בוקר טוב, כריסטין לגארד, התעוררת, ומה?

אמרת בראיון טלוויזיה שאת מודאגת מכך שאנשים "שאין להם הבנה בסיכונים יפסידו הכל ויתאכזבו נורא, וזו הסיבה שאני מאמינה שצריך להסדיר את התחום". כך, על פי דיווח של בלומברג, שהופיע בדהמרקר מה-21.5.2022.

זו לא הפעם הראשונה שאת מתייחסת למטבעות הדיגיטאליים. פעם קודמת הייתה בתפקידך כיו"ר קרן המטבע הבינלאומית. אז,  באוקטובר 2017, נאמת על המטבעות הדיגיטאליים בכנס הבנק המרכזי של בריטניה. אמרת כי הם "מאתגרים את הסדר הקיים של המטבעות הרשמיים ושל הבנקים המרכזיים במעט אם בכלל". אם כן, אפשר לסגור את הדלת בחיוך, ולשאול את נגיד הבנק המארח מה הוא יגיד אם הכלכלה הזו תדפוק על דלתו "האם תכניס אותה בברכה פנימה, תציע לה תה – ונזילות פיננסית?"

חלפו יותר מארבע שנים, ונראה כי לגארד כבר מחייכת פחות. היא אומרת שיש להסדיר את המטבעות הדיגיטאליים כי הם עלולים לגרום לאנשים להפסיד את חסכונותיהם. היא גם מספרת כי אחד מבניה השקיע במטבעות קריפטו, בניגוד לעצתה. אם כן, מה זה 'להסדיר', ואיך תסדירי את המטבעות האלה? האם לבד מהאיום על חסכונותיהם של אנשים, הם לא מאיימים על מערכת המטבע הבינלאומית?

אני יודעת שזה לא נכתב במאמרים הניאו-ליברליים שאת קוראת. את בעד 'שוק חופשי' למרות שספק אם נתת לעצמך דין וחשבון: שוק חופשי מהו. יותר מזה, מהי מערכת מטבע של שוק חופשי, מהי מערכת מטבע בכלל. לא למדת כלכלה, את משפטנית בהכשרתך. וזה מאד מוזר בעיניי מההתחלה, שמונית לתפקידים כלכליים כה בכירים, לצד נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב, שגם הוא משפטן בהכשרתו. מה זה אומר על כלכלה היום, בעידן שהוא עדיין ניאו-ליברלי.

לא, אל תצפי להטפה כלכלית כבדה ממני. אני דווקא חושבת על יסודות הכלכלה, היסודות ההם, לא היסודות של עכשיו. המטבעות שחופרים עד היום, ודרכם מוצאים עדות לסחר הבין לאומי של התקופה, או לכיבושים של פעם. זו, בעיניי, המשמעות של מטבע. מטבע הוא מדינה, או, אם תרצי, סמל של קבוצת מדינות. המטבע מעיד על תקופתו, איך אפשר להמיר אותו במשהו וירטואלי ללא מקור מוגדר.

את מבטיחה מטבע דיגיטאלי של הבנק האירופי המרכזי תוך ארבע שנים. ואומרת "ביום שבו יהיה לנו את המטבע הדיגיטאלי של הבנק המרכזי, מאחורי כל יורו דיגיטלי, אני מבטיחה, יעמוד הבנק המרכזי", זאת בניגוד לאותם מטבעות דיגיטאליים של היום "שאין שום נכס בסיס שישמש עוגן של בטיחות".

ואגב, יו"ר רשות ניירות הערך בארה"ב, גארי גנסלר, גם הוא קורא לרגולציה  בתחום המטבעות הדיגיטאליים. בעיניו, מטבעות הקריפטו אינם אמצעי חליפין, אלא "מצבורי ערך ספקולטיביים ביותר". אם כן, מדוע אתם מתירים להם לשמש כאמצעי חליפין, מדוע אינכם אוסרים על קיומם, מדוע אתם מתחילים להתעורר רק עכשיו. האם מפני שיסודות המקצוע לא חקוקים על לוח ליבכם?

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s