כלכלת קורונה. רק משתנה אחד

עודף מידע לא תורם לכתיבה, לא תורם לקבלת החלטות, יגיד לכם כל מי שכותב או מקבל החלטות עכשיו. לכן, מראש, כשחשבתי מה אני הולכת לכתוב, החלטתי להתמקד רק בנתון אחד: שיעור הבלתי מועסקים, כפי שהוא נמדד בשירות התעסוקה. ובכן, מראשית מארס נרשמו בשירות יותר מחצי מיליון עובדים. 90% מהם, הם כאלה שהוצאו לחופשה ללא תשלום. על פי הערכת השירות, שיעור האבטלה בישראל עומד היום על 16.5%, והוא עלול לטפס ל-20%. זוהי הערכת גוף ממשלתי ביצועי, לא מנסה אפילו לחלוק עליה, רק מזכירה כי בראשית חודש זה עוד התגאינו בשיעור אבטלה של כ-4%.

חישוב גס, על פי נתוני הביטח הלאומי, המעריכים את דמי האבטלה הממוצעים ליום אחד ב-238.8 שקל, אומר כי תשלום דמי אבטלה ל-800 אלף איש – ה-20% שלעיל – יעלה כ-5 מיליארד שקל לחודש. זה חישוב גס, על פי שכר ממוצע למובטל ועוד הנחות, אך מי יודע איזה חישוב אחר עדיף עליו. חשוב להדגיש כאן כי עצמאים אינם נכללים בהסדר דמי האבטלה הזה, הממשלה עד כה לא הבטיחה לעזור להם. 5 מיליארד שקל לחודש, פירושם 60 מיליארד שקל לשנה, שהם יותר מ-4% מהתמ"ג. כלומר, פיצוי חלקי ומינימלי כזה יוסיף לגירעון התקציב 4% מהתמ"ג, אם הוא יימתח על פני שנה שלמה.

גירעון תקציב הממשלה עמד ב-2019 על 3.7% מהתוצר. איך בכו וייללו לא מזמן על הסטייה מהשיעור המתוכנן – 2.9% מהתוצר. אם נניח כי המשבר והפיטורים יוגבלו לרבעון אחד, תוגבל תוספת הגירעון עקב תשלום דמי האבטלה ליותר מאחוז אחד, ותוביל אותנו ל-5% מהתמ"ג. אך מה שחשוב להבין הוא כי החישוב שאנו עורכים כאן הוא קטנוני במונחי האלטרנטיבה. איש לא יכול לומר מה יקרה לעובדים שיישבו בבית במשך חודשים. מה גם שהפיצוי שהם מקבלים אינו מלא מלכתחילה (מתחיל ב-80% מהשכר שעד מחצית הסכום היומי הבסיסי -352 שקל – ויורד בהכנסות הגבוהות יותר, ולבני 28 ומטה). איך הם יארגנו את הוצאתם? איך ישלמו משכנתא? באחת ההודעות לעיתונות שפורסמו לאחרונה, דובר על תגבור כוחות המשטרה נגד פורצים ומתפרעים. כמה זה יעלה, ומה משמעותה החברתית (ובסופו של דבר כלכלית) של תמונה מכוערת כזו.

מה יקרה לעצמאים וחברות שלא יקבלו עזרה? גם כך, כמה מהם מככבים בתקשורת עוד מלפני הקורונה, ואין ביטחון שלא יתפרקו בקרוב. מה עם הוצאות הבריאות, שאיש לא מדווח לנו איך הן מטפסות כל יום. נדמה לי, שעריכת חישובים מהסוג המוזכר כאן היא הכרחית, גם אם היא לא שלמה, אך תוצאתה לא אמורה להשפיע הרבה על המדיניות. ברור שהממשלה חייבת להזרים למשק עכשיו, על מנת שלא יתמוטט, כך עושים ברוב המדינות המתועשות. ברור שהיא צריכה לדעת כמה. שום דבר חוץ מזה לא ידוע ולא ברור.

וכשכל זה ייגמר, זה יהיה השיעור המהותי ביותר בכלכלה שאיש מאיתנו למד אי פעם. שיעור בהזרמה תקציבית לא מוטת חשבון. שיעור בהזרמה לא מוטת הצלחה, רק מפחיתת כישלון. שיעור בבחירה בין ישיבה פסיבית, ושמירה על כללי תקציב שמישהו פעם המציא, לניסיון להמציא כלכלה פעילה חדשה.

***ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר***

 

6 מחשבות על “כלכלת קורונה. רק משתנה אחד

 1. פנינה סופר

  אני הזדהיתי עם המאמר של שלמה אבינרי בהארץ של יום ששי עלהתרסקות המודל הניאו ליברלי שהאדיר את השוק החופשי וצמצם את תפקיד המדינה.ואת מדינה הרווחה, ומצד שני על ההשלכות המדאיגות של משברים על מעמד השלטון .ביבי בזמנו המשיל את הסקטור הציבורי כאיש שמן שרוכב על הסקטור הפרטי .מעניין מה הוא חושב עכשיו. מה דעתך תמר?

  אהבתי

 2. תמר בן יוסף מאת

  פנינה,

  לא חשוב. משתנה אחד זו דרך למקד את הדיון איכשהו. נדמה לי שאענה על השאלה שלך במידת מה, במה שאני כותבת היום לקראת מחר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s