מה, The Marker, אנטי-גלובליזציה?

כשהמצב נורא, אני לא צוחקת, אני מחייכת. והשבוע חייכתי כשראיתי את כותרות הענק, נגד מכירת חברת הביטוח הפניקס לחברת השקעות מרכזית באבו דאבי. אתייחס כאן לכותרות ב-The Marker, וב-Marker Week. כן, הכותרות מעיתון הכלכלה והעסקים של ישראל. העיתון הגלובלי, ההוא שחייב ששמו ייכתב באותיות לועזיות.

מזועזעים בדה מארקר. הם כותבים מאמרים ארוכים נגד. מה, דה מארקר, אתם אנטי-גלובליזציה? בזמנו ניהלתי ויכוחים עם כמה מכם. הסברתם לי שאני לא מבינה דבר. זאת, משום שבאתי ממשרד שהכניס את סחר החוץ לישראל. סחר חוץ, לא גלובליזציה. הבהרתם לי שהאוצר ובנק ישראל יודעים. חייכתי לעצמי, מה אפשר לעשות במצבים כאלה? רק לחייך, ולזוז הצדה.

ואז זה בא, ביום ה' שעבר. מתקפה מאורגנת על כוונת המכירה של פניקס לקרן באבו דאבי. מירב ארלוזורוב ושורת כותבים בולטים, כתבו מאמרים ארוכים נגד. אני, מצדי, חייכתי, הבאתי את הידיעה בפייסבוק וכתבתי לצדה "עוד טוויטס אידיוטי (לא פחות מזה) של הגלובליזציה. נקווה שהרגולטורים בישראל לא יאשרו". קיצרתי, חשבתי שזה ברור כשמש. אבל המתקפה בThe Marker- הבהירה לי אחרת. בששי, הופיע גם מאמר גדול של גיא רולניק נגד המכירה.

אז, מה, חברים? התחלתם להבין מה זו גלובליזציה? מדוע לא אמרתם מילה על מכירת תנובה לסינים? מה, זה לא אבסורד? ומה עם מכירת טכנולוגיית להבים בנהרייה ובתפן לפראט אנד וויטני? זה נהדר, כמובן. רק שעכשיו הם עומדים לפטר 900 עובדים, לא ברור מדוע. הם כמובן טוענים שהטכנולוגיה השתנתה והמפעל כבר לא רלוונטי. בדיקה מעמיקה יותר מגלה שהם מקימים מפעל ענק בדרום ארה"ב. להבי מטוסים עדיין רלוונטיים, אך גם האמריקאים כבר לא שבויי גלובליזציה.

את כל הדברים האלה ידענו במשרד התעשייה והמסחר. הבנו בדיוק מהי גלובליזציה על צדדיה. אך הנהלת המשרד התקפלה בעידן השר אריאל שרון. התאחדות התעשיינים התקפלו יחד אתם. שרון, בתחכומו, העדיף לקבל עוד כמה עשרות מיליוני דולרים לאיזה שהיא קרן, ולא לבזבז אנרגיות על מלחמה אבודה. בכירי המשרד התקפלו לצדו, ושתקו. רק אני, המפגרת, לא הבנתי. התעקשתי שגלובליזציה היא בעיה, ושצריך ללמוד כל פרט בכל עסקה גלובלית. הפכתי למכה בעיני השלטונות.

אז, כן, אני עדיין חושבת שגלובליזציה היא בעיה. אין לי כוח לפרט מדוע זה אידיוטי למכור את הביטוחים והפנסיות שלנו לידי אבו דאבי. מה, אתם לא מבינים בעצמכם? אילו, לפחות, הם היו ממש חברים שלנו. ול-The Marker (מעתה והלאה שמו ייכתב ככה במאמריי) אני מציעה: אולי תעזבו את הפנסיות של קציני צה"ל. אולי תתקפו פחות את המורים השובתים. במקום זאת, תלמדו היטב מהי גלובליזציה. תלמדו ותסתמו את הפה כשמתקיים עליה דיון שאתם לא מבינים בו דבר.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניהרכישה ישירהביקורות על הספרפרקים מתוך הספר****

11 מחשבות על “מה, The Marker, אנטי-גלובליזציה?

 1. Cateded Ur

  בנוגע לפסקה האחרונה, אשמח דווקא אם תפרטי למה לדעתך זה אדיוטי. כמובן שאני יכולה לשער מה את חושבת, אבל מעניין לראות את הגישה והדרך בה את מנתחת את הדברים.
  בעניין דה מרקר, הם פרסמו בזמנו כתבה על העסקה בין סין לתנובה, וכתבו על פוטנציאל הפגיעה שלה במשק הישראלי
  https://www.themarker.com/markerweek/2014-05-23/ty-article/0000017f-ebf4-d0f7-a9ff-eff52dfc0000

  אהבתי

 2. Cateded Ur

  נ.ב מה דעתך על העניין שהפנסיות בישראל מנוהלות על ידי חברות פרטיות? במדינות אחרות זה מנוהל על ידי הממשלה, וככה החוסכים לפנסיה לא צריכים לשלם דמי ניהול (אני העברתי את הפנסיה שלי לקרן כזו, ובאופן פרטי: Freiwillige Versicherung).

