שיטה מושלמת למינוי נגיד לא מושלם

גם עכשיו, אחרי שזה קורה כבר בפעם השנייה, ניתן להתרשם שלפיד ונתניהו לא ממש קולטים מאיפה זה נחת עליהם. נתניהו שותק, לפיד מגיב בבדיחה תפלה. כאילו שבחירת נגיד היא רק סיפור אישי. כאילו שכל דבר אפשר לפתור בעזרת שימוע.  עד לרגע זה לא הובהר בדיוק במה פרנקל וליידרמן מואשמים. והם לא הבכירים היחידים שחטפו בשבועות האחרונים, מנכ"לית הבורסה והיו"ר שלה גם הם נדחפו להתפטרות משפילה.

מה שכנראה אומר שלכל הסיפור הזה יש רקע כלכלי ענייני: מאבק על המדיניות המוניטרית, ועל אופי הבורסה בישראל. ובמאבק, כמו במאבק, מנסים לדחוף מועמדים שיקדמו אינטרסים מסוימים, ולבלום מועמדים המפריעים לקידום אותם אינטרסים. ואגב, הערכת מדיניותם הצפויה של מתמודדים על תפקיד אינה בהכרח תחזית מדעית. היא מתבססת על מעשיהם ועל התבטאויותיהם בעבר. אך, לעתים קרובות, העבר אינו מכתיב את העתיד. והמועמדים, עצמם, אינם יכולים לצפות מראש איך יגיבו על אירועים שלא התנסו בהם.

רבית בנק ישראל עומדת עכשיו על שיעור של 1.25%. הרבית המוניטרית בארה"ב ובאיחוד האירופי היא כמעט אפסית. גורמי משק שונים מעוניינים בהורדת רבית מהירה. לבעלי החוב הגדולים, כל אחוז רבית הוא בעל משמעות. כך, למשל, הורדת אחוז אחד מרבית בנק ישראל  ומרבית השוק בעקבותיה,  תחסוך למי שחייב מיליארד שקל עשרה מיליון שקל לשנה. לבנק ישראל נותר עדיין מרווח של אחוז ויותר, עד לרמת הרבית של הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאיחוד האירופי. חובם של בעלי החוב הגדולים בישראל נאמד בכמה מיליארדי שקלים. מכאן שהורדת רבית של אחוז אחד תפחית את תשלומיהם של כמה מבעלי החוב בעשרות מיליוני שקלים לשנה.

בנוסף, הורדת רבית עשויה לאושש את הבורסה. ואם תצורף לה רפורמה כלשהי, יתכן שההבורסה תגביר את פעילותה לזמן-מה. העלאת שווי החברות בבורסה, תאפשר לבעלי החוב הגדולים לקבל תמורה ניכרת יותר עבור מניותיהם. בכך היא תעזור להם לסתום חלק מחובם.

 יחד עם בעלי העסקים הגדולים, לוחצים גם ארגונים פוליטיים שונים להורדת הרבית. לוחצים, ולא בטוח אם הם שוקלים מספיק את כל ההשלכות של רבית אפסית. הורדת רבית אמנם עשויה  להמריץ  כמה מגזרים. אך, במקביל, היא תוסיף לנפח את בועות הבורסה והנדל"ן. ולמרבה הפלא, מבועות נכסים לא נהנים אלה שאין להם נכסים.

כל המתואר עד כה, הוא שגרה כלכלית אפורה. כלכלה, במהותה, היא משחק של כסף וכוח. על כן, ניתן להאמין שהקרקס החוגג עכשיו לא היה נוטה כאן את אהלו בימי רבין, פרס, שמיר, אריאל שרון. הם, כולם, היו ערים ליחסי הכוח, והקפידו תמיד להכין מראש כל מהלך עם ראשי המגזר העסקי ועם ראשי ההסתדרות.

איך הם היו מכשירים את הקרקע למינוי הנגיד עכשיו? הם היו מודיעים מראש לראשי המשק מיהו המועמד לנגידות, ושואלים לדעתם עליו. לעתים נדירות, הם היו מבטלים את המינוי בעקבות התגובות ששמעו. ברוב המקרים, הם היו משככים את חששות ראשי המגזר העסקי וההסתדרות, ומבטיחים להם    את אזנם הקשבת. במידת הנחוץ, הם גם היו מסמנים לכמה אישים  תובעניים מדי את גבולות הכוח.

בניגוד לאותם מנהיגי עבר, נתניהו, מנהיג ההווה, אינו מאמין בהידברות. שיטתו הנצחית היא  מאבק כוח. הוא ולפיד סבורים שממשלה אינה צריכה להתערב במשברים. ובאטימותם למה שרוחש מתחת לפני השטח, הם שוחקים את ביטחונם של ראשי התאגידים ושל מנהיגי העובדים, ותורמים להקצנת תגובותיהם.

האטימות הזו, והיעדר הכישרון להידבר, מקרבים אותנו  לקריסת השלטון התקין בישראל. על כן אין טעם להיתפש לטהרנות מוגזמת עכשיו. ולאלה החוששים מפגיעה בעצמאות המקודשת של הבנק המרכזי עקב התערבות לכאורה במינוי הנגיד, מוצע לפקוח עיניים ולראות איך גם משמאל וגם מימין בוחשים בנגידות עכשיו. בוחשים, ורק  מערערים את מעמדה יותר ויותר.

***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" רכישה כאן, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

3 מחשבות על “שיטה מושלמת למינוי נגיד לא מושלם

  1. משה גולדבלט

    גם אני חושד מאד שלפסילות המועמדים אין קשר לקניה בחנות לפני 8 שנים או לתלונה על הטרדה -ברור לי שיש אינטרסים אדירים שיש להם עניין בבחירה נוחה והם לא יושבים וחובקים ידיים

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s