המיליארדרים איתנו נגד האינפלציה

מסר מעניין מפורום דאבוס, שבדרך כלל מתיש אותי בטמטומו ובאדישותו. קבוצת מיליארדרים ומיליונרים חתמה על מכתב הקורא להטיל עליהם עוד מיסים. כך מדווח על ידי דפנה מאור בדה-מארקר. יותר מ-200 מיליונרים ומיליארדרים, בעיקר מארה"ב ומאירופה, חתומים על המסר. הם מדברים על עושר שזורם אך ורק למעלה, בחמשת העשורים האחרונים, ועל ההקצנה, לאחרונה. בשתי השנים הראשונות של הקורונה עשרת האנשים העשירים ביותר בעולם הכפילו את עושרם, בעוד ש-99% מהאנשים סבלו מירידה בהכנסה. על פי ארגון הצדקה, אוקספאם, המאון העליון בעולם גרף לכיסו 63% מהגידול בעושר ב-2021-2020. בתום אותן שנתיים, וכנראה לא במקרה, החלה אינפלציה שלא נראתה כמוה כבר 40 שנה.

הארגון קרא להטיל עליהם – על המיליארדרים והמיליונרים – מס של עד 5%. מס זה יכול לגייס 1.7 טריליון דולר בשנה, המסוגלים לחלץ 2 מיליארד איש מעוני קשה. זה רק דאבוס, בינתיים.

אני מביטה בנתוני האינפלציה בישראל, סיכום שנת 2022. עליית מדד של 5.3% לשנה. התורמים הגדולים לה הם דלק ושמנים לכלי רכב, ושירותי דיור בבעלות הדיירים. ואם כן, אז מה? הוזלת הדלק תוריד ישר את האינפלציה? הורדת שירותי הדיור תעשה כך? חלמתם, לא כך פותרים אינפלציה של יותר משנה. לאינפלציה כזו חייבים פתרונות שישברו את מעגל הקסמים של עליית המחירים.

גם מס על מיליארדרים ומיליונרים אינו פתרון קסם. מה, הם יצמצמו את צריכתם בעקבותיו? לא, ובכל זאת הם יזרימו פחות כסף לבורסה וזה ירגיע. גם עצם המסר הוא חשוב. כן, להרגיע זה העיקר.

אני מנסה להתייחס לפתרונות אחרים המוצעים. עסקת חבילה. בין מי למי? בין הממשלה, להסתדרות, ולמיליארדרים הבודדים השולטים היום בכלכלת כל מדינה? נראה לכם שזה יעבוד? כי זה מה שקרה בין שנות ה-70 להיום: מבנה המשקים השתנה באופן קיצוני. אז, אפשר היה לדבר עם התאחדות התעשיינים ולפתור את הכל. היום מה לשטראוס, לתנובה ולאוסם ולהתאחדות? בפרט שאוסם ותנובה הם לא בידיים ישראליות.

תקראו היטב את מה שברונו מתאר בספרו על הדיס-אינפלציה של שנות השמונים. אוסף של עסקות חבילה, לא עסקה אחת, כשלו. מתי זה עבד? רק אחרי מכת ריבית, שבעקבותיה, בחודש אחד, האינפלציה צנחה מ-27.5% ביולי ל-3.9% באוגוסט, ולשיעורים נמוכים יותר בחודשים הבאים. כן, אז הופעלה עסקת החבילה שעבדה. היא שמרה על האינפלציה במקומה, אחרי שהיא הופלה.

אז, כן, עליית ריבית היא עדיין האמצעי הזמין והנכון ביותר. ובפרט, שהרבית הריאלית עד כה בכל מקום היא שלילית. ריבית הנמוכה מעליית המחירים השנתית. בישראל, ריבית של 3.75% ואינפלציה של 5.3% לשנה. ומה עם נפגעי המשכנתאות? יצטרכו למצוא את הדרך לעזור להם, למרות שהם שלקחו משכנתא בלי לבדוק ביסודיות, והם האשמים במצבם.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

2 מחשבות על “המיליארדרים איתנו נגד האינפלציה

  1. ywelis

    מעניין אם הם מציעים את זה מתוך ידיעה שזה לא יקרה… סוג של התגרות. 'tax us! please'
    הם יכולים גם להטיל על עצמם מס מרצון ולהקים קרן מהכספים, שתשמש לדברים חיוביים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s