לא מחכים למצע כלכלי עכשיו

זה התחיל במחשבה שהסתובבה בראשי תקופה ממושכת: טוב, אז איזה מצע עכשיו, איזה מצע שמאל-מרכז מתאים לטירוף הזה. וזה הגיע למסקנה המעניינת הבאה: לא מצע עכשיו, אלא ניסיון להבין התנהגות. ככה זה, כשבנט גורף 23 מנדטים לעומת 26 של נתניהו בסקר הבחירות של ערוץ 12 ביום ג' שעבר. הוא לא זכה במנדטים האלה על המצע ארוך הטווח שלו. ימין קיצוני, כמו שלו, לא אהוד על בוחרים כל כך רבים.

בנט זכה מתוך קריאה נכונה של המצב כרגע. הוא מבין, שהעיקר עכשיו לרוב המצביעים היא הקורונה, ומה הממשלה עושה עם הקורונה. הוא קולט שהעיקר הוא מאות אלפי אנשים שלא מתפרנסים בכבוד. חלקם רעבים, אחרים מחזיקים מעמד אך סוגרים עסקים של עשרות שנים. על כן, בנט מתמקד בקורונה, מדבר בהיגיון על הקורונה, וזוכה לאהדת הציבור.   

וכדי שלא ימקמו אותי במקום שאני לא נמצאת בו, אתאר כאן את תגובתי להצטרפות כחול-לבן והעבודה לממשלת נתניהו. חברה עדכנה אותי בטלפון מיד כשזה קרה, אני כמעט בטוחה שזה היה יום חמישי כי בישלתי. מצאתי את עצמי מבולבלת-נטולת-כוחות בבת-אחת. אך מההתחלה, לא חיפשתי אשמים. אמרתי, אולי אני לא מבינה, אולי יש כאן דברים שאני לא יודעת. כך הצלחתי להחזיר את עצמי לשפיות תוך מספר ימים. אבל העובדה היא שרבים ממצביעי כחול-לבן והעבודה לא נרגעו כמוני. רבים מהם כנראה יצביעו לימינה עכשיו. למרות שימינה הם קיצוניים ימניים – בחירה לגמרי לא הגיונית לאנשי מרכז. בכלל, הימין שולט במפת הבחירות בישראל הרגע. חומר למחשבה, לא להתבדלות מתנשאת, חלילה.

בדיעבד, בכל זאת נראה שמה שכחול-לבן והעבודה עשו לא היה הגיוני. הם לא נתנו מספיק כבוד לאמינות המפלגה, ולמחויבותה לתומכיה. הציבור גומל להם על הבגידה הזו בדרכו, הוא ממש מחסל את כחול-לבן ואת העבודה.

במצב הזה, כל מה שנראה לי פעם חשוב הופך להיות שולי. סחר חוץ? שער החליפין? מרכזיות הממשלה בקבלת ההחלטות? לא שאלות לא-חשובות בעיניי, אבל אני מבינה שהן לא יקבעו את תוצאות הבחירות עכשיו. ברגע זה, אנשים שקועים בקורונה. חושבים רק על בריאות, פרנסה וחזרה לשגרה. ומי שמעכב את מה שנראה לרוב כמסלול ההשתקמות, הרוב יזיז אותו מעמדתו.

על כן, אם יהיו בחירות בקרוב, וככה זה נראה, אין טעם לשבת על מצע כלכלי רציני, על מצע ביטחוני או מדיני. נראה כי צריכים לנסח סעיפי פרידה מהקורונה. סעיפי הצמחה למשק שלא צומח, סעיפי הבטחת פרנסה לאנשים שעסקיהם התפרקו. ומעל לכל, נראה שזקוקים לאמירה של הסבר או של התנצלות. הצטרפנו לממשלה כי ציפינו לתסריט כזה וכזה. בסופו של דבר, לא בטוח שהועלנו הרבה בהצטרפות הזו.

***ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר***

6 מחשבות על “לא מחכים למצע כלכלי עכשיו

 1. ywelis

  מצער שלפיד לא זיהה את מה שהציבור רוצה עכשיו…

  זה אולי הכישרון היחידי של מנהיגים כאן – להיבחר. מבחינתם זו תמצית היכולת שלהם, והיחידה שחשובה; השאר שולי

  אהבתי

 2. פנינה סופר

  האמת המצב קשה. ברור שבנט ילך עם ביבי שמן הסתם יציע לו רטציה והוא שוב יפול במלכודת ביבי כמו שכולם נופלים. החרדים ימשיכו להידבק לביבי כי להם הוא דווקא מקיים את כל הבטחותיו.. והאלטרנטיבה היחידה שצמחה עי כחול לבן התמוטטה שזה היה בברור הישג של ביבי. גם לא ברור מה השוני בימים אלו בין ימין ושמאל כולם שקועים בקורונה וברצון להתמודד איתה. וגם לא ברור מה יהיה אם ביבי ילך האם בזה תהיה תשועתנו??

  אהבתי

 3. תמר בן יוסף מאת

  פנינה סופר

  כן, המצב קשה, על זה יש בינינו הסכמה מלאה. כל השאר, לא יודעת, לא יודעת אם בנט יילך עם ביבי. נקווה לטוב, זה מה שאפשר לומר הרגע.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s