כלכלת הדברים הקטנים. בזבוז נורא

סיפורי צרות לא מומלצים לפתיחה. אבל למחשבה, הם עשויים לעזור להיפתח. כך גם הצרה הנוכחית של האיש שלי ושלי. הוא, האיש שלי, אמור לקבל זריקה יקרה לרשתית מדי חודש. שירותי בריאות כללית מימנו אותה זמן מה, בעזרת המושלם. לאחרונה, משום מה, הם מסרבים. זה קרה לנו לראשונה לפני שלושה חודשים. הרופא המטפל, רופא בכיר בבית חולים נחשב בירושלים, יעץ לנו לחזור לתרופה הקודמת, הזולה יותר, למספר חודשים. ההחלפה אולי דווקא תועיל למנגנון החיסוני הוא הסביר. שמענו בקולו, ומצב הראייה של האיש שלי הורע.

שיהיה ברור, אין לי אפילו בדל של טענה לרופא, הוא קיבל אותנו עכשיו ללא תור, הוא משתדל, אבל למה מפילים עליו מלחמות כאלה. אז חזרנו לרופא, הוא כתב שוב המלצה לזריקה מהסוג הישן, סימן דחוף בגדול על גבי הדף (האישור מתחדש כל שלוש זריקות). עבר יום, ושוב הגיעה תשובה שלילית. הסיפור עוד לא נגמר, ובשבוע שעבר – טלפונים-בירורים-דיבורים – עסקנו בו ורק בו במשך יומיים. יצאנו לסוף השבוע גמורים, מגיל מסוים והלאה, אין כוח לנהל מלחמות, במיוחד שברור שזו לא התפנקות, זה טיפול הכרחי .

ואז, במוצאי שבת, שמענו בחדשות הטלוויזיה על תשעה אנשים שנקטלו בתאונות דרכים בסוף אותו שבוע. זאת, בצירוף לסיפורי הרכבת הממשלה המרנינים, ולאיום האיראני. קשור או לא קשור? חשבתי לעצמי. בעצם, כדרכי, יותר חשבתי איך כל זה מתקשר. תחושת הקשר, ההרגשה הזו שיש קשר, מובילה את מחשבתי תמיד. התברר לי, שככה זה גם אצל אחרים. חברים ומכרים, כל מי שיצא לי לדבר איתו, מרגישים כבדים, מרגישים חשש, מרגיש נטולי ביטחון.

התחושה הזו, תחושה של התפרקות מערכות, תחושת האין-עם-מי-לדבר, בוודאי מתבטאת גם בנהיגה לא זהירה ובמגעים אנושיים אחרים. מחשבתי נדדה מכאן למחקרי הפיריון המכובדים של השנים האחרונות. מדוע, הם שואלים, מדוע הפיריון או התפוקה למועסק בישראל  לא עולים? מדוע הפיריון בישראל נמוך כל כך בהשוואה לזה שבמדינות אירופה המכובדות.

אפשר לפרק את התשובה להסברים טכניים מגוונים. אבל, בראשי אתמול, ניקר כל הזמן אובדן החיים בתאונות, שבתוכו צעירים לא מעטים. איזה בזבוז, חשבתי לעצמי, איזו הוויה לא יעילה. איזה בזבוז נורא.

***ברוכים הבאים לשוק החופשי רכישה בסימניה, רכישה ישירה, ביקורות על הספר, פרקים מתוך הספר ***

13 מחשבות על “כלכלת הדברים הקטנים. בזבוז נורא

 1. דר׳ יעל הראל

  לא מספיק שזו זריקה כואבת, גם צריך לשלם עליה…

  ביטוח סיעוד אותו אני מקבלת, מסתיים בעוד חמש שנים. ואז?!

