חצב אחד ויחיד. אינפלציה

עמוד חצב אחד ויחיד צץ השנה בחצרנו. אחד ויחיד, גם לא גדול במיוחד, בקבוצה שמניבה בשנה רגילה 20 עמודי חצב, ובשנה טובה 30 עד 40 עמודים. מה זה אומר? אל תשאלו אותי, ובכל זאת, בטיפשותי, אתנדב לקבוע כי זה יחד עם מה שאני רואה בטיילת השכונתית, נראה כמו חורף שחון ויבש. ואיך זה יתבטא במדד המחירים לצרכן? טוב ששאלתם, מה הקשר? ובכל זאת בא לי לבדוק את המדד בשנה הזו שהיא כו-לה תופעת טבע.

אז, מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.4% ביולי 2021. הוא לא עלה בשיעור דומה מאז 2016, כל המדדים החודשיים היו הרבה יותר נמוכים. כן, כל המדדים בשנת 2021 גבוהים במיוחד. אך אם נבדוק את שבעת החודשים הראשונים של שנה זו, לעומת שבעת החודשים הראשונים של קודמתה, נקבל גידול של 0.7% בלבד, וזאת מחמת המדדים השליליים במחצית השנייה של 2020. השוואת התקופות האלה, אם כן, לא נותנת לנו תוצאה טובה. תוצאה הגיונית יותר מתקבלת מנתוני המגמה (חישוב המגמה מתוך 'החלקת' הנתונים). חישוב השינוי בנתונים אלה בין אפריל ליולי 2021 מצביע על קצב עליית מחירים שנתי בשיעור של 2.7%.

אפשר גם להסתכל על יולי האחרון לעומת דצמבר 2020, כאן נקבל עליית מחירים של 2.1%. במונחים שנתיים, זו עלייה של 3.6%. נשמע הגיוני כאשר האינפלציה העולמית השנתית ל-2021 מוערכת כרגע ב-3.7%. כי, בסך הכל, אין שום דרך שנתחמק מהאינפלציה בעולם. בארה"ב, עכשיו, כבר חודשיים ברציפות נמדדת עלייה שנתית במדד המחירים לצרכן בשיעור של 5.4%. אנחנו, אמנם, לא העתק של האמריקאים. אבל אנחנו משק פתוח במיוחד, משק שמייבא הרבה, גם אינפלציה.

ובשורה תחתונה, לאורך 2021, מדצמבר 2020 עד לדצמבר הבא, האינפלציה תהיה בטווח של 3% עד 4%. לכאורה, לא משהו, אך כך זה גם התחיל בשנות הששים: 3.9% ב-1969, 10.1% ב-1970, 56% ב-1974, עד לשיא של 445% ב-1984.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

4 מחשבות על “חצב אחד ויחיד. אינפלציה

  1. Cateded Ur

    אפרופו אינפלציה, יש משהו שאשמח שתסבירי לי. ראיתי שמאגר הגרעינים של ישראל צומצם בשנה האחרונה, מה שמאוד הגיוני עקב עליות המחירים. לעומת זאת, דווקא מאגרי האורז הורחבו, למרות המחיר הגבוה (שמאז, כצפוי, ירד) ולמרות שישראל היא המדינה הבערך יחידה שהגדילה את מאגרי האורז בתקופה כזו. מה קורה פה?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s