יאיר לפיד, זה לנאום הבא שלך

יאיר לפיד, אני מאחלת לך הצלחה. הקשבתי אתמול לנאומך הראשון כראש ממשלה. הוא היה אינטליגנטי, כצפוי, והוא היה חסר: לא דיברת כמעט על הכלכלה. ולמרבה הפלא, זה התחום הכי מציק לרוב הישראלים. לא איראן, מה לעשות, גם אם זה נראה לך לא הגיוני.

בוא נהיה כנים לרגע. מה שמטריד אותך עכשיו הן הבחירות בעוד ארבעה חודשים. אתה רוצה שיבחרו בך? אז תיכנס לבעיות המורים ותפתור אותן, וכן לבעיות השוטרים, ועוד לבעיות מערכת הבריאות. אם תצליח, זה עוד עשרות אלפי ואולי מאות אלפי בוחרים. ניקח לדוגמה את המורים. צריך לתת להם כל מה שהם דורשים. גם זה לא יהיה הרבה. תתעלם מליברמן, זרוק הצדה את הכוחנות שלו. הוא לא צודק, ובעיקר, הוא לא חכם. שאל את עצמך מדוע אלפי מורים עזבו את עבודתם בשנים האחרונות. דמיין, לרגע, מה זה לעמוד מול כיתה.

אני בת של מורה, שהפך למנהל, שהפך למפקח על בתי הספר באזור השרון. הוא, אגב, היה גם סופר ילדים, חתן פרס ישראל. הוא מעולם לא לימד שיעור פרטי, אפילו אחד. הוא הקדיש את כל זמנו לחינוך. היינו עניים, את זה אני מבינה עכשיו. אני זוכרת עד היום חוויית קניית נעליים בתל אביב. מנהל החנות, במה שהיה פסאז' דיזנגוף ה'מפואר', עשה לי הנחה כי ראה שאין לי. שילמתי במזומן, במה שאמי הקציבה לי. היא, בבית, נעלבה כשהיא שמעה. כן, היינו עניים, זה מה שאחותי ואני מסכמות. כעת, על פי התרשמותי, המורים עניים אפילו יותר.

במשטרה, אני לא בטוחה שכל הסיפור הוא כסף. אבל הם עובדים קשה מאד, במתח עצום ובסיכון חיים. חסרים אלפי שוטרים, חייבים להבין מה קורה, ולפתור את זה. במערכת הבריאות, בוא ניקח דוגמה אחת, את המתמחים. לכאורה, חתמו אתם הסכם, אך הם לא מקבלים דבר. כרגיל, מנכ"ל האוצר שלא חכם יותר מהבוס שלו, לועג להם במקום לעשות. קשה להבין, גם את התקיעה, ובוודאי שאת הלעג.

אלה לא בעיות קלות. העלאת השכר גם עלולה לתרום לאינפלציה. אבל אלה מאות אלפי עובדים ובני משפחה שיצביעו בעדך אם תפתור, אפילו לא באופן הכי אידיאלי. וכמובן שלזה נוסף שכר המינימום. גם עדכונו נתקע, גם זה בטיפשות הממשלה. אז, טוב, אל תיתן להם 40 שקל לשעה, כרגע. אבל קרב אותם באופן משמעותי. הם ממילא יהיו זכאים לתיקון שכר ניכר עקב האינפלציה.

עכשיו לאינפלציה. 4% זה לא מעט, וזה עומד עוד לעלות. אתה לא יכול לעשות הרבה כרגע. אבל, לפחות, רמוז לבנק ישראל להעלות ריבית. בדוק שוב את הסדרי הפיצוי לשכירים. אם לא לתקן ברגע זה, אז אמור משהו על תיקון שכר, קצבאות ביטוח לאומי ופנסיות בהמשך.

אני יודעת, כל זה משעמם, איראן נשמע הרבה יותר הרואי. אך אם המדינה הזו תתפרק בגלל כלכלה גם סיפורי הגבורה באיראן לא יעזרו. כן, לפיד, קח לך יועץ כלכלי מתאים. כלכלן הידוע כשמאלן במידה כלשהי. יש היום רבים כאלה. מה לעשות, המציאות משתנה, ואתה גם השיטה.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

7 מחשבות על “יאיר לפיד, זה לנאום הבא שלך

 1. leor swerdlow

  היי תמר
  קודם כל דברים חשובים.
  רציתי לשאול לגבי ההנחה שהעלאה בשכר יכולה להוביל לעלייה באינפלציה – יכולה להפנות למחקרים עם ממצאים שמראים שעלייה בשכר באמת קשורה לאינפלציה?
  כי להבנתי יש ביקורות רבות על ההנחה הזאת שאומרות הפוך – שדווקא אי השוויון בשכר – כמו שיש בישראל עם ההייטק נגיד – הוא מה שגורם לאינפלציה ועלייה רחבה בשכר למספר רב של עובדים היא דווקא אנטיאינפלציונית.

  אהבתי

 2. אורון פלד

  להוסיף לתגובה שלפני, אזכיר את הספר המעולה "כח השוויון בכלכלה"
  שמנתח את תקופת הסטגפלציה בישראל (בעיקר העשור הנורא של שנות ה-80)

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  leor swerdlow

  אין ולו מחקר אחד ש'מוכיח' קשר בין משתנה מסוים לאינפלציה. מקסימום מראים מתאם בין אינפלציה למשתנה מסוים. זה, אני מקווה שאת יודעת, לא אומר שאחד גורם לשני. כך שאני מתייחסת לכל ההוכחות האלו בעירבון מוגבל.

  Liked by 1 person

 4. פנינה סופר

  האם השכר הנמוך של המורים כלומר של המורות נובע מכך שהתפקיד הזה נתון ברובו לנשים? בזמנו זה היה התרוץ לשכר הנמוך של מקצועות נשיים.האם גם היום זה הנימוק? אגב האם ראית שהשכר של יור הסתדרות המורים 90 אלף שקל בחודש..לא יאומן. וחבל ש3 מיליאדד שקל יעופו למערכת הבחירות במקום לעשות איתם דברים יותר מועילים

  אהבתי

 5. leor swerdlow

  פנינה יקרה
  המורות והמורים ראשיות לשלם למי שמייצג אותןממה שהן רוצות בדיוק כמו שאת רשאית לשלם לעורך דין 100 אלף שקל על הייצוג שלך אם זה מה שאת חושבת שנכון. הסתדרות המורים היא גוף בבעלות המורים ולכן מחויבת רק לייצוג המורים ולשיפור התנאים שלהם. בניגוד לפקידים העריצים של משרד האוצר שלא נבחרו על ידי אף אחד, יפה בן דוד עומדת לבחירות ישירות של ציבור המורים והישגייה נשפטים על ידם.

  בברכה
  (הכותב אינו מורה)

  אהבתי

 6. תמר בן יוסף מאת

  פנינה סופר,

  לא בטוחה שהסיפור הזה על השכר של יו"ר הסתדרות המורים הוא אמיתי. נחכה ונראה מה יגידו. כן, ברור שהשכר הנמוך במקצוע ההוראה קשור, בין היתר, לכך שאלה נשים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s