כמה מחשבות על מה שקורה עכשיו

לפני הכל, אני שואלת את עצמי מה קודם למה: האינפלציה למלחמה או המלחמה לאינפלציה. כן, אני יודעת שזו שאלה לא מדעית, אבל, תגידו, ראיתם משהו מדעי בימים האחרונים? אני חושבת גם על משבר 1973. אולי משום כך אינפלציה מתקשרת אצלי למלחמה. יכולה להיות גם דפלציה, מצדי, אבל משהו שחורג מהנורמה מתחבר למלחמה, תסכימו אתי.

בשלב הבא, צצה אצלי השאלה אם הממשלה הזו תיערך לקליטת עולים וגם בורחים סתם ככה, בלי ברית מילה, או תתיר לליברמן ולשקד לדקלם להם את השיר על שוק חופשי. אני מתבוננת בתמונות הבורחים מאוקראינה, ומה שמעניין מבחינתי הוא האופן שבו הם לבושים. ובכן, כמונו, הבורגנות הישראלית במיטבה. לבושים בטעם, בבגדים שלגמרי אינם זולים. איך נסדר פרנסה לאנשים כאלה. בשנות התשעים טעינו לא מעט, אך בסופו של דבר כן עזרנו לכולם. זאת, משום שהממשלה נקטה במדיניות מתערבת.

אני חושבת גם על יחסינו עם האוליגרכים. מעניין לראות כי יאיר לפיד הוא זה שהעלה בממשלה את ההצעה כי ישראל לא תאפשר למטוסי אוליגרכים וליאכטות שלהם לשהות בשטחה יותר מ-48 שעות. לכאורה, צעד נגד העברת כספיהם של האוליגרכים לכאן, עקב הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליהם. אבל, מה, הם צריכים 48 שעות כדי להתארגן? הוא גם ביקש מהשרים לא לעזור לאוליגרכים בפניותיהם לגורמים בינלאומיים שונים. זה מזכיר לי את חוק מילצ'ן מ-2008: פטור ממס ופטור מדיווח על מקור ההכנסות של אנשים המגיעים לכאן כעולים חדשים או כתושבים חוזרים. החוק הזה עדיין קיים, והוא נראה לי משמעותי בהרבה ממניעת שהייתם כאן ליותר מ-48 שעות, נצח במונחים שלהם. וכמובן, המס הוא רק חלק קטן מהמדיניות הכלכלית. אם כי, להרגשתי, הפטור הזה הוא משמעותי ביותר מבחינת האוויר הנקי לנשימה במדינה.

ובכלל, לא הכל זה מה שקורה כאן. אנחנו חיים במשק פתוח, ולכן, מבחינתנו, יש חשיבות לשערי החליפין הבינלאומיים. מישהו יודע מה יקרה לשער הרובל עכשיו? הוא פוחת בינתיים בכ-20% לעומת המטבעות העולמיים. מה יקרה לאותן סחורות שכולנו רכשנו ברוסיה – האם נמשיך לרכוש אותן עכשיו? אם כך, נשלם עבורן בעשרות אחוזים יותר. כן, אינפלציה ומלחמה הם קשורים, כבר אמרתי לכם.

ומה עם מדיניות היבוא, בעולם שהולך ומאבד את שיווי משקלו. האם נשמור על משק פתוח, האם נפתח אותו עוד יותר? אני מקווה שבנט וליברמן קוראים עיתונים ואולי גם קצת מבינים. זה הזמן להרוס את החקלאות בישראל? זה הזמן לפגוע בתעשייה? חישבו על צעדיכם ראש ממשלה ושרים יקרים, חישבו היטב על מה שאתם עושים עכשיו.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

7 מחשבות על “כמה מחשבות על מה שקורה עכשיו

 1. ywelis

  כל עוד הטכנולוגיה בעליה מתמדת, אקפוננציונאלית כמעט, אין חשש לשוק – יעבור כל משבר ויצא חזק יותר

  אהבתי

 2. נעמי

  אנשים לא מתחילים ככה פתאום לחשוב…
  וגם אני הסתכלתי ל הבגדים.
  מי יודע? בעידן הסחורות הזולות מסין קשה להסיק.

  אהבתי

 3. Cateded Ur

  כתבת דברים מאוד מעניינים (כרגיל). תודה 🙂
  לגבי השאלה, נראה לי שהיא מדעית לחלוטין. אפשר בקלות לבדוק אם רק ניקח קצת של אירועים היסטוריים ונבצע מבחן סיבתיות.
  מכאן, עניין הלבוש אמנם יכול להראות שולי, אבל זה אומר כל כך הרבה על כמה שהם אכן דומים לנו. מכאן, נוכל להשתמש באותה סדרת אירועים, נוסיף לה אירועים פוליטיים וננסה לחזות איך הממשלה שלנו תפעל, בסופו של דבר . זה יכול להיות מעניין

  אהבתי

 4. תמר בן יוסף מאת

  Cateded Ur

  טוב שאת מקבלת את נקודת ההתחלה שלי – בגדים. לגבי כל התהליך ההיסטורי וניתוח הסיבתיות אני פחות אופטימית ממך. בכל תהליך היסטורי יש שלל גורמים ואירועים, וכל אחד ייתפש למשהו אחר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s