  אהבתי

 2. מיכאל לינדנבאום

  המשטר הניאו-ליבראלי השולט בארצנו מאז 1977 ,הוא "מיזם משותף" שד הטייקונים והמשת"פים שלהם ששולטים על צמרת הליכוד וה"עבודה".המעמד הבינוני שעד כה חשב שההפרטה אולי "דופקת" את החלשים בחברה,מתחיל להבין דרך ההפקרות ברפואה את אכזריותו של המשטר הניאו ליבראלי.נכון לעכשיו ,לא נראה שי התפכחות פוליטית לכיוון משטר סוציאל דמוקראטי נוסח סקנדינביה או אפללו חזרה לאאחריות החברתית של מפא"י בשנים 1969-1977 .רציתם הפרטה וטייקונים? אז קיבלתם!!!.

  אהבתי

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לתמר ערב טוב."מי רצה" זה המעמד הבינוני החונה בכל מפלגות המרכז והשמאל מרכז. יש דיבורים על דמוקרטייה,שחיתות,פגיעה במנגנוני המדינה והפרדת רשויות,ובפועל יש שיתוף פעולה אפקטיבי עם המהפך הניאו ליבראלי של הליכוד ב-1977 ולמעשה בריחה מכל הישגי מדינת הרווחה המפא"יניקית שנבנתה פה בשנים 1969-1977 .הסממנים הברורים זה כל המנהיגים ה"ביצועיסטים" למיניהם ,הבגידה של ד"ש וההגנרלים וכל מפלגות האווירה הניאו-ליבראליות. אני מקווה שאני מסביר יותר טוב "מי רצה".חבריי ובני דורי ,מדברים נגד "ביבי-ביבי" והפלנגות, ולמעשה הם ניאו-ליבראלים ומפריטנים עד לשד עצמותיהם.כלכלית ,אין הבדל בין חברי ואנשי הליכוד.

  אהבתי

 4. סופר פנינה

  כשרואים את ההשתלחות וההפגנות נגד המערכת הממשפטית ו המשטרה ממש מתכווץ הלב.יותר ויותר דומים לשכנים במזרח התיכון .העתיד מפחיד ומעיק.טוב שיש עוד אופטימים כמו תמר

  אהבתי

 5. סופר פנינה

  כשרואים את ההשתלחות וההפגנות נגד המערכת הממשפטית ו המשטרה ממש מתכווץ הלב.יותר ויותר דומים לשכנים במזרח התיכון .העתיד מפחיד ומעיק.טוב שיש עוד אופטימים כמו תמר

  אהבתי

 6. מיכאל לינדנבאום

  לתמר היקרה."אני מסכימה איתך עד לנקודה שבה אתה הולך רחוק מדיי. לא כולם בעד הפרטה. יש מגוון עצום של ניואנסים."בארבעים השנה האחרונות אנחנו לא שומעים פוליטיקאים ומפלגות ששאמורים לתקוף בנחישות את הסרטן הניאו-ליבראלי של הפרטה פרועה בשילוב עבדות עובדי קבלן והרס מדינת הרווחה.את כותבת "לא כולם בעד הפרטה,ויש ניואנסים" .אני שואל איפוא מתחבאים כל ה"גיבורים" האלה..המשטר הניאו ליבראלי משתולל כי הוא מרגיש שאין באמת התנגדות ואם יש "שמאל" ,הרי זה שמאל ניאו ליבראלי .בתור קורבן הפרטה כמוני ,אני שואל איפוא כל הפוליטיקאים ששותקים כל הזמן וקוראים לעצמם "שמאל" ו"סוציאליסטים".

  Liked by 1 person

 7. ywelis

  אי העליה בפיריון היא תוצאה ישירה של חוסר אמון הדדי, שהוא סממן מרכזי של שחיתות במדינות בעולם.

  מדוע בארץ אין תרבות של INTERNS? צעירים שמתלמדים במקומות עבודה בשכר סמלי או ללא שכר? כי המעסיקים מרגישים פראיירים וכך גם הצעירים. ואחרי כן כולם נקלעים למילכוד ה'נסיון הנדרש', שאין דרך לפרוץ כי אף מעסיק לא מוכן ללמד ואף מועסק לא רוצה העסקה על תנאי. התוצאה – חברות קבלן עושקות ופיריון נמוך

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s