אינפלציה גם-אני

היא חלפה על פנינו בסערה, שנת 2017. ואנו, שנלחמנו על מקומנו בתוכה, לא תמיד קלטנו את איתותיה המתחלפים. נחזור עכשיו לאיתות אחד: מדד המחירים לצרכן. מדד האינפלציה במדינה הוא כמו מדד חום הגוף האנושי. הוא מסמן מצב בריאות כללי, לא מאבחן את הבעיה. על כן, נתחיל בכך שנאמר, כי ב-2017 טיפסה האינפלציה בכל מקום למדרגה גבוהה יותר.

בהסתכלות על OECD כולו, נראה עליית מדד של כ-2% בכל חודש לעומת מקבילו אשתקד. זאת לעומת שיעור אינפלציה ממוצע של של 0.6% ב-2015, ושל 1.1% ב-2016. שינוי חד וברור מסתמן באיזור האירו, שם האינפלציה נשקה לאפס במשך שלוש שנים, וטיפסה ל-1.5% בספטמבר 2017 לעומת מקבילו אשתקד.

בסקירה פרטנית יותר, בלוח תצפית ה-OECD מיולי 2017, נוכל לראות בכל ארבעים וחמש המדינות המוצגות בו עלייה במדד המחירים לצרכן באותה שנה. זאת, בעוד שבשלוש השנים שקדמו לה, נמצא ירידות לא מעטות. ב-2016, למשל, נמצא תשעה מדדים יורדים לעומת השנה שקדמה לה.

לוח תצפית ה-OECD מכיל ארבעים וחמש מדינות – עשר יותר משלושים וחמש חברותיו. ברובן, ב-2017, נעה האינפלציה בין 2% ל-5%. דוקרות את העין האינפלציה בארגנטינה (21%) ובתורכיה (10%), המחשה חיה לקשר שבין שגשוג אינפלציה לאי-יציבות פוליטית.

הקשר עם הפוליטיקה מוביל אותנו לגורמי הסלמת האינפלציה עכשיו. במבט חודשי, רואים כי היא מתחילה להתעורר במהלך 2016. לא קשה להיזכר בבחירות בארה"ב באותה שנה, ובכניסת טראמפ לנשיאות בראשית 2017. בצדו השני של האוקיאנוס, זה עידן הברקזיט בבריטניה, ממשאל העם ועד כניסתו לתוקף בראשית 2017. עכשיו, בעולם כולו חוששים מהשלכותיו של משבר שיתגלע במשא ומתן על הברקזיט. במקביל, כוססים ציפרניים עם כל השתלחות של טראמפ. לצד זה, במקומות רבים, הזירה הפנימית והגבולות עם השכנים לא רגועים.

אי-שקט לא-פעם מתבטא בעליית מחירי מוצרי יסוד, ודלק בראשם. אגב, יש לומר, כי גם מדדים אפסיים כמו באיזור האירו בשלוש השנים שחלפו, מעוררים סימני שאלה. לפניהם, שגרת האינפלציה מאז ראשית שנות האלפיים נעה בטווח שבין 1% ל-3%.

אצלנו, בינתיים, עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.3% מנובמבר שעבר לנובמבר הנוכחי. כמו במדינות מתועשות רבות אחרות, גם המדד שלנו החל לטפס במהלך 2016. עלייתו המתונה יחסית משקפת גורמים ייחודיים לישראל, כגון חשיפה מוגברת ליבוא מוצרי צריכה. מגמת הפיגור אחר האינפלציה העולמית מתבטאת כבר מספר שנים. וב-2014 עד 2016, היא הוקצנה לשלושה שינויי מדד שנתיים שליליים.

בתוך כל זה, קשה להתעלם מתסמונת הגם-אני. אם אצל כולם, גם אצלנו אינפלציה עולה. הגם-אני היא תכונת יסוד של הגלובליזציה. אפשר לומר אפילו שההאחדה העולמית היא עילת קיומה. כמו בקמפיין ה-meetoo הפמיניסטי, כך גם בכלכלה. אם האצת אינפלציה עולמית, צפו להאצת אינפלציה כאן. בהמשך, צפו להעלאת ריבית.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה באינדיבוק, רכישה בסימניה , רכישה ישירה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

2 מחשבות על “אינפלציה גם-אני

  1. תמר בן יוסף מאת

    שנת 2017 היא אכן שנה שחלפה, אבל הנתונים מתקבלים בפיגור מסויים. עד עכשיו, אלה לא הנתונים הסופיים. שינוי המגמה ב-2017 כמובן משליך גם על 2018.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s