בנט, ליברמן – הקשיבו לנהגי המוניות

הקשיבו להם, משום שהם מחוברים לחיים. יום אחד, בשבוע שעבר, נסעתי פעמיים ממבשרת לעיר וחזרה.

פעם ראשונה הייתה עם נהג המונית הקבוע שלי. הוא נהג עצמאי, שלא צריך להיות תלוי בחברה משום שהוא כזה טוב. הוא באמת נהג מעולה, בעל מונית מבריקה מניקיון, ודייקן למופת בהערכותיו לגבי טווח הזמן בנסיעה מפה לתל אביב בשעות העומס. הוא גם הנהג הכי בטוח שאני מכירה, והוא חבר שלי. רק שהפעם, הוא צרח מהרגע שהתיישבתי במונית. הוא יודע שאני שמאל, והוא הבטיח לי שהוא יצביע הכי ימין  שהוא יכול בבחירות הקרובות.

זה היה מספר דקות אחרי שהוא מילא מיכל דלק, מספר ימים אחרי העלאת המחירים האחרונה. הוא היה מזועזע ממה שהוא שילם למיכל, הוא ממלא מיכל כל יום, והוא בינתיים לא מעלה את מחירי הנסיעה. ניסיתי לומר לו שזה לא מכאן, זו העלאה בינלאומית. כן, הוא אמר, אבל מדוע ליברמן לא מוריד מס דלק. מס דלק אצלנו הוא הכי גבוה שיש. זה אומר שאני חייב לעבוד עוד שעה כל יום. אני הרוס מעייפות. מדוע הם ידעו למצוא אותי בג'נין, הוא צרח, ולא יודעים למצוא אותי עכשיו. צרחנו אחד על השני, אחר כך צחקנו, הכל טוב.

ואז, בחזרה מהעיר, נכנסתי למונית השנייה. ישבתי בשקט, עד שלקוחה צלצלה לנהג הערבי וביקשה ממנו שייקח אותה לחיפה במועד כלשהו. למה את מצלצלת אליי, הוא אמר, צלצלי לתחנה. ואז הסביר לי שהנודניקית לא מרפה ממנו. היא תמיד מתקשרת אליו, היא רגילה. היא הייתה לקוחה שלו עוד ברחביה, היא סומכת עליו.

תביני, הוא אמר, אני לא נהג מונית וותיק. אני נהג מונית רק שנתיים. לפני כן, עבדתי 30 שנה אצל יומטוב ברחביה, עשיתי לו משלוחים. עכשיו, יש לי רשת פה, תפרים שם. כן, היה לי שבר נורא, תפרו אותי בכל הגוף. עכשיו אני נהג מונית. משלם כל חודש 5,500 שקל לבעל המונית עבור השכירות. עוד כמה אלפי שקלים – עבור הדלק. אני מתחיל לראות כסף ללחם וחלב רק אחרי הסכום הענק הזה. אני חייב לעבוד 11-12 שעות כל יום. 11-12 שעות במריטת העצבים הנוראה של ירושלים, העיר החפורה לה יחדיו.

אני יודעת שזה נשמע נורא, אבל התחלתי להבין מה זה להיות נהג מונית, רק אחרי השיחות האלה. הם כנראה לא מעזים להעלות מחירים. הם נהרגים על פרנסתם. הנהג הישראלי עוד קורא את דברי ההסתה השקריים של מחנה ביבי. קורא ומאמין. תצביע ביבי? אמרתי לנהג המונית שלי. לא, הוא צרח, אני אצביע ימינה מזה.

אז, כן, אני יודעת שהם לא הגיוניים. אני יודעת שהם צריכים לקבל את העלאת המחירים ולשתוק. אני יודעת גם שאנשים בדרך כלל הם לא הגיוניים. אז תחשבו בנט-ליברמן מה עושים עכשיו. מה עושים עם העובדה שהציבור הוא לא הגיוני. אולי תורידו מיסים על הדלק. למרות שכבר הורדתם, ומשקל המיסים (בלו ומע"מ) במחיר הבנזין לצרכן ירד מ-59% ל-50%. אין בעיה, שיעור המס הכולל בישראל הוא נמוך. תעלו מס ישיר. אולי תסבירו. אבל, האמת, נראה לי שהסברים לא יעזרו. שבו ותחשבו, איך אתם משנים את תמהיל המיסים. איך אתם מקשיבים לנהגי המוניות – אלה שנלחמו בג'נין, ואולי יצאו קצת הלומים – וגם אלה שבכלל לא.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

4 מחשבות על “בנט, ליברמן – הקשיבו לנהגי המוניות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s