הצחקנו את האיראנים

לא זוכרת איפה ראיתי את הידיעה הזו. היא גרמה לי להבין שהאיראנים צוחקים עלינו. לא עליי או עליכם באופן אישי, אלא על ממשלת ישראל ובנט בראשה. זה היה בדף הראשון של הארץ, בראשית השבוע שעבר. תגובה איראנית מחויכת לאחד מאיומיו של ראש ממשלתנו. מה לעשות, האיראנים לא לוקחים ברצינות את האיום הישראלי לפלוש אליהם, ולפגוע בתוכנית הגרעין שלהם. מה, יתכן שהם מציאותיים יותר מאיתנו?

לפני שניכנס ליכולתנו להרוס את האיראנים, בואו נשאל מדוע אסור להם לפתח נשק גרעיני. נשק גרעיני מצוי היום בידי ממשלות רבות, חלקן לא ממש מערביות, ולא ממש "מתנהגות יפה". הוא, על פי הוויקיפדיה, מצוי בידי ארה"ב, רוסיה וסין. אך גם בידי צרפת, בריטניה, הודו,  פקיסטן, קוריאה הצפונית, וכמובן גם ישראל. מה פקיסטן או קוריאה הצפונית טובות יותר מאיראן? מה אנחנו אמינים יותר מכל המטורפים האחרים? איזה זכות יש לנו לאסור עליהם את פיתוח הנשק המבוקש על ידם.

ובפרט, שגם אם יש לנו זכות כזו, אין לנו את היכולת. ארה"ב לא נלהבת מעימות צבאי עם איראן. גם אם הייתה נלהבת לא ברור מה עימות כזה היה מביא. וישראל, היא יכולה לשבש את פיתוח הנשק האיראני? ישראל, לבדה, משום שגם מדינות המפרץ לא משתוקקות עכשיו לשתף איתה פעולה? מאמרים של צבי בראל ב'הארץ' לא מותירים מקום לספק: איחוד האמירויות וסעודיה נסוגו מאיבתן הגלויה כלפי האיראנים. הן לא משתגעות להפוך את המפרץ לאזור לחימה, הן נהנות מפיתוח הקשרים הכלכליים עם המדינה. חוץ מזה, אנשי ביטחון ישראלים בכירים מעריכים שיידרשו עוד שנים רבות עד שיהיה לנו סיכוי סביר במתקפה נגד הגרעין האיראני.

ובכלל, לפני שנסחפים לאופציה הצבאית עם איראן "החלשה והמפולגת", כדאי אולי קצת לרענן את הזיכרון בהיסטוריה שלה. בניגוד להיסטוריה שלנו, המכילה גלות ארוכה, איראן היא אימפריה רצופה מאז המאה השביעית לפני הספירה. אימפריה שעברה כיבושים שונים, בעיקר הכיבוש המוסלמי, וכיבושים מונגוליים למיניהם. אמנם האיראנים התאסלמו, ואימצו מאפיינים תרבותיים של כובשים שונים, אך תמיד נותרו אימפריה, ובמקומם. אולי בגלל מושבם במרכז אסיה, ולא על שפת הים התיכון. וכן, הם גם תמיד נמשכו למערב, לשפת הים. קרב ידוע שבו היו מעורבים בעידן העתיק הוא קרב תרמופילאי נגד הספרטנים שבו הובסו. אך טרם שהובסו, הם הגיעו עד יוון דרך אסיה הקטנה.

כדאי גם להיזכר ביחס ההיסטורי של הפרסים – גרסתם המוקדמת של האיראנים – ליהודים. חזרת היהודים לארץ, לאחר גלות בבל, הונעה על ידי המלך הפרסי, כורש. כך הוקמה הממלכה היהודית המחודשת של בית שני. וכמובן שנזכור גם את מגילת אסתר, ואת פריחת יחסי ישראל איראן משנות החמישים ועד סוף שנות השבעים של המאה שעברה.

