סיס נישט פושעט. זה לא פשוט

בימים האחרונים, כשאני מסתובבת בבית, מתנגנת באוזניי המנגינה: סיס נישט פושעט (זה לא פשוט), אזוי עידס (ככה זה). כבר תקופה ארוכה שלא שמעתי את השיר. השיר שאבי היה לוחש לעצמו בבית אחרי העבודה. באותה תקופה, אבי היה מפקח על בתי הספר בשרון. לפני כן, הוא היה מורה ומנהל בתי ספר. את חילופי התפקיד עשה לקראת כניסתי לכיתה א'. הייתי קטנה, לא הערכתי מספיק את ההקרבה שעשה למעני בפינוי מקומו בבית הספר.

תפקיד הפיקוח, המנהלי ברובו, לא התאים לאבי שהיה צריך את היצירה שלו. כל יום, הוא נסע לבית ספר אחר, נכנס לכיתות, הקשיב לשיעורים, והנחה את המורים. מעת לעת, הוא נאלץ להיות נחמד פחות, לנזוף במורה, ואפילו להמליץ על פיטוריו. אבל אבי, עם חוש ההומור היהודי שלו, איך הוא יפטר מורה בעל משפחה. אז המורה הפליק לתלמיד, זו הייתה תקופת העלייה ההמונית, ככה היה נהוג במדינה שממנה בא. זו סיבה לפיטורין? בסך הכל, הוא מורה סביר. מצד שני, הוא הפליק, ההורים התלוננו, המפקח לא יכול לשבת באפס מעשה. אזוי עידס, הוא אמר לעצמו בבית, האידיש בגלל שהוא לא היה רגוע. הוא היה קנאי לשפה העברית, אבל אידיש, שפת האם שלו, זה כנראה מה שהתפרץ לו עמוק מהבטן.

נזכרתי בדקלום מהבטן, בגלל מחשבותיי על מקצוע הכלכלה בתקופה האחרונה. אני לא נהיית צעירה, ואני מרגישה שאני הופכת להיות פחות ופחות דוגמטית מדי יום. כי מה אנחנו, במקצוע הזה, בסך הכל יודעים. ניקח לדוגמה את מדד המחירים לצרכן. אני בהחלט בעד מדיניות מרחיבה עכשיו, אך היא להשקפתי, צריכה להיעשות בתבונה. לא הדפסת כסף סתמית, אלא הרחבה למטרה מוגדרת, מתוך כסף שברובו נגבה כמס. אחרת, היא עלולה לעורר אינפלציה.

האם יש סימני אינפלציה עכשיו? לא ברור. מדדי פברואר-מארס -0.3%, 0.5% – מציגים תמונה שלא נצפתה כבר תקופה ארוכה. מארס, לפני הפסח, הוא בדרך כלל חודש גבוה. אך הפעם הוא גבוה במיוחד, והרצף הדו-חודשי עוד מדגיש את זה. מצד שני, זה קורה, המקריות היא השגרה של מקצוע הכלכלה. עוד חודש-חודשיים נדע יותר. אבל אז, האינפלציה תתפוש, ויהיה קשה יותר לטפל בה.

כל מה שאמרתי עד כה, תקף עוד יותר כשמדובר על תכנון כלכלי. כשאתם לומדים כלכלה, הכל מאד הגיוני ומאד חד. ואז אתם באים לתכנון כלכלי, ואומרים שהכלכלה בתקופה הקרובה תצמח ב-5% לשנה. אתם יודעים שהיא תצמח בקצב של 5%? איפה, אין לכם מושג. 5% זה אומר, קודם כל, שאתם לא צופים נסיגה. אתם חושבים שיהיה גידול יפה, בתחום הבינוני-פלוס. מכאן והלאה, אתם מפתחים את החישובים שלכם. לא מדויק, ממש לא, אבל זה נותן לכם כיוון. אחרי שנה, תוכלו לשפר את התחזית. 

דוגמה קטנה, שעשויה להמחיש לכם למה התכוונתי כשכתבתי בכותרת לפני שבוע: כלכלה היא מקצוע מורכב. יש פער עצום בין המודלים שאנו לומדים לביצוע. יש פער ניכר בין המודל שאנו מציגים למה שקורה בסופו של דבר. זה לא אומר שלא צריכים לתכנן, או שלא צריכים כלכלה בכלל. זה רק אומר שצריכים לעבוד מתוך גישה ספקנית מלכתחילה. גישה האומרת: סיס נישט פושעט לפני הכל, אזוי עידס בדיעבד.

****ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר****

3 מחשבות על “סיס נישט פושעט. זה לא פשוט

  1. ywelis

    אם כלכלה היתה מדע, לא היו כלכלנים… אלא מדענים.

    שיקום הכלכלן הליברל שידגים לי שעניים טובים לכלכלה, למרות שהם לא משלמים מסים, לא קונים כמעט, עולים לממשלה מסים בצורת בריאות, אכיפת חוק והזנחה שמשפיעה לרעה על מחירי הדיור…

    יש כלכלנים ש'ידגימו' שהם צריכים להישאר עניים. לכן הכלכלה היא כזו

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s