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  Cateded Ur

  מודה שלא זכרתי את המאמר הזה בדה מרקר על תנובה. לא חושבת שהיו מאמרים מעבר לזה, והכותב הוא לא כותב בכיר מאד בדה מרקר. זה גם לא מאמר מאד שלילי על העסקה.

  ולגבי ביטוחים ופנסיות, אני באמת חושבת שהם צריכים להיות בידי הממשלה או בידי איגוד מקצועי גדול, ולא ליפול לידיים של 'איש עסקים' ובמיוחד ממדינה שאינה ממש קרובה לישראל.

  Liked by 1 person

 4. לקסי

  גלובליזציה היא צידו השני של מטבע ה"השקעות הזרות" ו"ההפרטה". שנים שלושה אלילים שצריך והגיע הזמן לנתץ.

  אהבתי

 5. שון

  דה מרקר האלו הם משהו.
  לא נדבר על כך שהם מעוז הניאו־ליברליזם בארץ, ההבדל ביניהם לבין פורום קהלת הוא קצת פנאטיות ושמרנות חברתית, זה הכל בערך.
  מירב ארלוזורוב חסידת פרידמן שאם סבא שלה היה רואה את ההשקפות שלה הוא היה מתהפך בקברו, שלא לדבר על נחמיה שטרסלר שמעדיף רווחי הון על הצלת הפלנטה וסולידריות חברתית.

  ולעניינו – יש מעין גזענות נסתרת בדעות שכאלו. (לא קראתי את הכתבה, תקני אותי אם אני טועה). " למכור למערב זה מבורך. להעשיר את הטייקונים עוד ועוד… חברים שלנו.. גלובליזציה זה טוב"… פתאום כשמדובר במדינות פחות סימפטיות, כמו סין (שלמרות ששולטת בה "מפלגה קומוניסטית" כל אקדמאי בעל שיח יגיד לך שהם מזמן מדינה קפיטליסטית פר סה. ) או האמיריות, פתאום יש קובלנות, ותהיות, פתאום גלובליזציה זה לא מתנת המאה ה-21. חס וחלילה שלא להיות "פרוטקציוניסטים" למה לממן את חקלאי ישראל אם אפשר לממן את חקלאי טורקיה? (אגב, שמעת על ההצעה של נתניהו לממן משכנתאות? הכוונה לממן בנקים *פרטיים*) "צריך להסיר כל חסם לשוק החופשי, ולפרק איגודים, רק ככה יהיה טוב". *עד* שזה מנוגד לאינטרסים שלהם, וידיים לא הכי בטוחות שיחזיקו דברים כאלו (בשבילי בעל הון הוא בעל הון, סיני, אמירתי, אמריקאי, אותו זן פרזיטי)

  לסיכום, הצביעות של הימין הכלכלי צפויה, ולא חדשה.
  ודה מרקר היה ויישאר ביטאון הפרידמיניסטים הצבועים, שמטיפים לכל מי שחושב אחרת מהם, כמה הם טועים.
  אני אגב, הפסקתי לקרוא. אני אמנם צעיר אבל אני לא רוצה להעלות את לחץ הדם שלי.

  אהבתי

 6. תמר בן יוסף מאת

  שון,

  טוב, אני זקנה, אז אני יותר צוחקת או מחייכת. נראה לי שהם עברו מהפך מסוים, ומשתדלים יותר להיות 'סוציאליסטים'. גם האופנה העולמית נוטה יותר לכיוון הזה עכשיו. אבל, כמובן, הם גורמים לי לחייך.

  אהבתי

 7. ywelis

  בעניין הבעלות הזרה – בראיון מרתק עם פרופ' היילבורן שכתבה לאחרונה על ההייטק הישראלי, היא ציינה שרובו (90% או יותר) אלה השקעות זרות ומרכזי פיתוח בבעלות זרה.
  https://www.calcalist.co.il/local_news/article/r1nspx0vj
  כך שהבעיה לא החלה ב'תנובה' (ולא נשכח את טיסתם של איל ההון מקסוול ושימעון פרס בשלהי השמונים, שזכתה למערכון ב'שעה טובה' – 'תקנה, תקנה')

  בעניין ביטוח – אם שמעת על מחקר שבירר האם ביטוח (רפואי בעיקר, אבל לא רק) אי פעם השתלם באמת? כלומר ששולמו יותר כספים למבוטח, מאשר הוא שילם עד אז?
  תמהני.

  אהבתי

 8. ywelis

  דה-מארקר למרות בעיות, הם עדיין האתר היחיד שעוד שווה משהו ואינו קנוי בידי טייקונים. רולניק אחד העיתונאים עם רקע מחקרי הבולטים בארץ, והכתבים שלו מביאים כותרות שאף עיתון אחר לא מביא (כולל חרותי-סובר ומאבקה הסיזיפי במתחזים האינסופיים).

  אהבתי

 9. תמר בן יוסף מאת

  ywelis

  נכון, בהחלט, הבעיה לא התחילה בתנובה. ברור שברוב המקרים החברות הן המרוויחות, אחרת הן לא היו קיימות. אקרא את המאמר שהזכרת. ולגבי דה מארקר, מסכימה אתך שהוא טוב יותר מהאחרים, אבל כולם גרועים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s