ברית מדינות א-פוליטית, ספרות פוליטית

"הברית המופלאה בין ארה"ב וישראל תמיד עמדה מעל הפוליטיקה" הכריז נתניהו בנאומו בקונגרס. "עליה תמיד להישאר מעל הפוליטיקה, כיוון שאמריקה וישראל חולקות גורל משותף, גורלן של ארצות מובטחות, המקדשות את החירות ומציעות תקווה".

גורל משותף, ערכים משותפים – מעל הפוליטיקה? נסיעה לוועידת אייפאק ולמפגש עם הקונגרס – מעל הפוליטיקה? נסיעה של ראש ממשלה – אפילו נסיעת נופש בתוך המדינה – מעל הפוליטיקה? העדפת וושינגטון-ארה"ב על פני מונטרה-שווייץ-ג'והן-קרי-איראנים – מעל הפוליטיקה? וושינגטון המיובשת והקרה על פני מונטרה-אגם-ז'נבה-חיים-טובים-אביב-נצחי מעל הפוליטיקה? שווייץ המקדשת את החירות ואת המקלט לכל נרדף – למה היא לא בת ברית שלנו – מעל הפוליטיקה?

א-פוליטיות, לכאורה, היא אחת מיסודות שלטונו המתמשך של נתניהו. הליכוד, לפניו, היה פוליטי במפורש בפן המדיני-ביטחוני שלו, וא-פוליטי כ-אילו בתחום הכלכלה והחברה. נתניהו הוא א-פוליטי יותר מכל קודמיו – ליברלי, גלובלי, מדעי.

ובשם אותה א-פוליטיות נצחית, לאחר כמעט ארבעים שנות שלטון ליכוד, מדינת ישראל מוצאת את עצמה עם מאון אחד, אולי שניים אולי שלושה, שפרנסתם בטוחה. בשום פנים ואופן לא עשירון שלם, לא כל העשירון העליון. והעברת העושר הזו – שהיא גם העברת כוח – לקבוצת אוכלוסייה צרה נקראת אצלנו בשנים האחרונות כלכלה א-פוליטית.

חשיפת השקר הא-פוליטי היא, להרגשתי, המסר החשוב ביותר שמפלגות השמאל-מרכז יכולות להעביר לציבור לפני הבחירות. זאת משום שנדמה לי שגם הן נסחפו מדי אחר רטוריקת ביבי-המלך-ביבי-לא-המלך.

מה שיכול לחזק את האמון בשמאל-מרכז עכשיו היא דווקא האמירה הלא-מתחכמת על חזרה למשטר פוליטי, משטר נטול מלכים. חזרה למשטר פוליטי הנשען על ממשלה שלמה, ממשלת ראש גדול. חזרה למשטר פוליטי המחויב להגשמת מצע חי. חזרה למשטר פוליטי המעריך את כוחו של מטה מקצועי הגון במשרדי הממשלה.

להבהרת מהותו של משטר פוליטי כדאי לספר לציבור את סיפורן של הספריות המקצועיות שנסגרו או נוונו במשרדי הממשלה בארבעת עשורי שלטון הליכוד. סיפור עם מוסר השכל, כי דווקא פה נתניהו לא היסס להצהיר רק לאחרונה: ספרות היא פוליטית, פרס ישראל לספרות הוא פוליטי.

ואני, למרבה הפלא, לגמרי מסכימה עם ראש הממשלה: ספרות טובה, לא קשקוש פוסט-מודרני מתוקי, תמיד טומנת בתוכה גרעין פוליטי. על כן כה חשוב שפקידי הממשלה יהיו חשופים לספרות מקצועית טובה, כדי שישאלו את עצמם כל רגע את מי הם משרתים. כדי שיתנו לעצמם דין וחשבון, אם השירות הזה עושה משהו טוב.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה באינדיבוק, רכישה בסימניה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

5 מחשבות על “ברית מדינות א-פוליטית, ספרות פוליטית

  1. ערן אורון

    הא-פוליטיות המעבירה כוח ועושר, היא סוג של ברבריות המתחזה למקצוענות. התמחות שהיא תירוץ לאובדן צלם אנוש, התמחות של בעלי מקצוע שהפכו לאספסוף של משכילים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s