איך זה ייגמר, דיס-גלובליזציה עכשיו?

קל לומר שהאינפלציה תזנק עכשיו. מחירי הנפט, הפחם והגז יעלו, גם מחירי הדגנים מאוקראינה ומרוסיה. קל לומר גם שכלכלת אירופה תיפגע. רוסיה היא ספקית האנרגיה העיקרית שלה, והגרמנים החליטו להשעות את חתימת החוזה הבא של אספקת גז מרוסיה לגרמניה. אבל זו רק ההתחלה, זה מה שיקרה ממש עכשיו. ארה"ב והאיחוד האירופי החליטו לנתק שורה של בנקים רוסיים ממערכת ה-SWIFT – מערכת העברת הכספים הבין-בנקאית העולמית. זה אומר שכל הסחר הבינלאומי עם רוסיה ייפגע. וזו כמובן תפנית ממגמה שהחלה עם סיום מלחמת העולם השנייה.

ובכלל, על השאלה 'מה יהיה', משום מה נכתבת אצלי תשובה 'כמו אחרי 1973'. זו תשובה לא לגמרי מושכלת, יותר רגשית מניתוחית, אבל נדמה לי שהסכסוך הזה בין רוסיה ותומכותיה לבין המערב ייגמר בדיס-גלובליזציה דהיינו, פירוק משטר הגלובליזציה השולט בעולם עד כה. הוא החל מתישהו אחרי 1973. אחרי מלחמה שנראתה אז שולית במבט בין-לאומי – מלחמת יום הכיפורים בין ישראל לשכנותיה. הוא במידה רבה הגשמת החלום האמריקאי, ב-2023 ימלאו לו חמישים שנה, והוא הולך להסתיים עכשיו עם חגיגת יובלו.

אין לי תשובה מדוע אני מרגישה ככה עכשיו. אבל מזה תקופה שאני רואה סימני אי-נחת מהגלובליזציה. אי נחת של סטודנטים וגורמים 'לא-רציניים' אחרים כבר יותר מעשרים שנה. ואי נחת של גורמים רציניים יותר בתקופה האחרונה. אני גם חושבת שניתוק הרוסים ממערכת הסוויפט, עצירת רכישת מוצרי האנרגיה מהם, הם צעדי דיס-גלובליזציה, משום שהם מסמנים ראשית של התנתקות כלכלית בין-לאומית, וחזרה להסתמכות עצמית.

חישבו רגע על מה רוסיה מגיבה. היא מגיבה על הסנקציות הכלכליות המופעלות נגדה מאז פלישתה לקרים. היא מגיבה על איומי הסנקציות המועלים עכשיו. ומעניין לראות עד כמה המערב מסויג מהסתבכות צבאית: מלחמת העולם השנייה עשתה כאן משהו: היא החליפה כוח צבאי בכוח כלכלי. אפילו את הכוח הזה המערב מפעיל בחסכנות, משום שברור לו שחלק ניכר ממה שהורווח בגלובליזציה ילך לאיבוד עכשיו.

מעניין לראות גם את החלוקה העולמית בסכסוך הזה: כל המערב בצד אחד, רוסיה וסין בצד השני. איתן גם מדינות דרום-אמריקה, אם כי בשקט, ועוד מדינות מאסיה ומאפריקה. זו יותר התחלקות כלכלית מאשר צבאית. זה המנוצלים נגד המנצלים, כאשר ברור שאם תיפתח לרוסיה ולסין ההזדמנות הן יהפכו להיות המנצלות הגלובליות. אבל יתכן שהן לא בנויות לזה. זה אולי מתאים במיוחד לאופי האמריקאי התאגידי.

וכרגיל, מרתק לראות שמה שהתחיל כהיתקלות-סתם-ככה יסתיים במפץ גדול: שבירת עידן הגלובליזציה שהחל לפני חמישים שנה, וכניסה לעידן של דיס-גלובליזציה הסתגרות כל מדינה בכלכלה של עצמה. האם בנט וליברמן ערים לזה? אם כן, כדאי שיעצרו כבר מעכשיו את צעדיהם המוקצנים – בתחום החקלאות, ובתחום סחר החוץ בכלל.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

2 מחשבות על “איך זה ייגמר, דיס-גלובליזציה עכשיו?

 1. עמית

  רק הערה אחת.
  מלחמת 1973 לא עשתה כלום.
  המשבר הפיננסי שהתחיל להתגלגל ב 1971 אחרי ביטול חד צדדי של הסכמי ברטון-וודס בידי ניקסון, עלה שלב עם ניוד הדולר בינואר 1973.

  אהבתי

 2. תמר בן יוסף מאת

  עמית,

  1973 הוא בחירה שרירותית שלי. זה קרה מתישהו סביב אותו זמן. אתה מזכיר את ניוד הדולר, יש גם את הצד של חשיפה ליבוא שהחל מתישהו באותה תקופה. צמצום תקציבי הממשלה. אף פעם זה לא קורה בתאריך אחד. אז חטאתי, פשעתי, נתפשתי ל-1973.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s