הכלכלה שמצחיקה את נתניהו. מצחיקה את כו-לם?

מה מצחיק את נתניהו? שאלתי את עצמי, כשראיתי אותו, מחויך כולו, במסיבת העיתונאים עם סמוטריץ'. טוב, כנראה עצם העובדה שסמוטריץ' עמד כ-אילו מרוצה על ידו. אולי גם זה, ששניהם הציגו 'תוכנית' שנותנת לכל משפחה כמה עשרות שקלים לחודש, ולא אמרו דבר על שני צעדים לעידוד משפחות עובדות שיפקעו באמצע פברואר: נקודת זיכוי נוספת לעובדים, והגדלת מענק העבודה לעובדים עניים – שניהם מסתכמים במאות שקלים לחודש למשפחה. אז זה מצחיק, לא? איך שהוא עובד עלינו בעיניים.

ובכל זאת, אני די משוכנעת שהוא לא יצחק בקרוב. מדוע? כי כל צמרת האוצר מסויגת מתוכניתו, ומגישתו בכלל. הם לא היו נוכחים במסיבת העיתונאים, כמה מהם התפטרו ממש לאחרונה. נתניהו נשאר עם היועץ הכלכלי הדי אפסי שלו, אבי שמחון. זה שפעם הופענו יחד בתוכנית טלוויזיה, והרגשתי שהוא עומד להכות אותי. הבנתי מדוע, רק כשהוא הזכיר לי שהוא היה אצלי במשרד התעשייה והמסחר עשרות שנים לפני, וכנראה הרגזתי אותו בדעותיי השמאלניות.

הוא לא יצחק גם משום שמנכ"ל ההסתדרות, ארנון בר-דוד, יצא בכותרת ענק במוסף הכלכלי של ידיעות אחרונות: "לא נהסס לסגור את המדינה". פעם זה היה אולי מצחיק. היום, כשמספר חברי ההסתדרות מגיע לכ-800 אלף איש מתוך כ-4.2 שכירים בישראל, זה באמת לא מצחיק אף אחד. להסתדרות ולבר-דוד יש כוח. זאת, בזכות כל המנכ"לים שהיו שם לפניו, ובזכות דרכו השקטה והרגועה של בר-דוד, שתמיד מעדיף לדבר ולא לשבות.

על כן, אם אתם שואלים אותי אם נתניהו יצחק גם בחודשים הבאים, התשובה היא לא. הסתכלו על מדד המחירים לצרכן לשנת 2022, שפורסם אתמול. 5.3% בינתיים. אין לנתניהו, ולא יהיה לו, צוות חזק מספיק לריסון האינפלציה. אני חייבת לומר, כי סיסמאות כגון 'עסקת חבילה' הן יפות, עד שבאים לממשן. לפני תוכנית ייצוב המשק היו מספר עסקות חבילה שלא עבדו. זה לא פשוט לארגן עסקת חבילה. צריכים דיבור והבנה עם ההסתדרות, עם התאחדות התעשיינים, עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, ועם כל משרדי הממשלה. אתם רואים את האפשרות לעסקת חבילה כזו באופק? אתם רואים לנגד עיניכם את הכוח המקצועי של הממשלה? להתרשמותי, במצב הממשלה היום, אין כל סיכוי לממש עסקה כזו בהשתתפות עובדיה.

באותה מידה, אני גם לא רואה צמיחה קרובה. איני יכולה לומר שתהיה נסיגה בתוצר, אולי לא. אבל האווירה במדינה – המצב הביטחוני הלא-רגוע, המצב הפוליטי המטורף – כל אלה לא מבשרים צמיחה. אני גם לא רואה את נתניהו מתפנה מענייניו, על מנת לחשוב על צמיחה. ולא שאני מזדהה עם אמצעי הצמיחה שלו. הוא תמיד פונה ליהודים האמריקאים העשירים, מעניק להם עוד ועוד הטבות. אך גם את זה, אני לא רואה הפעם. אני רואה דשדוש ודיכאון בחודשים הקרובים. מלחמה בין המדינה להסתדרות. אי רגיעה גם בין סמוטריץ' לנתניהו. זה מה שמצפה לנו עכשיו, עד לשינוי הפוליטי הבא.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

12 מחשבות על “הכלכלה שמצחיקה את נתניהו. מצחיקה את כו-לם?

