פוליטי חמסין אדם בוער

יום ב'. תשע בבוקר. 32 מעלות בצל.

יומיים קודם, בעיתוני השבת, התפרסמו ראיונות עם מנהיגי המחאה. המסר של כמה מהם היה: אני-לא-פוליטי.

מחאה היא הבעת ייאוש. פוליטיקה היא ביטוי של תקווה. האם נכון ללבות ייאוש מבלי להציע תקווה?

יום א', הארץ, כותרת ראשית: אדם הצית את עצמו בהפגנה לציון שנה למחאה החברתית. תמונה של אדם בוער. תיבת פרשנות בכותרת "ייאוש" לצדה. שורת פרשנות תחתונה: "המחאה לא נעלמה…המחאה כאן כדי להישאר".

מחאה מוכרת עיתונים. אדם בוער מוכר עיתונים.הארץ הוא עיתון לא-פוליטי. העיתונות בישראל כולה פרטית. העיתונות בישראל כולה לא-פוליטית על פי הצהרתה. פוליטיקה הפכה למילת גנאי בשנות ה-90. האם בלי קשר להפרטה?   

דהמארקר מוכר עיתונים. דה-מארקר הוא עיתון העסקים של ישראל. דה-מארקר הוא אחד ממוספי הארץ היומיים. דהמארקר מלופף בתוך עמודי החדשות של הארץ.

יום א'. עשר וחצי בבוקר. 32 מעלות בצל. דהמארקר כותרת ראשית: שר האוצר: אין מנוס מהעלאת גיל הפרישה לנשים ולגברים.

זינוק בתוחלת החיים, כך נכתב בכותרת המשנה. איזה התפתחות מפתיעה, אורך החיים בישראל "מזנק". מה הקשר בין התגלית הסטטיסטית המהפכנית לוודאות ההולכת וגוברת כי חובות הטייקונים לבנקים ולמלווים האחרים יכוסו רק חלקית, ויותירו את כל מי שהשקיע בהם עם הבור? מה הקשר בין כל אלה להחלטות האוצר השונות שדחפו את קרנות הפנסיה וקופות הגמל בישראל להשקיע בניירות הערך של הטייקונים, לכאורה על מנת להבטיח את חסכונם של עמיתיהן?

הפניית החיסכון הפנסיוני לשוק ההון נעשתה על ידי האוצר. מזעור ערבותה של הממשלה לחיסכון הפנסיוני בוצע בהשראתו של האוצר. ההימנעות עכשיו ממימוש נכסיהם של הטייקונים חדלי הפירעון – כל עוד נשאר מה לממש ומה להעביר לקרנות הפנסיה ולקופות הגמל – מתנהלת בחסותו של האוצר. האם הממשלה אינה מחויבת להנהיג את מכירת נכסי הטייקונים עכשיו, ולנסות להפיק ממנה את המרב עבור החוסכים?

תחת זאת, מגלים בממשלה כי תוחלת החיים זינקה לפתע. כמה מדעי, כמה אובייקטיבי (תחזית סטטיסטית מזנקת, התחזית החדשה קולעת בול למטרה). ועל כל אלה הדהמארקר מדווח בעמודו הראשון ללא הסתייגות. הדהמארקר לא-פוליטי.

הפילוסוף היווני אריסטו דן בספרו פוליטיקה בניהול עיר-מדינה (פוליס ביוונית). אריסטו יודע לומר מהי מדינה. אריסטו לא יודע לומר מהו צדק. אריסטו לא יודע לומר מה מדינה צריכה לעשות. אריסטו יודע רק באיזה תחומים היא צריכה לטפל.

פוליטיקה היא מנגנון (מקומי ותקופתי) לחיפוש צדק. פוליטיקה היא מנגנון שדרכו לומדים מה מדינה צריכה לעשות. פוליטיקה היא מוסד אנושי עתיר יצרים. פוליטיקה היא מוסד אכזרי ולעתים מעוות. אבל פוליטיקה היא תקווה. חייבים לעורר תקווה. אין ברירה, כולנו חייבים להתגייס לכתיבת סדר יום פוליטי שיחזיר לנו את התקווה.

 ***"ברוכים הבאים לשוק החופשי" – רכישה כאן, ביקורות ופרקים מתוך הספר כאן***

 

    

2 מחשבות על “פוליטי חמסין אדם בוער

 1. ליהי

  מסר חשוב. פוליטי זה לא דבר רע. לצערי זה לא מובן לאנשים כי זה תמיד מקושר לדברים שליליים כמו פוליטיקאים… המחאה חייבת להיות פוליטית והיא מעצם היותה- פוליטית, ואפילו (ישמור השם) שמאלנית. ככה זה תמיד היה וככה זה יהיה- שמאל דורש יותר רגולציה וביקורת של המערכת הכלכלית- וזה דבר טוב לדעתי.

  אהבתי

 2. לקסי

  ליהי,

  האמנם? "… זה תמיד מקושר לדברים שליליים כמו פוליטיקאים… " תמיד? כולם?
  הזהוי הזה בא מבית מדרשם של מי שחושבים במושגים "קול אחד לשקל אחד (או לאף שקלים, או למיליון שקלים).

  הזהוי הזה בא בכדי לגרום לפוליטיקאים להיות חדלי האישים וחסרי האונים מול בעלי העצמה שהם בדיוק מי ששוללים את התקווה ממי שלבסוף בורחים אל ההצתה העצמית.

  נכון מאוד, יש פוליטיקאים רבים מדי שגרמו לנו להניף את שלטי "מושחתם נמאסתם", אבל מה קרה בהמשך?
  לא די בכך שנצקצק כאן ובמקומות אחרים על פוליטיקאים מושחתים ונאפשר לצחי הנגבי – מורשע נקלה – לשוב אל כורסת השר, כמוהו לדרעי וכמותם לאולמרט.
  אלה לא הפוליטיקאים שמשחיתים את האוירה הציבורית, זו תרבות הקומבינה שנגדה צריך להילחם, היא אחת מראשי המפלצת העושה את חיינו כאן טובים הרבה פחות ממה שאפשר.

  אז לצד הוקעת הטייקונים חשוב שנזכור לשלול את הזכאות להיבחר ממי שזכאותו היא מחוסר הוכחות או ממי ש"שילמו את חובם לחברה" את החוב הזה לא משלמים אף פעם.

  אז בואי ונבחר רק במי שאנחנו מאמינים בישרם ובישרתם, אבל נבחר, לא נישאר בבית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s