מה, אנחנו ב-3 שקלים לדולר?

כן, כמעט 3.2 שקל לדולר ביום ששי. זה לא הכי גרוע, היינו ב-3.1 שקל לדולר בינואר 2021. ואז, בנק ישראל חזר להתערב בשוק המטבע. הוא רוכש דולרים, והוא הצליח להעלות את שער החליפין בעשירית האחוז. כבוד. מאז השיא, בסביבות 5 שקלים לדולר בקיץ 2002, התחזק השקל כמעט ב-40% לעומת הדולר. לא נשאל איך מקיימים כך ייצוא, אם זה לא ייצוא היי-טק ייחודי שקובע מחיר. לא נשאל גם איך מחשבים כדאיות יבוא (אקטואלי ממש ברגעים אלה) ואני די בטוחה שברוב המכריע של חישובי הכדאיות לא חוזרים לשער החליפין של פעם.

אני, משום מה, חטפתי הלם כאשר ראיתי את ה-3.2 שקל לדולר בשבוע שעבר. במיוחד, אחרי שראיתי באותו עיתון כי היחלשות הדולר מוסברת בהיחלשות הכלכלה האמריקאית. נכנסתי היום לנתוני הכלכלה 'המוחלשת', וראיתי כי התמ"ג האמריקאי צמח בשיעור שנתי של 6.5% ברבעון השני של 2021 לעומת קודמו. שיעור האבטלה באותו רבעון הגיע ל-5.4%. למרבה הפלא, גם שיעור האינפלציה השנתי הגיע ל-5.4%. בסך הכל, נתונים לא רעים (הלוואי עלינו, חוץ מהאינפלציה).

אז היחלשות הכלכלה האמריקאית לא נראית כאן, וגם בשאר הנתונים המופיעים באותו קובץ. בוודאי לא לעומת המשק הישראלי. ושוב נשאלת השאלה, הנשאלת כבר שנים רבות, איך אנחנו מתקרבים ל-3 שקלים לדולר? אין לי תשובה, מלבד זרימת דולרים לכאן. זרימה, שבמידה רבה היא מכוונת וספקולטיבית.

את הנתונים שלי שאבתי מאתר אמריקאי הנקרא 'ארה"ב – אינדיקטורים כלכליים'. אתר סדור להפליא, וקל להתמצאות. עברתי בין כל הנתונים מתמ"ג לאבטלה, לאינפלציה, לחשבון השוטף בסחר חוץ, לגירעון הממשלה, ועוד נתונים מרכזיים כאלה. ולהפתעתי הרבה, ראיתי די בהתחלה, מספר 5 בין האינדיקטורים, שיעור חיסון הקורונה (שהוא בדוזות של חיסון ל-100 אנשים). בהמשך רשימת האינדיקטורים, שוב די בהתחלה, סה"כ חיסון נגד קורונה בדוזות. וקצת הלאה, מספר מיתות מקורונה, מספר ההחלמות,  וגם סטטיסטיקה כללית על בתי חולים בארה"ב: מספר מיטות לאלף נפש, מספר בתי חולים למיליון נפש, מספר רופאים, ומספר אחיות לאלף נפש.

הסדרות האלה, תחת הכותרת 'אינדיקטורים כלכליים' ממלאות אותי בהתפעלות. מתי הם הספיקו, איך הם הספיקו, ואיך הם מבינים את הקשר בין כל סדרות הקורונה לכלכלה. לא יודעת אם יש אצלנו משהו דומה, ולו אף סדרה אחת על קורונה שרצה בנתונים הכלכליים, אני טרם ראיתי. וזה מתקשר לי עם שער החליפין של 3 שקלים לדולר. למישהו אכפת? מישהו במדינה הזו מנתח נתונים באמת? נדמה לי שכבר מזמן לא.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

2 מחשבות על “מה, אנחנו ב-3 שקלים לדולר?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s