רואים בקטנות. צודקים לפעמים

אינני ואיני רוצה להיות הבעלים של האמת.

בדיוק למעני נדודים בשולי הכפירה.

כדי להימנע מן הקרוי המרגוע שבאמונה,

שאינו אלא שביעות רצון עצמית.

אלה מילותיו של צ'סלב מילוש, אחד מגדולי המשוררים של המאה העשרים, חתן פרס נובל לספרות 1980. הן מופיעות בשיר "אינני" שפורסם בספרו מ-2002, ותורגם לעברית על ידי דוד וינפלד בקובץ אור יום.

מילוש גילם בחייו את כל תהפוכות תקופתו. נולד בליטא, עבר בצעירותו לפולין, שירת את המשטר הקומוניסטי הפולני כדיפלומט, ערק לצרפת בשנת 1951. בשנת 1961 היגר לשנים רבות לארה"ב ושימש כפרופסור באוניברסיטת ברקלי. לקראת סוף ימיו, חזר לחיות בקרקוב שבפולין.

עמדתו הפנימית של מילוש כלפי כל הזרמים והאידיאולוגיות של תקופתו נוסחה כבר בצעירותו. בספרו "הרוח השבויה" משנת 1953, הוא שם בראש מוטו המיוחס לחסיד יהודי זקן, מוטו זה מצוטט באחרית דבר לקובץ אור יום:

"אם שניים רבים ואחד מהם צודק ב-55 אחוזים, זה טוב מאד ובן אדם לא צריך להרעיש עולמות בגלל זה. ומי שצודק ב-60 אחוז? זה יפה מאד, מזל גדול שמן הראוי לתת עליו שבח והודיה להקב"ה! ומה להגיד על הצודק ב-75 אחוזים? חכמים אומרים כי זה חשוד מאד. נו, ומה עם הצודק ב-100 אחוז? אחד שאומר כי הוא צודק בכל מאת האחוזים, הרי זה חמסן מתועב, גזלן נוראי, גדול הנבלים."

מקצוע הכלכלה לימד אותי לפקוח עיין לפרטים, והם לא-פעם סותרים. למדתי לתת כבוד לסתירות. למדתי לשנות את דעתי לאור עובדות חדשות שמתגלות לעיניי.

שתהיה לנו שנה של ריבוי דעות. שנה של דיון פוליטי אנושי.

שנה טובה.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה באינדיבוק, רכישה בסימניה , רכישה ישירה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

4 מחשבות על “רואים בקטנות. צודקים לפעמים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s