהאינפלציה, ברור שזה לא הגיוני. אבל, עכשיו, הריבית העולה פוגעת בבנקים שלא נערכו כראוי. בנקים בארה"ב קורסים. בנק שווייצרי מסובך לגמרי. הם לא היו צריכים להיות שם. אבל הם שם, והם מתמוטטים. ומי ישלם את המחיר? כרגיל, אלה הלקוחות, גם אם הממשלות מתערבות לטובתם בינתיים.

זה בעיניי תמצית המסר הכלכלי שאני יכולה להעביר עכשיו. מעולם לא הבנתי מדוע הפחיתו את הריבית. אבל, עובדה, זה נעשה, והצעד ההגיוני, והפשוט לכאורה, להעלות ריבית לאחר הפחתתה, מסתבר כמסובך מדי ברגעים אלה. מודה, לא חשבתי על זה.

יום שני בבוקר. בוקר מטורף אחרי לילה מטורף. שקל עולה, שקל יורד, מי מסוגל לנחש מה יהיה עכשיו. אני מתה מהתפעלות על האופן שבו יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד מנהל את מהלכיו. הוא מודיע עכשיו על השבתת המשק, וכל ראשי המגזרים הכלכליים מצטרפים אליו. חמשת ראשי הבנקים יושבים במסיבת עיתונאים שהוא מנהל. ההסתדרות הופכת למנהיגה עקב תבונתו.

אני קוראת את העיתונים בקנאות, מקשיבה כל ערב שעה ארוכה לטלוויזיה, ואני מודה: אני לא מבינה. משהו לא מסתדר לי. כלכלה אמורה להיות הגיונית, לא? אמרו שנתניהו הוא כלכלן שמבין. (אני, אגב, לא חשבתי ככה. נתחיל בזה שהוא לא למד כלכלה מעולם). אז איך זה שהגענו לתסבוכת שבה אנו נתונים עכשיו. אני יכולה לספק לכם תחזית צמיחה, מה הבעיה? בנק ישראל קבע – צמיחה של 2.8% ב-2023. האוצר אמר 3% בדיוק בשנה הזאת. אז נוריד קצת? אולי נוריד עד אל מתחת לאפס. הולך?

עם האינפלציה ממש קל לי יותר. בנק ישראל חזה אינפלציה של 3.0% ב-2023. האוצר החליט על 2.7% בדיוק. אני בטוחה שבבנק ישראל צוחקים עכשיו, למרות שהם ימשיכו להעלות ריבית כצפוי. כן, ריבית גבוהה יותר אמורה להפחית אינפלציה. היא בוודאות תפיל את מחירי הדיור. אך מה עם כל השאר? אני בינתיים רואה מחירים מזנקים לקראת הפסח. זה הגרעין העיקש של האינפלציה, שעוד לא השתכנע בירידתה. האם הוא יירגע בהמשך עם שר אוצר מצחיק כמו סמוטריץ'? שר אוצר המבין בכלכלה הרבה יותר מבכירי משרדו? שר אוצר שלא מסוגל לומר משפט תקני באנגלית?

אתם רואים, השתמשתי הרבה במילה 'מצחיק' בפסקאות האחרונות. צחוק ובכי מתערבבים אצלי. זה איכשהו קשור לשורשיי היהודיים. אבל אני נזכרת, שהוריי הגיעו לכאן כדי לברוא יהדות אחרת. לא הצחוק-בכי הזה של הגולה.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

10 מחשבות על “תחזית כלכלית למדינה מוטרפת

 1. ywelis

  אירוני איך העלאת הריבית הקפיצה את רווחי הבנקים כאן ב-10 מיליארד פלוס… ואילו בחו"ל לא.

  ההבדל לדעתי נעוץ באיכות הניהול, שצריך לומר שכאן היא טובה יותר, אבל לא בגלל איכות האנשים דווקא, אלא תחושת *האחריות* האישית שיש למנהלים מול הציבור, בעיקר אחרי מה שעברו לפני 40 שנה עם המפולת. הלקח הזה נשמר, וזה מזלינו (הם אגב קצת יותר הרפתקניים כשמדובר בסניפי בנק בחו"ל, כמו שהודגם עם פרשת בנק לאומי בארה"ב).

  בחו"ל לעומת זאת יש מנהלי בנקים פרטיים שלא חשים אחריות כזו, ולכן הם היחידים שנופלים: כתבה באתר VOX (יש ביוטיוב) הראתה איך 'סיליקון ואלי בנק' ניסה להמר בכספי לקוחותיו (כמו החבר'ה ב-2007) על איגרות החוב הלא-נכונות, ואחרי שהבין שטעה, החליט להסתיר את השגיאה (הלא קריטית מדי, כל עוד היא ידועה) מהלקוחות, כי חשש מהתדמית. התוצאה (כמו אצל כל חסרי אחריות וחסרי בינה) שהשמועות רצו וכך המניה התרסקה. כמובן שכל הבכירים מכרו את מניותיהם שבועות לפני הקריסה: סטנדרטי בכל עסק כושל…

  אהבתי

 2. ywelis

  שאלת שאלה יפה: 'כלכלה אמורה להיות הגיונית, לא?'

  אז זהו שלא. כל עוד היא לא מושתת על עקרונות מדעיים, היא לא תהיה הגיונית אלא פרשנית ('פילוסופית', כמו בראשיתה אצל אדם סמית').

  אני למשל לא מצפה להגיון רב אצל כלכלנים… מהסיבה הפשוטה שהם לא למדו איך לחשב נתונים כלכליים לפי סטנדרט אחיד. כל עוד לא יהיו לנו כאלה, לא יהיה הגיון.

  אבל יש בשורה טובה לעתיד – AI. היא תדע והיא תקבע.

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  אני לא בטוחה שהרווחים העודפים בישראל הם רק בגלל איכות הניהול. הם עד עכשיו לא העלו כמו שצריך את הריבית למפקידים שלהם. כדאי לבדוק איך זה בחו"ל.

  אהבתי

 4. תמר בן יוסף מאת

  ywelis,

  אני מסכימה. אחרת לא הייתי כותבת: כלכלה אמורה להיות הגיונית? זה מדהים, הערבוב במקצוע בין ערכים ואופנות מקצועיות לבין 'התיאוריה'.

  אהבתי

 5. ywelis

  זה כשל של הרגולטור, המפקח על הבנקים. הבעיה שאלה נבחרים לרוב מבין מנהלי בנקים לשעבר… מה שמבטיח תנאים נוחים לבנקים בארץ.

  אהבתי

 6. פנינה סופר

  בשיעור ראשון בכלכלה אמרו שכלכלה זה לא מדע מדוייק. דבר שני ציפיתי ממך תמר ל אןפטימיות אך התאכזבתי. נו באמת המצב לא טוב וגם ביבי כבר לא המבוגר האחראי ודואג רק לכלכלה של בני ביתו. קשה קשה. ןסמורטריץ לא מצחיק אותי בכלל…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s