טוב, אז מה עכשיו

לא משהו, על פי הנתונים. אינפלציה של כ-5% לשנה ב-2022, עלייה של 1.9% בלבד בתמ"ג ברבעון השלישי של 2022 לעומת קודמו. זה לכאורה מסכם הכל. אבל אתם יודעים מה יחסי לנתונים. אני מעדיפה להתרשם בשטח. אז בשבוע שעבר הייתה לי הזדמנות, ביקרתי במספרתי האהובה בירושלים.

ובסוף הביקור, התבשרתי בקופה כי המחיר עלה, בערך ב-13%. קיבלתי, למרות שעל פניו זה נראה הרבה. אבל אנחנו ביחד כבר שנים, אני יודעת שהם הגונים ורציניים, אני בטוחה שהם בדקו ושקלו מכל צד. אבל, הנה, האינפלציה עוד לא נעצרה. מנגנון ההצמדה בין מוצרים ובין מוצרים לשכר עוד עובד. ואז, נכנסתי למונית ואמרתי: מבשרת ציון. כמה את משלמת, הנהג אמר. 80 שקל, אמרתי לו. פרצוף. טוב, 90 שקל. תעגלי את זה ל-100 הוא ענה. עיגלתי, והסברתי לו מדוע אמרתי 80 שקל.

בפעם שעברה, נסעתי עם נהג מונית צעיר ונחמד. הוא הפעיל מונה, ויצא לו שבעים וכמה שקל. נתתי לו 80 שקל, כי לא היה לי נעים. כן, הסביר לי הנהג העכשווי, תשמעי סיפור. השבעים וכמה שקל זה מהעידן של סמוטריץ' כשר התחבורה. הוא מילא את התפקיד תקופה קצרה, בין יוני 2019 למאי 2020. קרוב לשנה בסך הכל, אבל הוא הספיק הרבה. בין השאר, קבע לנו תעריפים מעודכנים.

איך הוא עשה את זה? הוא כמובן לא דיבר איתנו, הוא דאג לחבריו החרדים. הוא קבע תעריפים מגוחכים. בנסיעה מפה לשדה התעופה בלוד או לתל אביב, התעריף בקושי מכסה את הדלק, ומה עם העבודה שלנו. לא בדקתי, אבל אני מאמינה לו. אנחנו שונאים את סמוטריץ' הוא אמר.

ואז עברנו לדבר על הדיור. הבת שלו, גרושה עם ילד קטן, היא עובדת. אבל מאיפה היא תיקח כסף לדירה, או אפילו לשכר דירה, אם היא לא תינשא שוב. היא גרה אצלנו בחדר עם שירותים צמודים. היא אוכלת אצלנו, לא לוקחים ממנה פרוטה, הוא הוסיף. אגב, משיחות עם נהגי מוניות במשך שנים, כל הנהגים הוותיקים מסודרים עם בית בפרברים או דירה נאה. מגיע להם, הם עובדים קשה. מה יהיה עם עתיד הענף? זה כבר סיפור אחר.

ומה יהיה עכשיו עם סמוטריץ' כשר אוצר, חשבתי. הוא נחשב אינטליגנטי. כן, בטריקים ושטיקים עם נתניהו המוחלש. אבל אם ככה הוא מקבל החלטות, אלוהים ישמור. שר אוצר חייב לדבר, לדבר ולדבר – עם כולם. אבל סמוטריץ', חסיד אדוק של פורום קהלת. הוא יכופף ידיים עם ההסתדרות.

אני מודאגת, למרות שאני מעדיפה לצחוק בדרך כלל. טוב שבנק ישראל עוד עומד על משמרתו. אני מקווה שהנגיד לא יתכופף, וימשיך להעלות ריבית. עד מתיי? עד שהיא תעבור במעט את שיעור האינפלציה. ואתם, חבריי בשמאל, תתאפקו ואל תתקפו אותו. אני לא רואה דרך אחרת, בוודאי לא עכשיו. עברתי עידן אינפלציה אחד. אני זוכרת היטב איך הוא התפתח בלי שהרגשנו. אני יודעת גם מי משלם את המחיר, זה תמיד השכירים העניים. היינו שכירים אז, וכ-אילו שכירים ברמה גבוהה. היה בלתי נסבל.

אז, כן, שיהיה ברור, אני לא אופטימית עכשיו. אני רק מקווה שהשמאל ינהג בשכל, ויעבוד על אסטרטגיה שתחזיר אותו לשלטון. ולא, האסטרטגיה שהצגתם עד עכשיו אינה מספקת.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s