אולי תבינו, הסכמה איננה חולשה

שבוע שני שאני מנג'סת לכם עם פרופ' מאוטנר מאוניברסיטת תל אביב. האיש היה דיקן הפקולטה למשפטים, משמע, הוא לא לגמרי טמבל. לאחר מאמרו הקצר בשבוע שעבר, הוא מתראיין השבוע אצל אבי גרפינקל במוסף הארץ.

והוא אומר כי בטענות נגד תוכנית אהרון ברק לבית המשפט העליון יש הרבה אמת. מה שלא נכון, בעיניו ברפורמת לוין, ואסור שיישאר הם שני דברים. האחד, שיטת המינוי של היועצים המשפטיים במשרדים – אסור שתועבר לידי השר. העברתה לידי יועצי השר אומרת ביטול כל אובייקטיביות והגנה על הציבור מצדם. השני, הפוליטיזציה של תהליך מינוי השופטים. שוב, ביטול כל אובייקטיביות בתפקודם, והפיכתם לנאמני מרכז המפלגה השולטת.

מאוטנר גם מתון יותר כלפי משפטו של נתניהו. הוא לא מציין, אך ניתן להבין כי היה מקבל כמה מבקשותיו של נתניהו להיות מעורב בתהליך המתרחש עכשיו.

אז, כמובן, אני הופכת ל'אוהבת נתניהו' בעיניכם. אך זה רחוק מהמציאות, ואספר לכם עד כמה. בשנות התשעים הייתי חברת מערכת גלובס. יום אחד נקראנו לפגישה עם נתניהו, שהיה אז חבר כנסת צעיר, ושניים מעוזריו. ישבנו ושוחחנו על כלכלה.

בשלב מסוים, הגענו לסחר החוץ של ישראל. נתניהו שטח את טיעונו בעד סחר חופשי לגמרי, אני, כרגיל, התנגדתי, ופירטתי את עמדתי בעד סחר חוץ חופשי במידה רבה, אך מבוקר. נתניהו, כדרכו, סתם לי מהר את הפה. זאת, למרות שאני כבעלת תואר שני בכלכלה ובוגרת משרד התעשייה והמסחר, דיברתי כמי שמכירה את הנושא מקרוב וביסודיות. לו, כמובן שלא היה מושג, חוץ מהתזה השטחית של עיתוני העסקים האמריקאיים.

מאז, אני לא מחבבת את האיש. שונאת את חליפותיו המושלמות מדי, את תספורתו העשויה בהגזמה, את השקר האופף אותו. לא ישבתי אתו מעולם, למרות שהייתי פרשנית גלובס, ואמורה לשוחח עם שר האוצר. וכמובן ששילמתי מחיר כבד על אי-יכולתי להתפשר. האם צדקתי? לא בטוחה, אך זה לא  העניין עכשיו.

האם מני מאוטנר צודק? האם יש עוד סיכוי להידברות? שאלה טובה. בכל אופן, חייבים לחשוב מה יהיה אחרי המאבק הנחוש. צריכים לפתוח פתח כלשהו  לנתניהו, ולא לענות בלא מוחלט על כל הצעותיו. אתמול בערב היו גם רמיזות ראשונות מצד דרעי. זה לא היה תמים, דרעי יודע מה הוא אומר.

הם כן מעוניינים להתפשר באופן כלשהו. הם לא רוצים להיזכר כמי שהחריבו את המדינה. וזה לא נבון לדחות את כל ניסיונותיהם להגיע למגע. אין ברירה, אלא לחשוב על מה יהיה אחרי. לי באמת לא ברור מה התסריט שמנהיגי המחאה רואים לנגד עיניהם.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

4 מחשבות על “אולי תבינו, הסכמה איננה חולשה

  1. ywelis

    דומה שחלק גדול מהציבור לא הבין, ולדעתי התקשורת נכשלה בהסברת הנושא. לי זה היה ברור מזה 5 שנים בערך.
    ההתבטאויות שלו מראות על קיצוניות שאין דרך אחרת להסביר.

    גם אם נניח שכל דבר שהוא עושה נועד ליצירת עניין תקשורתי ופניה ישירה לאלקטוראט שלו (כמו הרב עובדיה בשעתו, שהגביר את ה'עממיות' שלו באופן מלאכותי ודיבר בכוונה כמו אדם לא משכיל – ניתן למצוא הקלטות שלו לפני ש"ס והוא נשמע משכיל יותר, מה שסביר לאור יכולותיו כסופר), הוא מציג פער קבוע בין המציאות לבין השקפותיו.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s