מה כל אלה אומרים לנו? אולי לחייך איפה שהאיראנים מחייכים. אולי להפסיק לפחד מהם בפרנויה נוראית. נכון, הם יושבים בסוריה ובלבנון. שאיפתם לים התיכון היא כנראה בלתי נלאית. אבל ספק אם הם שונאי ישראל, למרות כמה התבטאויות איסלמיסטיות שלהם. והם אימפריה שיודעת לחייך, אולי בגלל הוותק העצום שלה. אולי נלמד מהם לחייך. אולי ככה נהפוך לאימפריה.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

10 מחשבות על “הצחקנו את האיראנים

 1. תמיר מנצור-כרמל

  אני מת על האופטימיות שלך אבל איך אפשר לפטור את המדיניות האיראנית כלפינו בכמה התבטאויות איסלמיסטיות? הם קוראים לנו השטן הקטן ומדברים שוב ושוב על השמדת היישות הציונית. הם מחמשים ומממנים את חמאס (הסוני) ואת החזבאללה. הם מנסים שוב ושוב להקים חזית נוספת מולנו ברמת הגולן. אם הם לא שונאי ישראל, איני יודע שנאל ישראל מהי.

  אהבתי

 2. תמר בן יוסף מאת

  תמיר מנצור-כרמל
  יש איזה פזמון שהם מפזמים, אני לא יודעת כמה הוא רציני. ואני מתחילה לחשוב שהסיפור שלהם עם החמאס ועם החיזבאללה לא קשור אלינו ישירות. הם מחפשים אחיזה בחוף הים התיכון. אבל בהחלט יתכן שאני טועה.

  אהבתי

 3. Udi Manor

  הפעם דבריך פשוט מביכים תמר. אולי כדאי שתתמקדי בכלכלה, עניין חשוב מאד. או
  שתלמדי את הנושא מכאלו שמבינים. בידידות.

  ‫בתאריך יום ב׳, 20 בדצמ׳ 2021 ב-11:13 מאת עידן השוק החופשי :‬

  > תמר בן יוסף posted: "לא זוכרת איפה ראיתי את הידיעה הזו. היא גרמה לי להבין
  > שהאיראנים צוחקים עלינו. לא עליי או עליכם באופן אישי, אלא על ממשלת ישראל
  > ובנט בראשה. זה היה בדף הראשון של הארץ, בראשית השבוע שעבר. תגובה איראנית
  > מחויכת לאחד מאיומיו של ראש ממשלתנו. מה לעשות, האיראנים לא "
  >

  אהבתי

 4. shunra

  כשאנחנו באות לדון באיראן, תמיד טוב לזכור שמשם הגיע השחמט. מסכימה עם הכיוון שאת מתארת. גם משיקולים תועלתניים, גם משיקולי צדק והגינות וזכויות אדם.

  ומורעלי המילטריזם? מדאיגים אותי מאוד. הישראלים הרבה יותר מהאיראנים.

  אהבתי

 5. דודי ג.

  איראן באמצעות שלוחיה פוצצה את בניין הקהילה היהודית בבואנוס אירס, ואת שגרירות ישראל שם. מאות אנשים נפגעו.

  שלוחיה של איראן מכוונים מאות אלפי טילים אל עבר ישראל. פי כמה ממה שירו במלחמת לבנון השנייה.

  אין פה סיבה לצחוק.

  אהבתי

 6. תמר בן יוסף מאת

  דודי ג.

  אין פה סיבה לצחוק, אבל נראה לי שאולי אין ברירה אלא לצחוק. ואגב, בלבנון וסוריה אלה לא שלוחיה, היא הסתפחה אליהם, צריך לנסות ולהבין מדוע.

  אהבתי

 7. לקסי

  מזוית אחרת.
  שאיפתם הגשולה של מנהיגי הפובליקה האיסלאמית היא לגבור על אויביהם הסונים.
  באמירה ציורית, להניף את הדגל השיעי על הכעבה.
  כדי לעשות את זה הם זקוקים להשג ראווה.
  לאור הכרת הסונים בכך שאין להם אפשרות (אופציות זה מהבורסה) צבאית להכריע אותנו הם פנו לצד השלום העיסקי.
  הם מעריכים שהשג הראווה שיביא להם את הבכורה האיסלאמית, הדגל… הוא הכרעת ישראל.
  מה שמותיר את הזירה – אותנו – כמטרה איראנית במאבק על ההגמוניה בעולם האיסלאם ו"על הדרך" גם בכורה אזורית.
  לא אני המצאתי את הניתוח הזה שמעתי אותו ממישהו שמכיר את האירנים. לא ביקשתי את רשותו ואיני מפרסם את שמו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s