 1. מנהל פרפרים

  אפילו ממה שהבטיח במסיבת העיתונאים, על הקטנת העלאה במחירי החשמל מכ- 8% ל- 2.5%, הוא נסוג לאחר יומיים. "הוא דוחה את ההקטנה ב 2-3 חודשים, עד שיימצא מקור תקציבי". בינתיים אנחנו כבר משלמים את מלוא ההתייקרות.
  את הבטחת הבחירות שלו – חינוך חינם לגילאים לידה -3 – הוא הודיע מבלי למצצץ שלא יוכל לעמוד בה. הרי כבר מזמן כולם יודעים (כולל כל הפוליטיקאים) שאין כיסוי להבטחות שלו. וכדברי השיר הידוע : "הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם".

  אהבתי

 2. מנהל פרפרים

  בקשר לבקשתך לאישור כניסה לבלוג הפרטי שלי בוורדפרס, למעשה אני לא מפרסם בבלוג הזה והוא רק משמש לי כפלטפורמה טכנית, כעזר לתת במידת יכולתי תמיכה טכנית, בפתרון בעיות טכניות שמפנים אלי חברי קהילת פרפרים הכותבים בוורדפרס (שגם את מנויה עימם, לבקשתך, והפוסטים שלך מקבלים במה בדף הראשי של אתר הקהילה https://isra-parparim.blogspot.com/).

  הבלוגים שלי הם:
  1. חשיבה חופשית פלוס
  https://kankan111.blogspot.com/

  2. פסוקו של יום מאת קנקניהו
  https://psukoyom.blogspot.com/

  3. אמירה יומית
  https://dailysay111.blogspot.com/

  4. הכל בגלל סתימת פיות
  https://democracykeeper.blogspot.com/

  5. עורך מדור השרביט החם בקהילת פרפרים (החל משנה זאת)
  https://hot-membposts.blogspot.com/

  תודה על ההתעניינות!

  אהבתי

 3. שון

  עסקאות חבילה הן בדיחה.
  מר בר-דוד חתם על עסקת חבילה עם הממשלה הקודמת שדה פקטו שחקה את שכר המינימום. העלאה ל-6000 שקלים בפריסה של ארבע שנים כמדומני, זאת בדיחה.
  עכשיו יש על בר דוד לחץ ציבורי, ופתאום הוא לא יכול להיות כזה משת"פ של ההון, אחרת לא יבחרו בו שוב. (לא שיריבו מזכ"ל ההסתדרות בעבר היה טוב יותר). דווקא עכשיו חשוב לקדם אופוזיציה סוציאליסטית בהסתדרות ללוחמה ביוקר המחיה.

  *העלאת שכר המינימום ל-40 ש"ח לשעה.
  * סיום ההעסקה הקבלנית המנצלת בעיריות ובאוניברסיטאות.
  * פיקוח מחירים על מוצרי יסוד
  * הרחבת הדיור הציבורי

  אהבתי

 4. שון

  נדמה כי תגובתי לא התפרסמה, אז אני כותב שוב.

  עסקאות החבילה הן בדיחה. מר בר-דוד חתם על עסקה עם הממשלה הקודמת על העלאת שכר המינימום ל-6000 ש"ח בפריסה לארבע שנים. – דה פקטו, שחיקת שכר מחוקקת.
  בר-דוד כבר לא יכול להרשות לעצמו להיות משת"פ של ההון כי לא יבחרו בו שוב. יש עליו לחץ ציבורי גדול. יריבו לא יותר טוב ממנו.
  דווקא עכשיו חשוב לקדם אופוזיציה סוציאליסטית בהסתדרות – שתקדם מדיניות אחראית ומתחשבת לעובדים.
  * העלאת שכר המינימום ל-40 ש"ח לשעה.
  * בניית דיור ציבורי
  * הרחבת פיקוח המחירים על מוצרי יסוד
  ועוד.. ועוד…

  אהבתי

 5. ywelis

  כאשר 30% מבעלי זכות הבחירה לא מצביעים… (ערבים במיוחד, אבל גם החילונים היו מתחת לאחוזי ההצבעה של החרדים והמתנחלים)

  מצער אבל הבחירה בידי העם והעם בחר. מי שלא משתתף, מחזק את הקיצונים.

  עוד יהיה ערך בלקסיקונים על זה, עם דוגמא מהארץ…

  אהבתי

 6. תמר בן יוסף מאת

  שון,

  אני לא מסכימה אתך לגבי בר-דוד. אני חושבת שהוא נוהג בתבונה, ומשיג הישגים. נכון, הוא טעה לגבי שכר המינימום. והוא מתקן עכשיו.

  אהבתי

 7. סופר פנינה

  מקווה שאת צודקת שהוא יפסיק לצחוק אך זה לא בטוח בכלל.אגב הוא גם הבטיח להקים קבינט דיור בשבוע הראשון שיבחר…מוזר שיש עוד אנשים שמאמינים לשקרו הזה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s