שריפות בקליפורניה. ממשלת לא-אמת

"אין סיבה לשריפות יער ענקיות, קטלניות ויקרות אלה בקליפורניה, מלבד ניהול גרוע של היערות. מיליארדי דולרים ניתנים כל שנה, וחיים רבים כל כך הולכים לאיבוד בגלל ניהול גרוע של היערות. תיקון עכשיו, או לא-עוד כספי הממשלת הפדרלית". כך, ברגישות אופיינית, הגיב נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בציוצו הראשון על השריפה הנוראה בקליפורניה. ההרסנית ביותר בתולדותיה. נפגעים רבים בנפש, מאות אלפים פונו מבתיהם, נזק עצום לרכוש, וזה מה שהיה לנשיא לומר.

שריפות הפרא בקליפורנייה "מוגדלות ונהיות גרועות בהרבה עקב החוקים הסביבתיים הרעים, שלא מאפשרים לכמות גדולה של מים זמינים להיות מנוצלים כראוי". טראמפ צייץ עוד באותו הקשר. הוא כיוון בכך לוויכוח המתנהל בין בעלי משקים חקלאיים בקליפורניה הדורשים מים נוספים לגידוליהם, לארגונים הירוקים המזהירים בפני ייבוש הנהרות והאגמים שיפגע בסביבה. במקום אחר, טראמפ הרחיב את קובלנתו על ניהול היערות, וטען כי דילול לא מספיק של העצים והשיחים הוא שגורם להתפשטות האש.

טענותיו אלה של טראמפ נענות בעובדות יבשות מפי גורמים מקצועיים שונים בעיתונות האמריקאית. נשיא האגודה הבינלאומית של מכבי האש, הרולד צ'ייברגר, מסר לעיתונות את הנתונים הבאים: כמעט 60% מיערות קליפורניה מנוהלים על ידי הממשל הפדרלי, לא המקומי. מתוך השאר (40%) שני שלישים נתונים בידיים פרטיות. "זו ממשלת ארה"ב שבחרה להפנות מקורות לשימושים שאינם ניהול יערות, לא קליפורניה", הוא קבע בסוף דבריו.

טראמפ ועובדות יבשות? האיש שהעלה לכותרות את הביטוי חדשות כ-אילו (fake news) בוחר באירוע הטראגי הזה לתרום פרשנות כ-אילו המשרתת את צרכיו. האשמת  שלטונות קליפורניה, הם-לא-חברים-שלו, בתור פתיחה. מושל המדינה הוא דמוקרט, כך גם נציגה החדש בבית הנבחרים האמריקאי. אוכלוסיית קליפורניה היא ליברלית ברוחה: אנשי קולנוע, היי-טק, ומהגרים רבים.

טראמפ, כמתואר לעיל, מתחשבן עם ארגונים וסוגיות שאינם מבית ספרו. אנשי איכות הסביבה, למשל, מתנגדים לדרישת בעלי החוות החקלאיות לתוספת מים. הם גם עומדים בדרכם של נציגי תעשיית העץ, הקוראים לכרות עצים כדי להאט התפשטות אש, אך בעצם חושבים על שפע העץ הזול שיפול לידיהם.

טראמפ מעוות עובדות בסיטונות לטובת בוחריו. כך, למשל, בניגוד לפרשנותו המגמתית בסוגיית המים, אנשי ממשל ואקדמיה מקומיים תולים את השריפות ביובש הנורא הפוקד את קליפורניה כבר מספר שנים. וברקע הרחב יותר, המלחמה הניטשת בין הרפובליקאים לדמוקרטים על הקצאת כספים לחקר השינוי האקלימי, ועל שיתוף פעולה בינלאומי לעצירתו.

בעוד עולמם של מאות אלפי אנשים קורס עליהם, טראמפ בוחר לנהל את חשבונותיו הרפובליקאיים הקטנוניים. כמה שפחות הוצאת ממשלה. כמה שפחות אחריות ממשלה. ממשלה קטנה. ממשלת-ראש-קטן. כמה שפחות שיתופי פעולה בינלאומיים. כמה שפחות לב. כמה שפחות מנהיגות אמת.

במקום זה, חדשות כ-אילו. הטלת אשמה על אחרים. עובדה, טראמפ נבחר לנשיא, האם הציבור קולט את התרגיל? לא ידוע. הצד הדמוקרטי מציע דיון מורכב על הוצאת הממשלה, על אחריותה של ממשלה. איפה הסיסמה הפשטנית? עליהום על ממשל קליפורניה. עליהום על ממשלות בכלל. עליהום על יחסי אמון בין הציבור למנהיגיו. ומה יהיה.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה בסימניה,  רכישה ישירה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

2 מחשבות על “שריפות בקליפורניה. ממשלת לא-אמת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s