40 שקל לשעה? כן, זה הגיוני

זה אומר שכר מינימום של 7,280 שקל לחודש. כן, זה הגיוני, כשקו העוני למשפחה בת 5 נפשות עומד על 10,780 שקל לחודש. כי ברור לגמרי, שגם אם שני ההורים עובדים במשרה מלאה, בשכר המינימום הנוכחי, 5,300 שקל לחודש – הם עדיין מוצאים את עצמם מעט מתחת לקו העוני.

כמה מקבלי שכר מינימום ישנם בישראל? צוות המאבק להעלאת שכר המינימום טוען שכ-2 מיליון – כמחצית מציבור השכירים. זה נתון שלא נמדד בצורה ישירה, וההערכה נעה בין רבע למחצית מהשכירים. גם רבע מהשכירים הוא חלק לא קטן בכלל מסך הכל.

העלאת שכר המינימום, על פי צוות המאבק, היא ל-7,280 שקל תוך שנתיים לכל היותר. זה אומר העלאה של כ-17% לשנה מעכשיו. ללא ספק הרבה, אך לא כל כך הרבה אם זוכרים כי שכר המינימום לא הועלה מאז דצמבר 2017 עד כה. בהסתכלות על כל התקופה מאז, זו תהיה עלייה ממוצעת של 5.4% לשנה. השוואה בינלאומית מבססת את ההסתכלות: השכר הממוצע למשרת שכיר בישראל כיום הוא 11,277 שקל לחודש. שכר המינימום הוא, אם כן, רק כ-47% ממנו. במדינות ה-OECD שכר המינימום מגיע לכ-60% מהשכר הממוצע – כ-6800 שקל לחודש במונחים ישראליים של עכשיו, ומי יודע כמה אחרי עוד שנתיים של אינפלציה. אם נניח אינפלציה מתונה של 3% לשנה, נגיע בדיוק ל-7,200 שקל לחודש.

ועכשיו, ממספר מילים על האינפלציה המאיימת עלינו ברגעים אלה. האם העלאת שכר המינימום תתרום להאצתה? יתכן שכן, לא ניתן להכחיש. אך בתוך התהליך האינפלציוני שכבר מתרחש, תרומת שכר המינימום תהיה די זניחה ולא ניתנת לאיתור. ברגעים אלה, ישראל עם עליית מדד של 2.8% ב-2021, מפגרת בהרבה אחר ארה"ב (7.0%) וגרמניה (4.9%). ניתן לשער שהיא תצמצם במידה כלשהי את הפער בחודשים הקרובים, עקב חלק היבוא הניכר בצריכה הפרטית שלה. סימנים לכך נראים באיומי כמה מהיבואנים הגדולים. גם אם הם מסכימים להתעכב עכשיו, זה לא אומר שהם יוותרו לנצח על התאמת מחיריהם למחירי חו"ל. בתוך כל זה, ברור שהשפעת התזוזה בשכר המינימום על המחירים לא תהיה מורגשת.

ובכל מקרה, מבחינת ההוגנות והאסתטיקה של עקומת השכר, יש לממשלת ישראל בהחלט אינטרס לסגור את הפער מנקר העיניים בין הבעלים ובכירי החברות לזוטרים. נראה כי גם ליברמן מכיר בעובדה כי השכבות הנמוכות בישראל נשחקות, בעוד שהגבוהות טובעות בכסף. בימים האחרונים מודלפים לאמצעי התקשורת ממקורותיו רעיונות שונים לפיצוי העניים. ביניהם, ויתור על מס הכנסה, והעלאת מס ההכנסה השלילי.

אז, ליברמן, הפיצוי הכי טוב הוא בהעלאת שכר המינימום. העלאה זו תחזור אליך בהמשך בקניות מורחבות ובהגדלת כל פעילות אחרת. אלה לא המיליונרים שיזכו כאן בכסף, וייקחו אותו ליוזמות אקזוטיות שלא חלמת עליהן קודם. אלה אנשים שכל פרוטה נוספת שיקבלו יוציאו למען משפחתם. על כן, וזה הכי חשוב, העלאת שכר המינימום תחזור אליך בהגדלת הפעילות ובמיסים. אנשי אוצר יקרים, נסו את התרגיל הזה. לא נראה לי שתתחרטו.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

11 מחשבות על “40 שקל לשעה? כן, זה הגיוני

 1. לקסי

  1. "… הפיצוי הכי טוב הוא בהעלאת שכר המינימום."
  אבל זה בא מקיינס וכלכלת צד הביקוש – טפו! פורום קהלת אומר שזו טריפה ושרק כלכלת צד ההצע היא מדרבנן, פרידמן יר"ה.
  2. "…אלה לא המיליונרים שיזכו כאן בכסף, וייקחו אותו ליוזמות אקזוטיות שלא חלמת עליהן קודם."
  אבל זה מנוגד לתורה של לואיס, שקיבל פרס נובל על שהוכיח, כי בעלי ההון יותיאו את אשרם רק על הגדלת הייצור במפעליהם "כי זה טבעם".
  3. הגיע הזמן שישראל תשוב להצמדה, לא אחידה, של השכר. זה לצד מיסוי ההון הנצבר שנאגר בנדלן ובחו"ל.

  אהבתי

 2. פנינה סופר

  נכון תמר ולקסי. כל התאוריןת המפחידות של אנשי האוצר לדורותיהם שהעלת שכר המינימום תביא לאבטלה התבדו. אגב לפני ממש כמה ימים השתתפתי בועדת בוחנים באוצר לעובדים חדשים. וואנשי האוצר שמחו ועלצו שהמועמדים ענו ,,אבטלה ,לשאלה מה יקרה אם יעלו שכר מינימום. מעניין ,דורות מתחלפים שם והם לא החליפו דיסקט….

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  לקסי, פנינה,

  תודה, אני שמחה שכלכלנים ותיקים וטובים מסכימים אתי. בסך הכל, כל אלה שמושכים רווחי עתק ושכר עתק יירגעו קצת. מה יקרה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s