כן, לדבר כי אין ברירה אחרת

אמש, התברברנו בסמטאות מוזרות, בדרך לקונצרט בתיאטרון ירושלים. רוב הדרכים הרגילות היו סגורות עקב ההפגנה. נהג המונית שלנו צחק, זה מה שהוא חושב על העניינים. אך בסך הכל, 200 אלף איש הפגינו ברחבי הארץ.

כן, ירד אתמול גשם והיה קר. ברור לי לגמרי שאני מרגיזה. ברור לגמרי גם שאני נגד מה שמכונה רפורמה על ידי הממשלה. אבל ברור לגמרי שחייבים להיות מציאותיים, ההפגנות חייבות להוביל למשהו. הגידו לי לאן הן מובילות.

נדמה לי, שנתניהו קלט את המסר. לא את מה שאנחנו אומרים לו, זה לא מדבר אליו, זה בעברית. אבל את מה שאמרו לו ביידן, מקרון, כלכלני ג'יי. פי. מורגן, וכמה מבכירי חברות הפיננסים העולמיות. הוא מבין שככה הוא הורס לגמרי את כלכלת המדינה. הוא מבין שככה הוא הורס לגמרי את המדינה.

נתניהו לא עובד אצל יריב לוין. אנחנו לא עובדים אצל בכירי מערכת המשפטים. אני מתבוננת במלחמה שהם מנהלים. לומר שהם נלחמים רק בשבילנו? אני לגמרי לא בטוחה. הם נלחמים למען המסלול המקצועי שלהם. יש, כנראה, מה לתקן במערכת המשפט בישראל. יש כנראה על מה לדבר. על כן, חייבים לשבת כולם יחד, ולנסות למצוא פשרה. הם לא נחמדים? זה מה יש. עם זה אנחנו חייבים להתמודד.

אני כותבת את הדברים גם בעקבות שיחה שהייתה לנו ביום שישי עם אחד מנכדינו האהובים. הוא מכין את עצמו להתנדב ליחידה מובחרת בצבא, והוא שאל אותנו מה דעתנו, האם אנחנו מתקרבים לשלום עם הפלשתינים. האם הולכים לפנות חלק מהשטחים בקרוב. ענינו לו בכנות, שאנחנו לא רואים את זה. לא רק מצדנו, אלא גם מהצד הפלשתיני. הבטחנו לו, שנתפלל שזה יקרה בימיו, כשהוא יהיה אדם מבוגר. אם כן, מה יש לנו-השמאל להציע. הלוואי והייתי רואה את מחנה השמאל מאמץ מצע כלכלי מהפכני. לפחות זה, אך גם זה לא.

על כן, השמאל לא זכה בבחירות, מה שמחליש מאד את טיעוניו. הנה, הביטו רגע על ההסתדרות. אפילו היא לא רוצה לצאת עכשיו נגד הרפורמה. מדוע? כי גם ארגון העובדים של ישראל, כבר אינו שמאלני במובן הישן. אפשר להתעלם מזה? או שעדיף לחפש פשרה, שתתבסס לא על מצע שמאלני, אלא על תפישת עולם של מרכז של מי שעדיין רוצה לראות בישראל כלכלה מתפקדת.

כן, חבל שהמצב הוא כזה, אני כותבת את הדברים בכאב לב. אך אין ברירה, אלא להיות מציאותיים. וזה אומר, ללכת עם הרצוג ועם לפיד. זה אומר, לאחר עוד לחץ, לפנות לנתניהו ולהציע להקים וועדה שתוביל גם לוויתור כלשהו שלנו. אולי וויתור על עונש המאסר, תוך דרישה מפורשת להתפטרות.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

9 מחשבות על “כן, לדבר כי אין ברירה אחרת

 1. לקסי

  אם ורק אם תופסק מיידית החקיקה האנטידמוקרטית. יופסקו כל המהלכים בועדות הכנסת ובשום אופן לא קריאה ראשונה באף אחד מהחיקוקים. כך גם לגבי תקנות משנות מציאות בחוקים קיימים (לדוגמה, סמכויות להוראות מבצעיות למשטרה ולצבא).

  אהבתי

 2. empiarti

  גם כמי שמשתדלת ללכת להפגנות בכל מזג אוויר גם אני כמוך מבינה שההפגנות עצמן לא יובילו לשינוי. אבל זה חלק מהעניין. ההפגנות מעוררות את תשומת לבם של רבים – בארץ ובחו"ל, בממשלה ומחוצה לה. ומי שתשומת לבו מתעוררת משקיע מחשבה, וכך נולדים צעדים נוספים כמו מכתבים חתומים על ידי מקצוענים בתחומים, שביתות נקודתיות, שיחות מודאגות ממנהיגים בחו"ל… ועוד. אז הן לא מיותרות, הן רק לא מספיקות ולא עומדות בפני עצמן.
  אחד הדברים החשובים ששמעתי מרואיינים אומרים בימים האחרונים, זה שהם לא מערערים על תוצאות הבחירות ואין להם אפילו התנגדות עקרונית לממשלת ימין. ההתנגדות שלהם והמחאה שלהם ממוקדת אך ורק במהפיכה המשטרית ובחוקים שהופכים את המדינה ללא דמוקרטית ודוחפים אותנו – מהר מהר – לדיקטטורה. כמו שגנץ ובוגי ולפיד ואשכנזי ניסו לומר אי אז בבחירות הראשונות של 2019 – לא ימין, לא שמאל : ישר. נגד השחיתות, בעד האיזונים והבלמים, בעד שלטון חוק דמוקרטי מבוקר ומאוזן.
  יש הרבה מאד מה לתקן – גם במערכת המשפט, גם במשטרה, בטח במערכות הבריאות, חינוך, ביטוח לאומי ועוד. המון. אף אחד מהחוקים החדשים המוצעים על ידי הקואליציה ואף אחת מן הרפורמות שנמצאות בתהליך חקיקה מזורז כרגע לא מתייחסות לדברים האלה שבאמת דורשים תיקון. כל מה שהם שואפים לעשות זה להגביר לחלוטין את כוחה של הממשלה והכנסת ללא ביקורת וללא איזונים ובלמים, להכשיר את המושחתים ואת הפושעים, אלה שהורשעו ואלה שעדיין לא.
  ואגב – אמרת שנתניהו לא עובד אצל יריב לוין אבל את כבר לא כל כך מדייקת בכך. היום הוא חלש ואין לו את הכוחות שהיו לו קודם. יריב לוין ושמחה רוטמן כבר יכולים לעשות מה שהם רוצים ונתניהו לא יכול לעצור בעדם.

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  empirati

  מסכימה עם כל מילה שלך. באמת שלא התכוונתי לקבוע דברים, רק התכוונתי לעורר דיון. זה לא שאני בטוחה מה עושים מעכשיו. אני כן בטוחה שחייבים לחשוב על מה עושים מעכשיו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s