בלגאן

אני חייבת לומר: אין לי מושג מה יקרה אם רפורמת לוין-נתניהו תמומש במלואה. אני לא בטוחה שכל חברות ההייטק יברחו מהארץ. שמאלנים-מסריחים כמוני בוודאי יישארו כאן. ובכל זאת, טוב לא יהיה, זה ברור.

תסריט אופייני תואר בפגישת אנשי עסקים עם נתניהו ביום שישי. אנשים עלולים למשוך כספים מהבנקים, יש התחלה של זה. בנקים ומשקיעים זרים ימכרו אגרות חוב של ממשלת ישראל, ושער השקל למטבעות זרים יזנק. זה רע? אני לא בטוחה, זה יועיל ליבוא ויצמצם את היבוא. השקל מיוסף היום בכ-40% לעומת עמדת המוצא שלו בשנות השמונים. ובכל זאת, זה חוסר שקט.

ומי, אם לא נתניהו, אמור להיות רגיש לזה. הוא זה שהפך אותנו למשק גלובלי. הוא זה שפתח את המשק הישראלי בקיצוניות. הוא זה שתמיד אמר שההייטק הוא העיקר, וכל השאר – שילך לעזאזל. אולי עכשיו, נתניהו יבין את מה שהוא עשה. כן, פתחו את המשק הישראלי הרבה לפניו. אך הוא הקצין את הפתיחה, והרס הרבה מהכלכלה שהייתה פה. שוק מקומי לא חשוב. חקלאות? נייבא כל מה שצריך. אופנה? קונה חליפות בניו-יורק. יופי, בנית משק שמושתת לגמרי על קשרי חוץ. משק כזה רגיש לכל תזוזה.

על כן, אני לא יודעת מה יקרה. אבל אני בטוחה שלא יהיה טוב. כלכלה, במהותה, לא אוהבת בלגאן. ובלגאן בטוח שיהיה פה. בלגאן, וחשש חזק מבריחת הון.

בשלב זה, נתוני הצמיחה עוד לא אומרים דבר. גידול של 0.5% בתמ"ג, בניכוי עונתיות, ברבעון השלישי של 2022 לעמת קודמו. לא המון, אך במסגרת התנודתיות הרגילה. אבל, צריך לקחת בחשבון את המלחמה באינפלציה שעוד לא  נגמרה. נדמה לי, שלנגיד בנק ישראל יהיה עכשיו אינטרס ברור לשדר לנתניהו שלא יזלזל בדבריו. על כן, העלאת הריבית הקרובה תהיה פחות מתונה ממה שתוכנן קודם לכן. ובפרט, שהמחירים עוד לא עוצרים. רק אתמול, הועלה מחיר הדלק בקרוב ל-5%. דלק הוא תשומה מרכזית בכל ייצור.

תחזית מחלקת המחקר של בנק ישראל עדין אופטימית: צמיחת תוצר של 2.8% ב-2023. האם זה מה שיקרה באמת? נחיה ונראה, הכל מאד לא ברור עכשיו. משברים מהסוג שכמה מהכלכלנים מנבאים מתרחשים בדקה אחת. מישהו מתחיל היסטריה בשוק ההון, מושך כספים, וכולם אחריו. ואז, הכל מתהפך.

על כן, אין לי מה לומר על 2023. שום דבר אינו ידוע עכשיו. מקווה שנתניהו יציע נוסחת פשרה כלשהי לרפורמה שלו. מקווה שאנחנו נהיה שפויים מספיק כדי לשאת ולתת אתו. כי אחרת, נהיה במצב רע. המחשה טובה למורכבות הדברים התקבלה אתמול בישיבת הקבינט הביטחוני. בן גביר וסמוטריץ' תבעו תגובה מטורפת לפיגועים. ומי הרגיע, אם לא דרעי. תחשבו רגע, היה כדאי להעיף אותו מהממשלה? אנחנו השמאל עובדים בשביל בית המשפט העליון? או שהוא אמור  לעבוד בשבילנו.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

9 מחשבות על “בלגאן

 1. תמיר מנצור-כרמל

  במדינת חוק אי אפשר ולא נכון להכשיר עבירה על החוק בגלל שזה מסתדר לנו אידיאולוגית. לכן טוב עשה בית המשפט העליון כשקבע שדרעי אינו יכול לשמש כשר (לא בגלל עילת הסבירות, אלא בגלל הפרת תנאי עסקת הטיעון).

  אהבתי

 2. תמר בן יוסף מאת

  תמיר מנצור-כרמל

  אני חושבת שברור שאני לא אוהבת את זה, אבל אני חורגת מהשיקול הזה עכשיו. אני מסתכלת במצב הנוכחי, מה קורה. נדמה לי שדרעי בכל זאת עוזר קצת לנתניהו להרגיע את הטירוף.

  אהבתי

 3. ywelis

  את ביבי מעניינים רק הסקרים, כי הם המפתח לבחירתו מחדש בעתיד. מבחינתו הוא חייב להיות ראש ממשלה עד יומו האחרון; כל דבר אחר יסכן את קיום המדינה.

  כך שאם הסקרים יראו שהוא לא אהוד – אולי הוא ישנה משהו.

  אבל עם כל הכבוד להייטק, התעשיה הזו קטנה מהאחרות, וקשה לומר כמה היא תשפיע. כל עוד הבנקים יחושו בנוח – סביר שלא תשפיע.

  אהבתי

 4. adiad

  כרגע הפגיעה היחידה בהייטק היא על ידי מישהי ישראלית שכנראה רצתה להוכיח נקודה.

  הבעיה הקשה יותר מבחינה כלכלית היא לא נושא ההייטק, אלא מצב שבו יתחילו להחרים אותנו מתוך אידאולוגיה כפי שקרה נגד דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. המדינה השתחררה מהאפרטהייד אחרי הלחץ הכלכלי אחרי לא הרבה שנים, אבל מעולם לא התאוששה מהמשבר הכלכלי שהחרם נגדה גרם.

  אהבתי

 5. ywelis

  נקווה. הרציונאל שלו לא-רציונאלי וזו בעיה.

  מעניין מה עם ההייטקיסט ברקת… התואר שלו 'שר הכלכלה והתעשייה' אבל הגוף שלו אינו מגיב עצמונית

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s