נסחפתי במחשבותיי, ערב יום העצמאות תשע"ד

מי היה מאמין שתהיה לי פנסיה תהיה לי קופת-חולים, אמר בזקנתו ידיד של הוריי מראשוני ההסתדרות. עצמאותו האישית, הודות לפנסיה ולקופת החולים ההסתדרותית שבהן נתן את אמונו מההתחלה, הייתה לו מקור גאווה לא פחות מעצמאות המדינה שאותה זכה לחלום ולהקים.

***

יום ה' בצהריים, השבוע שעבר. חיכיתי לאוטובוס באחד הצמתים בשרון. פתאום, התקרב לתחנה אדם קשיש, לבוש בחולצה לבנה מבהיקה ובמכנסיים מגוהצים. להפתעתי, תחב יד לא-מכוסה לפח הזבל הסמוך ושלף משם פחית משקה משומשת. רק אחרי שהוא הניח את הפחית בעגלה שנגררה מאחוריו, וכבר חיטט בפח הזבל הבא, קלטתי מה אני רואה.

***

אותו יום ה', ה-1 במאי יש להדגיש, עמד נתניהו ב"היכל העצמאות", ונשא נאום לאומה. "היכל העצמאות" הוא שמו הלאומי-זקוף-הקומה של מוזיאון תל-אביב הישן, שבו נערך טקס הכרזת מדינת ישראל. היכל? היכל ועצמאות? היכל – לשימור זכרה של מדינה צנועה שואפת חופש? היכל לשימור רגשותיו ומושגיו של דור שהיה מוכן להקריב הכל כדי להקים מדינה?

נתניהו מצוחצח, כל שערה במקומה, חליפת עסקים מושלמת, עמד שם כהתגלמות מנהל תאגיד אמריקאי מהדור הישן, ונאם על "מדינת הלאום של העם היהודי". מה לו ולבן-גוריון עם בלוריתו המתנפנפת. מה למדינת הלאום שלו ול"זכות העם יהודי לתקומה לאומית בארצו" של מגילת העצמאות.

***

בחודשים האחרונים, אני עוקבת בעניין אחר כל פרט במדיניותו הבינלאומית של אובמה. יש בה, באופן מודגש, משהו שלא היה אצל קודמיו. אובמה נמנע מהזזת גייסות. על תוקפנותה של אירן, הוא מגיב בעיקר בסנקציות כלכליות. על ההתגרות הרוסית, הוא משיב באיומים לחשיפת הונו האישי המחתרתי של הנשיא פוטין, הנאמד בעשרות מיליארדי דולרים. אל תטעו בהבנת ההתאפקות הזאת, ארה"ב היא עדיין מעצמה. אבל אובמה קולט, שבעולם הגלובלי החדש  חייבים לנסח כללים חדשים למשחקי הכוח.

*** 

בחודשים האחרונים, אני ממשיכה לעקוב בצער אחר מכירת חברות ישראליות לגורמים זרים. אי.די.בי הוצעה לכל דיכפין, ונמכרה ליהודי שאינו אזרח המדינה, ולאזרח ישראל  שכוונותיו אינן שקופות לציבור. תנובה, שהוחזקה לסיבוב קצר ומשתלם בידי חברה זרה, עומדת עכשיו לעבור לחברה זרה אחרת. טכנולוגיית להבים היא הבאה בתור. טכנולוגיית להבים הוקמה בעקבות אמברגו הנשק הצרפתי על ישראל ב-1967. 51% ממנה צפויים להימכר לפראט אנד ויטני האמריקאית.

***

מה זו עצמאות, אני שואלת את עצמי. אם עצמאות היא הקמת יישוב "שוחר שלום ומגן על עצמו" כפי שכתוב במגילת העצמאות שאותה עכשיו נתניהו מנסה לנכס לעצמו, איך זה שממשלת ישראל אינה אומרת מילה על העברת השליטה באחד ממפעליה הביטחוניים המתקדמים לידיים זרות. אם עצמאות היא זכותם של אזרחי המדינה "לחיי כבוד, חירות ועמל-ישרים במולדת עמם", כפי שכתוב באותה מגילה, איך זה שממשלת ישראל מתגאה במכירת אחד מהסמלים המובהקים של עמל-ישרים עוד מלפני קום המדינה לתאגיד השקעה זר הבא לבקר כאן לרגע.

***

ערב יום העצמעות תשע"ד, האם היכלים ביקשנו מהמדינה? ואולי חיים של עמל-ישרים וכבוד.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה באינדיבוק, רכישה בסימניה, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

2 מחשבות על “נסחפתי במחשבותיי, ערב יום העצמאות תשע"ד

  1. corinnahasofferett

    כשהמצוחצח שמוציא פחית מפח האשפה יהיה ביבי – זאת תהיה חדשה של אדם-נשך-כלב.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s