כלכלת הדברים הקטנים: מס הגולף-על-יד-ביתך

מה זר יותר לנופינו ממגרש גולף ירוק-נצחי? זר, על כן יוקרתי על פי הבנתם של כמה מהפרסומאים. תעיד על כך שכונה אחת שאני מכירה. לפני עשרים שנה, הומרצה מכירת המגרשים בה בעזרת הצגת תוכנית למגרש גולף בטבורה. עשרים שנה חלפו, קוצים עלו במקום הדשא המובטח. עכשיו בתכנון, הקמת רבי קומות באותו מקום. לא דשא ירוק, לא נוף אנגלי, רק השם "שכונת הגולף" – הוא נשאר.

גולף בכותרת ישיא את רווחי בעלי הקרקע – רשות מקרקעי ישראל. והיא, על פי דיווחי דהמרקר מהשבוע שעבר, זקוקה למזומנים. מי שמודאג מאי-איזונה הכספי של הרשות הוא משרד האוצר. על פי תחשיבו, היא תיקלע לגירעון השנה או בשנה הבאה בגלל משימות המימון שהודבקו לה: פינוי בסיסי צה"ל, הנחות מחיר למשתכן, כבישים ומחלפים, רכישת דירות לדיור הציבורי ועוד – 15 מיליארד שקל לפחות בכל אחת מהשנים הבאות.

אין כל קשר בין המשימות שלעיל למטרות הרשות כפי שהוגדרו בחוק מ-2013, ותמציתן: "ניהול מקרקעי ישראל כמשאב לשם פיתוחה של מדינת ישראל לטובת הציבור, הסביבה והדורות הבאים". השימוש בעודפי הרשות הוא תרגיל מתוחכם של האוצר – הסטת הוצאות מתקציב הממשלה לגוף חיצוני. כך נשמרים הכללים הנוגעים לתוואי ההוצאה, חלקה בתמ"ג ושיעור הגירעון התקציבי מהתמ"ג.

התרגיל הזה, שיש לשער כי אינו האחד והיחיד בניהול כספי הממשלה, מטריד בשני ההיבטים הבאים:

בהיבט הרכילותי, מעניין לראות מתיי האוצר דיווח לעולם על שיטתו: רק לאחר שהוא זיהה חשש לגירעון שעלול להתגלגל לפתחו, בעטיה. מצטרפים לאוצר שומרי הסף הבכירים ובהם בנק ישראל, וועדת הכספים של הכנסת והעיתונות. כו-לם ידעו, עקב התנגדותה הגלויה לתרגיל של החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ב-2015.

ידעו ושתקו, כל עוד ה-כללים נשמרים מבחינתם כנראה אין בעיה. אבל האמת היא שיש בעיה. האוצר בתרגילו עוקף את חלוקת המס וחלוקת הוצאות הממשלה המאושרות בהליך הדמוקרטי. את ההוצאה המוגדלת על פינוי בסיסי צה"ל, מחיר למשתכן וכל השאר, הוא מעמיס על רוכשי הדיור. בניתוח המקובל, חלק ניכר מניפוח מחירי הדיור מיוחס למחירי הקרקעות המנופחים. מנופחים, לא משמיים – כדאי שהציבור יידע – אלא מידי רשות ממשלתית. רשות שתעשה הכל – מהצרת רחובות ומדרכות ועד למגרשי גולף מדומיינים  – על מנת לגרוף עוד רווח ממכירת קרקעות המדינה.

תקציב הממשלה הוא אם-כן רגרסיבי יותר מכפי שנוהגים לתאר. עליית שיעור המס בו עם עליית ההכנסה תלולה פחות ממה שמצטייר במבט ישיר. מייבאים פירות וירקות לישראל במלחמת "יוקר המחיה", ומה עם פגיעת מס-רשות-מקרקעי-ישראל בציבור? הוא מצטרף למס החינוך המשלים בבתי הספר – שיעורי אנגלית במימון ההורים – עוד מס עקיף שלא נספר בתקציב הממשלה.

מס הכנסה הוא רע, כך שטפו את מוחנו להאמין. ומה עם מס שיעורי האנגלית, מס הביטוח הסיעודי, מס הגולף על-יד-ביתך? מס שקוף הוא רע, מס מוסווה הוא טוב – זה המסר.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה בסימניה,  רכישה ישירה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s