מה יהיה. מה אני יודעת

אני קוראת בקנאה את התחזיות שמפרסמים חבריי הטובים. אינפלציה לא תהיה, ייסוף השקל ינטרל את עליית המחירים העולמית, הם אומרים. והעלייה העולמית? היא תעצור, משום שהיא נובעת מקשיים בהעברת הסחורות בין הנמלים, ומקשיים באספקת הסחורות עצמן עקב המלחמה. אלה, כמובן, ייפתרו בקרוב, כולנו הרי אופטימיים.

אני קוראת, ואני שואלת: מה, אתם לא קוראים עיתונים? השקל דווקא מפוחת עכשיו, עקב התחזקות הדולר, עקב עליית הרבית הצפויה להימשך בארה"ב. ועליית המחירים העולמית, מי יודע בדיוק מה מקורה, ומה זה משנה. ברגע שהיא מתחילה נוצרת שרשרת של עליות, המועברות הלאה ואף מתגברות. מדוע, כי אנשים נבהלים, ומנסים להתגונן ככל האפשר. זה כבר קורה, לפי הקפיצות מחודש לחודש בכל מקום.

אני חוזרת לניסיוננו בתוכנית ייצוב המשק. מאשימים את ברונו וחבריו בהעלאת הרבית האגרסיבית. היא כביכול הייתה מכוונת להרס המשק הקיבוצי והמושבי. נסתכל לרגע מה היינו עושים, אילו ישבנו שם במקומם. האינפלציה ב-1985, שנת תוכנית הייצוב, טיפסה מ-6.8% לחודש במאי, ל-14.9% ביוני, ול-27.5% ביולי. איזה ריבית מתאימה לאינפלציה כזו? ריבית מחושבת בערכים שנתיים, בואו נבדוק גם את האינפלציה ככה. 6.8% לחודש, פירושם 120.2% לשנה, 14.9% לחודש הם 429.4% לשנה, 27.5% לחודש הם 1745.5% לשנה. סביר להאמין שגם אתם הייתם קובעים את הריבית על פי החודש האחרון.

כך הייתם מקבלים ריבית שתהרוס את המשק בחודש הבא. האם הייתם רוצים להרוס את המשק? נדמה לי שלא, ובכל זאת זה מה שהייתם עושים כי לא הייתם בטוחים. נצטט כאן את ברונו בהקדמה לספרו Crisis, Stabilization and Economic Reform: "יישום אד הוק של רעיון או תוכנית פעולה לעתים קרובות הקדימו עיצוב תיאוריית אקס פוסט על מדוע זה יעבוד או לא יעבוד בקונטקסט מסוים (יישום הפיקוחים על שכר-מחירים היא רק דוגמה אחת). זה יכול להסביר מדוע, בשלב זה של ידיעתנו, זה בלתי סביר שדיסציפלינה או גישה אחת יתנו תשובה מלאה לשאלות המגוונות העולות בקונטקסט כזה".

אז, בתוכנית ייצוב המשק הם נגשו אל הבלתי ידוע, ועשו את מה שהם מבינים. זאת, לאחר ניסיונות רכים יותר לריסון האינפלציה שלא צלחו. ולאחר הצלחה מפתיעה בריסון האינפלציה ל-3.9% בחודש לאחר התוכנית. הצלחה כזו בולמת כל רצון לזוז ממה שכבר נעשה.

אני מביטה גם באינפלציה בטורקיה, והיא שם מאז שנות השבעים. אבל יש לה עצירה קלה לשיעורי ה-7%-8% לשנה בין 2004 ל-2016. מאז, היא שוב קופצת עד ליותר מ-50% לשנה בחודשים האחרונים. עצירת האינפלציה די תואמת לכהונתו של ארדואן כראש ממשלה מ-2003 ועד ל-2014. תקופת נשיאותו מאוגוסט 2014 עד היום פחות מוצלחת מבחינה זו.

מדוע זה קורה? מדוע טורקיה לא מצליחה לשלוט באינפלציה מ-2016, ובמיוחד עכשיו? תשובתי היא לא כלכלית. אני יודעת שההתמודדות נגד ארדואן החלה ב-2013. מאז, שלטונו לא יציב. אי יציבות פוליטית היא כנראה ההסבר המהותי ביותר לאינפלציה. זו גם תשובתי לכל מי שמתיימר לחזות תחזיות עכשיו.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

2 מחשבות על “מה יהיה. מה אני יודעת

 1. ywelis

  כדאי להזכיר עוד בולם-אינפלציה אחד בשנות השלושים, בגרמניה (שלאכט), ומאחוזים גבוהים פי כמה. מסתבר שהשד אינו נורא כ"כ.
  לדעתי מדובר בבעיה התנהגותית (פסיכולוגית) ולא מערכתית, אבל הכלכלה עדיין לא קיבלה את האפשרות הזו…

  חייב לומר כמי שקיבל אז (בשנת 85') לראשונה דמי כיס מהסבתא, שהכסף הזה החזיק זמן רב… ונשחק רק מאוחר יותר בסוף השמונים. דווקא אחרי בלימת האינפלציה, סל הצריכה החל לעלות באופן עקיב.

  אהבתי

 2. תמר בן יוסף מאת

  ywelis,

  זו בעיה פסיכולוגית, אך גם מערכתית כשאתה בתוך מערכת הצמדות. עובדה, לפני תוכנית ייצוב המשק, הם ניסו לבלום א האינפלציה בעזרת עסקות חבילה משקיות ולא הצליחו. היה כנראה גם הכרחי לתת את מכת הרבית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s