אין חמאת תנובה, נחסום אתכם – הסינים

זה קרה ביום אחד – ה-6.10.2022. האיש שלי חזר מהסופר ומהמינימרקט , והכריז כי בשני המקומות אין חמאת תנובה. מזל, שאני תמיד מחזיקה רזרבה. ובדיוק באותו יום, כותרת בדה מרקר האומרת "התוכנית לחסימת הסינים: השקעות זרות בישראל ידרשו אישור ממשלתי".

האם המחסור קשור לבעלות הזרה על החמאה בישראל? כך נדמה לי. מאז שהסינים השתלטו על תנובה, לא פעם מורגש חסר בחמאה שלה. מי יודע, אולי הם החליטו שייצור חמאה לא כדאי. ומבחינת הסינים, כדאי זה העיקר. מבחינתי, כבר אמרתי לכם, חמאת תנובה היא העיקר, ולא מה שנחשב להשקעות 'חשובות' שמעתה והלאה יזכו לפיקוח ממשלתי הדוק.

לחץ אמריקאי כבד הביא להורדת רף ההתערבות הממשלתית מאחזקה של 50% ל-5%. זאת, בנכסים רגישים או בתחומים המוגדרים כאסטרטגיים. מה אסטרטגי לדעת חכמי ארה"ב וחכמינו? אנרגיה, מים, תחבורה, תקשורת ופיננסים. הייטק לא מוגדר כאסטרטגי לפי שעה. מזון ואופנה, כמובן שלא. וזה אידיוטי בעיניי, כי מה אסטרטגי יותר מחמאת תנובה או אופנה בסיסית. אני יודעת שיש כאלה שלא יסכימו אתי. אך, מבחינתי, היעדר חמאת תנובה או בגדים ישראליים טובים, הם בהחלט גורמים לדיכאון אישי ולאומי. ומה אסטרטגי יותר מדיכאון.

אז מה יקרה עכשיו? בתוך 120 יום, יגישו רגולטורים ממשלתיים בקשה לאשר להם את הסמכות לסרב לתת רישיונות מטעמים של ביטחון לאומי. וועדות המכרזים יחויבו מעתה לפנות לממשלה לפני היציאה למכרז. והעיקר, כאמור, הוא הנמכת רף האחזקה מ-50% ל-5%.

מה שנראה כאנטי-גלובליזציה הוא אכן כזה, וזו מגמה שמתפשטת בכל העולם המתועש. כי אין דרך אחרת להתמודד עם 'החגורה והדרך' – דרכה של סין לחדור לכל פינה בעולם המתועש. האנטי גלובליזציה כ-אילו הייתה דרכה של ישראל להתגונן לפני שנים, אולי לא במובן הפרוצדורלי שהופך להיות מסודר יותר עכשיו, אלא במובן המהותי. לא נתנו לכל השקעה להיכנס לכאן, מה גם שישראל לא עוררה כל כך הרבה התעניינות בעבר.

אז, מעכשיו, סין כבר לא תחדור כל כך בקלות למכרזים כמו זה של נמל המפרץ החדש. זה טוב? אולי זה רע, תלוי מה מידת אמונתכם בגלובליזציה. אני מבינה לגמרי שהפרטה היא יבוא של ערכים זרים למדינתך. יבוא של כוח זר פנימה. על כן, מבחינתי, יש רק להרחיב את ההחלטה שהתקבלה, ולהחיל אותה גם על חברות בענפי הצריכה למיניהם. כן, גם ייצור חמאת תנובה  הוא משמעותי. מבחינתי, אין חמאה שמנה פחות, צהובה פחות, ומושלמת יותר ממנה. ואם תשאלו אותי, במדינה נורמלית, גם את מכירת תנובה לסינים היו חייבים למנוע.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר***

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s