רמי לוי בעד כלכלה שיתופית

הסיפור הזה היה מקבל כותרת ענק אילו היינו מדינה נורמלית. אבל אנחנו לא מדינה נורמלית, והוא פורסם (ב-18 לאוגוסט) בדה מרקר די בקטן. הוא לא פורסם בשום עיתון כלכלי אחר, מה שמצביע על הדלפתו המכוונת על ידי גורם מעורב כלשהו.

בשבוע הבא, כלומר השבוע, נאמר שם "צפוי מכון וולקני, שהוא יחידת סמך של משרד החקלאות, לחתום על הסכם שיעניק לרשת רמי לוי שיווק השקמה בלעדיות לשיווק זני ענבים שפותחו על ידי המכון. הרשת תקבל את זכויות המסחור הבלעדי של ארבעה זנים שבחרה מבין הזנים שפיתח המכון לתקופה של עשר שנים – עם אופציה לעשר שנים נוספות.”

בתמורה, תשלם הרשת למכון תמלוגים בגובה 2.5% מהמחיר שבו תקנה את הענבים מהמגדלים שתאגד. עשרות המגדלים שמאגדים בימים אלה רמי לוי ומכון וולקני ימכרו את הזנים רק לרמי לוי. לדברי רמי לוי, הרשות תשקיע מיליוני שקלים בפרויקט, והצפי הוא ששיווק הענבים לציבור הרחב יתחיל בעוד חמש שנים.

מה יש לנו כאן? תכנון כלכלי, ללא כל ספק. חתימת חוזה ארוך טווח, התאגדות של חקלאים במסגרת משרד החקלאות, בשיתוף עם רמי לוי, אך ללא מדיניות ברורה של הממשלה. מה, רמי לוי מכיר ביתרונות ההתאגדות החקלאית? כנראה לאחר התמודדותו עם ענבי טלי – התאגדות מוקדמת יותר של חקלאים, שתופשת היום כמחצית מהשוק, מוכרת זני ענבים משובחים, שהזכויות עליהם נרכשו מחברות אמריקאיות, ועושה בשוק מה שבא לה, כולל מחירי עתק.

אז רמי לוי מקים קואופרטיב משלו, שיגדל ענבים ישראליים משובחים, וימכור אותם זול יותר מטלי. מי החקלאים שייבחרו לשיתוף, בכמה רמי לוי ימכור, זאת בידיים שלהם. חקלאים מחוץ לעסקה טוענם שהם לא ידעו. יו"ר שולחן הענבים במועצת הצמחים, ראובן ביטן, נתן את הסכמתו לעסקה. נתן, אך, לדבריו, בתנאי שהדבר ייבדק ברמה המשפטית. העסקה אמנם אושרה על ידי היועץ המשפטי של וולקני, אך לדברי ביטן הם ישאלו אם היא לא חייבת אישור של היועץ המשפטי של משרד החקלאות, ואפילו היועץ המשפטי לממשלה.

גורמים במשרד החקלאות טוענים כי במכרז כזה יש להגביל מראש את מחיר הענבים שיימכרו. הם מזכירים כי וולקני הוא בעצם גוף של המדינה, גוף ששייך למשרד החקלאות. ואני, כמשקיפה מהצד, שואלת אם תהליך כה חשוב לתפקוד ענף החקלאות בישראל לא צריך להידון בפומבי על ידי הממשלה והציבור הרחב.

כי מה אתם עושים? מחדירים לענף משקיע פרטי. הוא מאמץ את מודל השיתופיות, לאחר שהשיתופיות בחקלאות נהרסה על ידי המדינה קודם לכן. הוא בוחר לעבוד עם מי שבא לו, מן הסתם חקלאים שיעשו כל דבר כדי לחסוך בהוצאות על עובדים. הוא יקבע את המחיר שבא לו – לא ענבי טלי, אבל לא בהכרח מחיר עממי. נראה לכם? רמי לוי הוא אכן איש עסקים מוכשר. מוכשר יותר מכפי שחשבתי אי פעם. אבל רמי לוי הוא המדינה? רמי לוי יקבע איך החקלאות שלנו תיראה? איך תיראה הכלכלה של המדינה?

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

 

4 מחשבות על “רמי לוי בעד כלכלה שיתופית

 1. Cateded Ur

  מוזר, אין על זה שום פירסום. אני גם לא מוצאת שום מכרז שיצא בנושא. פיתוח זן חדש הוא עניין רציני של כמה וכמה שנים ונעשה במימון אדיר. מצד שני, בדקתי ולא מצאתי אף מכרז כזה (בדקתי עד 2007). מצד שלישי, מהיכרות עם כמה מאנשי העסקים שם, לא הופתע אם העסקה נעשתה בשיטת "אתה אחלה גבר. טוב אחי, קח", בלי שום התחשבות לא בחקלאים, ולא במדענים

  אהבתי

 2. לקסי

  1. העניין בכללו רע, אבל העיסקה מצוינת לרמי לוי ורעה למכון וולקני, לחקלאים ולצרכנים
  2. לרמי לוי יש אינטרס ללחוץ את מחיר הקנייה כלפי מטה, כך התמלוגים לוולקני יקטנו יחד עם האפשרות לרווח תיווך גדול יותר לרמי לוי.
  3. אם התמלוגים היו מושתים כאחוז מפדיון המכירה לצרכנים המצב היה הפוך. אם רמי לוי יעלה את המחיר לצרכנים הכנסות המכון תגדלנה, כך שיש לרמי לוי אינטרס מוקטן להעלאת מחירים. המוטיבציה של רמי לוי ללחוץ מטה את החקלאים תקטן ב-2.5%.
  גם רע וגם מטופש.

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  Cateded Ur

  היי, חזרתי מחופשה קצרה. כן, נדמה לי שזה נעשה בשיטת "אתה אחלה גבר". מה, חקלאים? מה, מדענים? בדקת את זה יותר יסודי ממני, ונורא שזה נעשה כך.

  אהבתי

 4. תמר בן יוסף מאת

  לקסי,

  היי, חזרתי מחופשה קצרה. ניתחת יפה. נראה אם העסקה הזו תצא לפועל. נדמה לי שמי שהדליף אותה לדה מרקר אולי לא נמנה על תומכיה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s