שקל נמוך. בעד כלכלת שירותים?

כולם מדברים על שער שקל/דולר נמוך בכ-4% במהלך החודש האחרון. זה חשוב. איש לא מדבר על שער שקל/דולר נמוך ב-38% מזה שהיה בשיאו, בסוף 2002, וזה הרבה יותר חשוב. כי גם אם המשק עובר תהליך הסתגלות, כפי שמציין נגיד בנק ישראל, זו הסתגלות שמעצבת את דמותו מחדש, ואיש לא אומר מילה על כך.

בנק ישראל עבר, כידוע, את הגבול המוצהר של התערבותו – הוצאת 30 מיליארד דולר לשנה על מניעת פיחות מופרז בשקל. הוא שוקל את צעדיו עכשיו ויש לכך סיבה טובה. אם יפחת את השקל עכשיו, הוא יתרום להגברת האינפלציה. ובפרט שהאינפלציה בארה"ב כבר חוצה את קו ה-6% לשנה. וכמובן שעל הפרק גם עצם ההוצאה, ומאגר הדולרים ההולך ותופח בקופת בנק ישראל.

מעניין לעקוב אחר דבריו של אמיר ירון, נגיד הבנק, בהרצאות שונות, כגון זו שנתן באוניברסיטת תל-אביב ב-12 לנובמבר השנה. "בראייה ארוכת טווח בנק ישראל יצר תהליך לאורך השנים, שאפשר למשק להסתגל בצורה הדרגתית ולעבור ממשק מוטה ייצור למשק מוטה שירותים, תוך שמירה על רמת תעסוקה גבוהה, וזה הישג גדול" (גלובס, 13.11.2021), אומר הנגיד.

כלומר, שלא כמו שחשבנו עד כה, בנק ישראל מודע לשינוי המבני המתחולל בעקבות הייסוף ומקבל בברכה את מעבר המשק לכלכלת שירותים, את מחיקת החקלאות והתעשייה המסורתית. מדוע הוא קורה? משום גמישות עודפת של המגזר המתוחכם על המגזר המסורתי, בגלל היותו – במידה כזו או אחרת – קובע מחיר בתחומו.

ונשאלת השאלה, אם זו אמנם השקפתו של בנק ישראל מאז 2002, עת החל השקל להתחזק, או שזה הסבר שאומץ בדיעבד. יותר מכך, האם זה תפקידו של בנק ישראל לקבוע כי המשק יעבור מכלכלה מוטת ייצור לכלכלה מוטת שירותים. האם זה לא תפקיד הממשלה כולה, האם זה  לא תפקיד גוף-התכנון-הלא-קיים-בממשלות-ישראל, האם זה לא תפקיד הדיון הציבורי שאמור להתעורר בעקבות הכרזה ממשלתית על המעבר.

ואם הוא לא עורר שום תגובה, האם זה בגלל שתוצאתו מושלמת כל כך? או.קיי., אין אבטלה, אנשים עובדים במשרות ארעיות בשכר נמוך ובתנאים משפילים. זה באמת מה שמדינת ישראל רוצה? האם היא שלמה עם מבנה המשק שלכאורה הגיעה אליו במתכוון?

ובפרט, שנראה כי חלק מהתהליך היה יכול להיות שונה. הוא לא משקף התפתחות שכולה חיובית, כפי שמנסים למכור לנו. הוא לא כולו תוצאה של כניסת הדולרים לישראל עקב המכירות המפוארות בהיי-טק. חלקו הלא-קטן משקף ספקולציה של הבנקים וגופים פיננסיים אחרים. אני מסתמכת כאן על דבריו של יוסי פרנק, יועץ פיננסי וותיק, ב'דבר' בראיון לארז רביב מה-9.11.2021. פרנק טוען שיש הרצה מכוונת של שער החליפין של השקל. אני מוכנה לאשר את דבריו, וכותבת על כך כבר עשרות שנים.

אם ספקולציה היא המצב, ואם החלשת הדולר נובעת גם מפעילות במטבע זר של המוסדיים הישראליים – מכירת דולרים ככל שהבורסה בארה"ב עולה – יש מה לעשות. ומוטב שבנק ישראל ימקד את כוחותיו בזה, ולא יהפוך את עצמו למתכנן הלא-ידען ולא מוסמך של כלכלת ישראל.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

6 מחשבות על “שקל נמוך. בעד כלכלת שירותים?

 1. לקסי

  (עוד) מאפיין של המעבר מכלכלה למען א/נשים (ייצור, בפרט חקלאות) לכלכלה למען כסף רב בידי מעטים.

  אהבתי

 2. Udi Manor

  ומבחינה זו – והיא הבחינה החשובה ביותר – משרד האוצר ממשיך את דרכו מאז שנות ה80 לקבל החלטות מחוץ לכל הליך דמוקרטי מסודר, על פי תפיסת אנשיו. אם מדובר היה למשל באלוף פיקוד צפון המחליט על דעת עצמו, על פי שיקוליו המקצועיים, לצאת למסע כיבוש של לבנון כי רק כך יובטח שלומה של ישראל, והוא יעשה זאת על בסיס ההנחה שבכנסת יושבים שוטים ובממשלה שלומיאלים התלויים לקיומם הציבורי בהליך מגוחך של פריימריז, היינו אומרים ובצדק שמדובר במעשה של בגידה במלכות במונחי ימי הביניים, או בעבריינות ציבורית כבדה, ואת אלוף הפיקוד הזה היינו שמים בכלא. אבל כשמדובר באוזורפציה שיטתית של האוצר, הנעשית לאור יום ובריש גלי ובגאווה לא מוסתרת ותוך כדי דיווח מוקפד (כמו בספרו של יורם גבאי בו הצהיר בעמ' 93 על ההפיכה הכלכלית שהובילו הוא ואנשי האוצר מחוץ לכל דיון ציבורי), אף אחד לא אומר כלום. כמעט. אז הנה אומר שוב: האיום האסטרטגי הגדול ביותר על החברה ועל הכלכלה בישראל ולכן על מדינת ישראל לא יושב לא בטהראן ובוודאי לא בעזה ולא בביירות אלא בגבעת ר"ם. האנשים העובדים שם לא מאמינים במדינת ישראל, אין להם מושג מה העבר שלה, אין להם עניין בחברה שלה, הם מחוייבים לעצמם ולעצמם בלבד, אם על בסיס דוגמטיות מקצועית מגובת גרפים וגליונות אקסל ואם על בסיס פזילה לתפקיד הבא שיקבלו במוסד פיננסי עצמאי כזה או אחר במשכורת של שבע ספרות, לפחות. אלו החיים.

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  Udi Manor
  ואיך זה שמתפרסמת התמונה שלך? בדרך כלל אי אפשר.
  וחוץ מזה, אתה צודק כרגיל, אם כי היה לפחות מקרה אחד של שר ביטחון (לא אלוף) שיצא למסע כיבוש של לבנון על דעת עצמו. הוא לא פוטר, הוא גרם להתפטרות של ראש ממשלה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s