מלמד! ייעוץ פיננסי

הצעקה "מלמד" בנגינת מלעיל אידישאית, נשמעה בביתנו בעת ביקוריו של אחיין אבי. היא פרצה מגרונו של אהרון המיואש, כשהם ישבו לדון באיזה תוכנית בנקאית יפקיד אבי את "הון" המשפחה.

אהרון, שהיה צעיר מאבי בארבע שנים, גדל יחד איתו בין הסבתא לבתה הבכורה. חינוך משותף, אך הוא לא המשיך את מסורת ה"מלמדות" של המשפחה, ונהיה סוחר טקסטיל כמו משפחת אביו. סוחר ממולח, מה הפלא שהוא איבד את סבלנותו כשניסה להסביר לאבי הילכות פיננסים.

הצעקה "מלמד" הדהדה שוב באוזניי, כשחשבתי איך מבהירים לאנשים את משמעות התיקון החדש לחוק איסור הלבנת הון. התיקון שאושר בכנסת וייכנס לתוקף בקרוב, מוריד את רף הדיווח על הכנסת מזומן לישראל או הוצאתו ממנה. עד כה, נדרשו לדווח על תנועת מזומנים בשווה-ערך שמעל ל-100 אלף שקל, בכל מטבע שבו היא נעשתה. מעתה והלאה, ידווחו על שווה-ערך של 50 אלף שקל ומעלה. עולים חדשים נדרשו עד כה לדווח על תנועת מזומנים בסכום שווה-ערך ל-1.25 מיליון שקל ומעלה. מפה והלאה, הם ידווחו כמו כולם על תנועה של 50 אלף ומעלה.

החמרת הפיקוח על תנועת מזומנים באה להגביר את שליטת הרשויות בשוק המטבע. היא תואמת להמלצת גופים בין-לאומיים שונים, ועונה על שתי מטרות עיקריות.

מטרה ראשונה היא וויסות טוב יותר של שוק המטבע – חדרי העיסקות בבנקים ובגופים האחרים, שבהם נקבע שער החליפין של השקל. מספר השקלים המשולם לדולר, או לכל מטבע אחר, נגזר מביקוש והיצע בדומה למחיר העגבניות במחנה-יהודה. הוא יורד כאשר מוזרמים לשוק דולרים רבים, ועולה בעת מחסור במטבע זר.

בנק ישראל רוכש כבר תקופה ארוכה דולרים רבים כל חודש, על מנת לבלום את ייסוף השקל. לקראת 2018, הוא התחייב מראש לרכוש מטבע זר בסכום של 1.5 מליארד דולר, לפחות. זוהי עדות להיותו של שער החליפין אחד מיעדי מדיניותו. יכולתו להשיג את היעד פוחתת, ככל שתנועות המזומן לתוך המדינה והחוצה ממנה גוברות. זרימת המזומן החופשית גם מקשה על הבנק להפעיל אמצעי חירום בזמן משבר. ברגעים כאלה מנסים לבלום את תנועת הכסף המהיר,  אך המזומן חומק מתחת לעינם של מפעילי המדיניות.

מטרתה השנייה של החמרת הפיקוח על תנועת המזומנים היא הרצון להקשות על תרגילי כסף שחור למיניהם. קניית דירות בישראל הפכה לאחד האמצעים החביבים על יהודי חו"ל בבואם להלבין כספים שונאי דיווח רשמי. עוצמת הזרימה הזו משתקפת במספר דירות היוקרה הנרכשות על ידי זרים.

ובכיוון הנגדי, היכולת להוציא מזומן מישראל או להחזירו אליה חופשי משמשת לכל מה שאוהבים לכנות בשם "שחיתות". מרגע שהכסף עזב את המדינה בדרכו למקלט מס, קשה לעקוב אחריו, קשה להוכיח שמקורו הוא בפעילות לא-חוקית. לכן, אין זה פלא שמספרן של פרשיות שוחד ופלילים אחרים זינק בעשרות השנים האחרונות, מאז הפכו תנועות ההון חופשיות לגמרי.

קל לראות, כי החוק המחמיר לאיסור הלבנת הון לא נכתב ל"מלמדים" המפקידים את  חסכונותיהם בחשבון בנק. הוא מופנה לאלה השמים את כספם בבלטות בדולח נוצצות, או מתחת לבלטות אפורות עד לחשד. הצלחתו בעצירת תנועת מזומנים מיותרת מותנית באכיפה יעילה, אך עצם ההכרזה עליו כבר ממלאת את תפקידה. חצינו את פיסגת החופש, היא אומרת. צפו לעין פקוחה יותר מפה והלאה.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה באינדיבוק, רכישה בסימניה , רכישה ישירה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s