זו לא הריבית – "אז אל תעלו ריבית"

אני קוראת את הטיעון הזה במאמרים רבים. נשמע טוב, כמו הרבה טיעונים שגויים לגמרי. משום, שזו כן הריבית העומדת ברקע האינפלציה. נכון, הטריגר להקפצת האינפלציה כרגע הוא העלאות המחירים עקב מלחמת אוקראינה-רוסיה ועקב הקורונה. אבל שלוש או ארבע העלאות מחירים אמורות לגרור אחריהן שלוש או ארבע העלאות מחירים, לא פתיחה של תהליך אינפלציוני. התהליך ישב שם וחיכה תקופה ארוכה. אני מוצאת אצלי מאמרים מסוף 2016 על הריבית האפסית (ואף שלילית) במקומות שונים, על כמות הכסף האדירה המציפה את הבורסה, ועל כך שכל אלה יביאו אינפלציה.

בנוסף, חייבים להדגיש כי אין סימטריה בין 'גורם לאינפלציה' לתרופה'. לא בהכרח, מה שגרם לאינפלציה הוא גם התרופה למחלה. גם במחלות אנושיות, אם נקפוץ רגע לתחום אחר, לא מרפאים אותן בהכרח בעזרת בלימת גורמיהן. כך, למשל, כאב ראש מורגע בדרך כלל בעזרת כדור, גם אם לא נדע בדיוק, ובדרך כלל איננו יודעים, מה גרם לו.

הרקע לאינפלציה נמצא שם כבר שנים. בישראל, כרגע, הריבית הריאלית עומדת על כ-3%-, בארה"ב, היא עומדת על כ-5.5%-. ריבית שלילית, פירושו, שאתה מקבל תמורה על סכום כסף שאתה לווה. אתה לא משלם (ריאלית) דבר. זה אמנם לא ככה במשכנתאות, אך זה כך בהרבה תחומים אחרים, ובעיקר במשחקי בורסה. ריבית שלילית גורמת לניפוח מחירי הדירות ועוד נכסים. ריבית שלילית מעוותת את כל יחסי המחירים במשק.

אז מה עושים כשהריבית הריאלית היא שלילית? קודם כל, מעלים ריבית והופכים  את הריבית הריאלית לחיובית. האם להעלות ריבית ב-3% בבת אחת? שאלה טובה, ותתפלאו, אין עליה תשובה בכלכלה. אך ברוב המקרים (להוציא, כמובן, תוכנית ייצוב המשק אצלנו), לא נוהגים להזניק ריבית בבת אחת. זאת, מחמת החשש כי הקפצה ניכרת תוביל לתופעות מפתיעות שלא חשבנו עליהן מראש. לכן אתם רואים את ההתלבטות המגוחכת הזו בארה"ב, וגם אצלנו, אם להוסיף לריבית עוד רבע אחוז, עוד מחצית, ואולי, נהיה נועזים, ונוסיף בבת אחת 0.75%.

מה קורה כשמעלים ריבית? כשמחיר הכסף מתייקר, אתה חושב פעם ועוד פעם לפני שאתה לווה. וזה, בסופו של דבר, אומר כי תיזום פחות תרגילים פיננסיים בבורסה, תקנה פחות דירות, וגם למרבה הצער, גם תממן פחות השקעות תשתית. על כן, חושבים פעמיים ושלוש לפני שמעלים ריבית. אם כי, במקרים לא מעטים, זה ברור שחייבים להעלות.

כמו, למשל, במקרה העומד לפנינו עכשיו. ברור לגמרי, שהריבית השלילית משבשת. והיא, אגב, די חדשה. לפני כן, זו הייתה ריבית ריאלית אפסית, על גבול השלילי. על כן, חייבים להעלות ריבית עכשיו, ובמנות די ניכרות. הייתי אומרת, שהעלאת אחוז אחד כל פעם לא תעשה דרמה. אם כי, היא עלולה לתרום לייסוף השקל. ובישראל, נחוצות רק שלוש העלאות כאלה כדי להגיע לאפס. ואז, נצטרך לבדוק מה קורה כרגע. סביר להאמין, שיצטרכו להביא את הריבית לשיעור ריאלי נמוך.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

2 מחשבות על “זו לא הריבית – "אז אל תעלו ריבית"

  1. ywelis

    כל זה במצב אידיאלי של מעמד ביניים מבוסס; בארץ מעמד הביניים הצטמק, שליש מהמשק (אולי פחות) מתחת לשכר הממוצע ויש קושי ניכר לעמוד במחירים.

    התגובה על חוסר ודאות היא תמיד לטווח קצר, שמזיק לכולם ומגביר את אי הוודאות… זה מעגל 'מרושע' שצריך לפרוץ. כרגע הוא נמשך כבר עשורים

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s