מה, להיות סוציאליסטים עכשיו?

אני יודעת, זה נשמע לכם כמו בדיחה. אך מה שהיה עד כה גם הוא בדיחה, שלא הצחיקה. קראתי בעיון את כל מה שנכתב על הבחירות. טוב, כ-ל הוא מוגזם אולי, אבל די הרבה מהתגובות החשובות. קראתי, ואני דואגת.

אני לא יודעת מה מדאיג יותר – המצב הפנימי כאן בישראל, או האיום הישיר ב'הארץ' מצד העיתונאי החשוב, תום פרידמן, בהתרחקות מאיתנו של הדמוקרטים האמריקאים. כל זה עשוי להיות מתוקן במידה רבה, אם ישראל תחזור למקורותיה – לאופי הסוציאל-דמוקרטי שהיה לה.

האם זה לגמרי לא-אפשרי? בסך הכל, ההפרש בבחירות בין שני הגושים הוא מזערי. הפרש כזה משקף בעיקר התארגנות לא-נכונה של השמאל-מרכז. זו טעות שאפשר לתקן.

מדוע אני קוראת לחזור למצע הסוציאל-דמוקרטי של פעם? טוב, למשהו דומה לאותו מצע. משום שכאשר אתה בא לקהל בוחרים, חשוב שיהיה לך מצע, ולא השטות הפסבדו-פמיניסטית של מירב מיכאלי. אני יודעת כמה המצע שלה הרתיע אותי. הוא כל כך תל-אביבי, במובן של כלומניקי, ושום דבר. הצבעתי עבודה כי אבא שלי הצביע עבודה. תצחקו.

אז מה אני מציעה. בתחום הכלכלי, בעצם, רוב מה שנכתב בספרי 'ברוכים הבאים לשוק החופשי'. ראשית, חזרה לממשלה, כלומר, למשרדי ממשלה פעילים ומכובדים – כל אחד בתחומו: משרד התעשייה והמסחר, משרד העבודה, משרדי החינוך, הבריאות, השיכון ועוד. שנית, חזרה לשער חליפין הנשלט על ידי הממשלה במידה כלשהי, ולשליטה מסוימת בתנועות ההון פנימה והחוצה. שלישית, חזרה למדיניות יבוא סבירה, כלומר, הגנה על ייצור מקומי בתחומים שונים. רביעית, חזרה לחקלאות ולתעשייה המסורתית. מדינה חייבת שיהיה לה ייצור עצמי בתחומים החיוניים. חמישית, נכונות להרחיב את תקציב המדינה בהתאם לצרכים.

לצד זה, כתיבת מצע – כן, כתיבה, לא סתם דיבור – הנוגע ליחסינו עם הפלשתינים, ולמדינה הפלשתינית שאנו רוצים לראות בשטחים. משהו בסגנון 'דרך רבין' – כוח והרתעה היכן שצריך, יחד עם הידברות על חלוקת השטחים ל'ישראלי' ו'לא ישראלי'. וכמובן גם מצע הנוגע ליחסים עם הערבים החיים כאן. ממדיניות הקצאת קרקע סבירה לבנייה ולחקלאות ביישוביהם, ועד לפתיחת משרות עבורם בכל מקום.

ואל תגידו לי 'היינו בסרט הזה'. כי לא היינו. כי כבר שנים רבות מאד, שמפלגת העבודה מתחמקת מכל הבעת עמדה. ואם אין לכם עמדה, איך אתם מקווים להיבחר? איך אתם חושבים לנהל את החרדים? אני באמת מקווה שאתם מתפללים כמוני להחזרת השפיות. הוריי, בוודאי, לא הגיעו לכאן  לפני יותר ממאה שנה כדי לפרנס ולהגן על קבוצה ענקית של חרדים שלא עושים דבר. את זאת, אומרת לכם סבתא לנכדים התופשים עמדות משמעותיות בצבא. סבתא לנכדים התורמים כל שהם יכולים על מנת להגן על המדינה.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

5 מחשבות על “מה, להיות סוציאליסטים עכשיו?

 1. שון

  כסוציאליסט,
  אני חושב שצריך להתקדם אל העתיד ולא לחזור אל העבר. נעמה לזימי בכיוון הנכון, אם כי עדיין תומכת בעליונות יהודית… צריך לאגד את המשק, עדיף לא בהסתדרות, אלא באיגודים דמוקרטיים כמו "כח לעובדים ", להנהיג עוד מיסוי של העשירון המאיון, והאלפיון העליון, הלאמת משאבי הטבע, ועוד צעדים נוספים.
  אם כי, במסגרת שכזאת, שבה הכנסת היא בית בובות של לוביסטים, ואנשים שאפשר להגדיר אותם כ"שמאל כלכלי", אולי 10 במספר, נראה כי בלי תנועת שמאל עממית מלמטה, לא יגיע שינוי בקרוב.

  Liked by 1 person

 2. ywelis

  אילו רק לא היו בארץ מיליארדרים… אבל יש 15 מהם, ומאות מליונרים; בתקופה שאת מזכירה לא היו.
  הם כמו חור שחור שמעוות את האור סביבו – כל פקיד בשירות הציבורי בשלב מסויים יטה את החלטתו בגללם, וכך החוקים והמציאות מתעוותים למענם. לכן בעיות המונופולים, חסמי הייבוא והפערים.

  כל עוד אין חוקה כלכלית בארץ, אני לא רואה דרך להתגבר על זה.

  אהבתי

 3. ywelis

  כמו כן יש מעמד פריבילגים במדינה, שמתוחזק על ידה: מתנחלים וחרדים. הם גידול שכבר חזק מכדי לסלק אותו ובסופו של דבר ישתלטו על הגוף.

  אגב חקלאות – לא חושב שזה אפיק מוצלח למדינה שמתמודדת עם בעיות מים ושטח מצטמצם והולך לבניה.
  עדיף לעבור לביו-טק ולייצור חלב ובשר במעבדה; לייצא טכנולוגיה חקלאית לחו"ל ולהמיר את השדות והרפתות והפרדסים בפארקים ירוקים, ולנטוע עצים במקומות שאין (איזור מודיעין למשל והנגב).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s