לעלות לירושלים, מה עוד

חברים שלי, אני מאד תומכת במאבקכם להטביע חותם בתקציב המדינה. טוב שאתם עולים לירושלים. טוב שאתם מביעים דעה באמצעי התקשורת. אוסיף לכם כמה פרטים קטנים מניסיוני.

קודם כל, קבלו את קביעתי: אין לכם מושג מהו תקציב 2022. אתם אמנם רואים מגוון ניירות של אגף התקציבים, אך זה לא התקציב בפועל בכל משרד. בסופו של דבר, ישנה העברת עודפים לא זניחה מהשנה שעברה. יש גם תרגילים שאנחנו לא מכירים. אז, עצתי לכם, פנו ל'קצין התקציבים' בכל משרד, מי שבפועל מנהל את ההתחשבות עם האוצר במשך כל השנה. שאלו אותו מהו תקציב 2022 לעומת תקציב 2021. הוא יענה לכם כשהוא יידע. ועוד מילה, ראיתי תרגיל מעניין של ארז רביב ב'דבר'. זה הזכיר לי סיפור מלפני כמעט 30 שנה. ישבתי עם חבריי מהאוצר על תרגיל תקציבי שאני ערכתי. בשלב מסוים הם פרצו בצחוק, מאז אני מבינה.

בשלב הבא , בחרו מספר די מצומצם של תחומים שבהם אתם רוצים להעמיק. ברגע זה, מסתמנים תחומי החקלאות והבריאות כתחומים המובילים. אני מבינה שהגיעו להסכמה בחקלאות. עוד לא אומרים מהי, לא אופטימי. אני לגמרי לא בטוחה לגבי השינוי המוצע בתמיכה בחקלאות: תמיכה כספית בשטח חקלאי ולא בפעילות חקלאית מוגדרת, אך נעזוב את זה, בינתיים. מה שחסר לי בתגובתכם הוא התייחסות לאיכות המוצר ולמקור ייצורו. דרשתם שהמקור הישראלי יסומן היכן שהוא, הוא לא. ואחרי סימון כזה, התלבשו על סל המוצרים בשבוע מסוים. הנה, לדוגמה, השבוע האחרון במקרר שלי. גמבה מרה ובלתי אכילה, מהיכן היא. אבוקדו מעיך ולא טעים. אגסים ענקיים ולא מתרככים, תפוחי עץ איכותיים שעומדים בקירור כבר שנה (הם בבירור אמריקאים). ציינו את זה בכל דיון, זבל עולה בזול, תמיד.

ועכשיו, למחיר, אתם מציינים שרשתות השיווק הן אלה שמעלות את המחיר. מדוע אתם לא עושים את המובן מאליו? קחו כמה עשרות ירקות ופירות, הכינו לוח של התמורה לחקלאי, בכל פריט, ומחיר המכירה ברשת שיווק. הראו לציבור שהחקלאי מקבל פחות ממחצית עלות המוצר. הדברים צריכים להיות חדים לעין, לא אמירה מהסוג "החקלאי הוא מסכן, המשווקים שודדים", אלא לוח המקפיץ לעין את פער התיווך.

ומכאן, לבריאות. אני מקווה שהשני מיליארד שהתקבלו הם התחלה. כולנו יודעים עד כמה המצב בבתי החולים גרוע. יודעים, ומשתדלים לא לחשוב על זה. אז, שוב, במקום קינה, היכנסו לבית חולים טוב אחד. כתבו בדיוק כמה רופאים נוספים נדרשים שם. נדרשים על פי התקן במדינה אירופית סבירה. צלמו את המקלחות הלא-נקיות במחלקות, הן תמיד לא נקיות. צלמו את מגש האוכל העלוב שמקבל מאושפז. אוכל גרוע של קייטרינג, שאיש לא מעז להסתכל עליו.

תארו את הכל, את התחושה הגרועה כשאתם יושבים על יד מאושפז, ולא יכולים לעשות דבר. כך תדברו אל הקהל הרחב, כך לא תהיו מתוחכמים מדי. ועוד לא דיברנו על בתי הספר לרפואה. ועל יכולתם לייצר את מספר הרופאים הנדרש. זה נראה לכם הגיוני, הסיפור הזה? פתחו פה, זה מה שמדבר אל הציבור.

הנה, חברים, בחרתי בינתיים שני תחומים, אבל אתם מחזיקים בידיכם גם את תחום התחבורה הלא-מצטיין, ואת תחום המשטרה הקטסטרופלי. אז אולי אתם צריכים ללמוד, חכו עוד שנה אחת. אבל, רשמו לעצמכם לבוא עם תוכנית עבודה לשנה הבאה. רק תוכנית כזו תנצח.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s